– A válságot, ahogyan minden más építőipari cég, mi is megéreztük. Csökkent a fogyasztás, nehezebb piacot találni a termékeknek, s gondok vannak az eladott áru megfizettetésével is. A tény, hogy az építőipar szektorán belül a Henkel Ceresit az egyik legjelentősebb forgalmazónak számít, kétségkívül sokat segített az elmúlt időszakban. Szélesíteni tudtuk a termékek palettáját, s minden bizonnyal éppen ennek köszönhetően azon ritka vállalatok egyikének mondhatjuk magunkat, mely 2009-et és 2010-et is a termelés növekedésével tudta zárni. A mutatók szerint hasonló eredményekre számíthatunk 2011-ben is – nyilatkozta lapunknak Jovan Šarenac, a Ceresit adhéziós részlegének igazgatója.
A vállalatok, igaz, a gazdasági válságot követően sem lélegezhettek fel, mert csakhamar napvilágot láttak azok a kedvezőtlen jóslatok, melyek a krízis második hullámáról szóltak. A Henkelnél is igazolják, hogy a második hullám máris érezteti hatását.
– Júniusig Kelet-Európa egészében fellendülőben volt üzletelésünk. Az év első hat hónapjában több mint harminc országot egybevéve kétszámjegyű emelkedést jegyeztünk. Júliusban és augusztusban azonban ismét visszaesett a kereslet ezen a mintegy 300 millió fogyasztót felölelő piacon, és a szerbiai vásárlók is elővigyázatosabbak lettek. Ennek ellenére az évet, pozitívan zárjuk, de a hat hónappal ezelőtti derűlátást azért mérsékelnünk kellett – mondta el Šarenac.
A Henkel az idénre összes 17 milliárd eurós forgalmat irányozott elő a világpiacon, ami kétmilliárd euróval több, mint 2010-ben volt. A vállalat eddig 35 új gyárat alapított új üzemek létrehozásával vagy a meglévők tulajdonjogának megszerzésével a magánosítások során Kelet-Európában. Mint ismeretes, hazánkban a német multinacionális vállalat megvásárolta a kruševaci Merima gyárat. Három szerbiai nagyberuházása közül a második a Ceresittel kapcsolatos zöldmezős befektetés, a harmadik pedig a belgrádi üzletvezetési épület megvásárlása volt.
A gyártási technológiába történő legújabb beruházásuk, az ultrahangos csomagolási rendszer bevezetése mindenekelőtt termékmegőrzési és környezetvédelmi szempontból jelentős. Ezen a módon ugyanis minimálisra csökkenthető a termékcsomagolást kísérő por mennyisége, elkerülhető a termék szivárgása és a környezet szennyezése. Az efféle tasakokat, egyelőre, csupán ez a gyár alkalmazza hazánkban. Mint mondják, az újítás megkönnyíti a zsákok tárolását, és a kiskereskedelmi létesítmények tisztaságának megőrzését is.
Az újítások kapcsán a csomagolási technológia tegnapi bemutatása során Jelena Grčić, az adhéziós részleg marketingigazgatója elmondta, hogy megújult a CM 11 Plus kerámialap-ragasztó csomagolása, és piacra került a Loctite pillanatragasztó egy olyan változata is, melyet az ember ujjai, úgymond, „hidegen hagynak”, nem ragadnak tőle össze.
A Henkelt 1876-ban alapították meg, s ma világszerte ismertek termékei, márkanevei, a Persil, a Schwarzkopf vagy a Loctite. A világon 48 ezer munkást foglalkoztat, Szerbiában csaknem hatszázan dolgoznak a vállalatnál, túlnyomórészt a kruševaci üzemében. Tavaly 1 862 milliárd eurós profitot valósított meg.
Gazdaság
A kerámialap-ragasztó csomagolásának folyamata Az ötkilogrammos kiszerelésű terméktasakok bevezetése mellett még egy befektetésre szánta el magát a Henkel Ceresit az idén: ezentúl ultrahangos környezetbarát termékcsomagolással dolgoznak, ami a korábbi, a piacon jelenleg még vezető hagyományos módszerhez képest számos előnyt élvez. Ezzel a cég új technológiák bevezetésére fordított idei beruházásainak összege elérte az 1,3 millió eurót.