2024. szeptember 15., vasárnap

Alattomos drágulás

Az üzemanyag árának emelkedését leginkább akkor vesszük észre, amikor teletöltjük a tartályt

Rendületlenül emelkedik az üzemanyag ára az egész világon, természetesen Szerbiában is. A gépjármű-tulajdonosok március eleje óta 5–9 dinárral fizetnek többet a benzinért a hazai töltőállomásokon. Ez gyakorlatilag azt jelenti, teletankoláskor akár 320–350 dinárral fizetünk többet, mint két hónappal ezelőtt. Néhány napja egy átlagos benzinkúton az üzemanyag literenkénti ára 14 dinárral volt több, mint március elején. Az Euro premium 95 ára literenként 153 dinárba került, a dízel üzemanyagért márciusban 148,90 dinárt kellett fizetni, az elmúlt napokban azonban már 157, 40 dinárt. A literenkénti ára tehát majd 8,5 dinárral emelkedett.

Az áremelkedés nemcsak Szerbiát és a régiót érinti, hanem az egész világot. A szakértők szerint az üzemanyagárak hirtelen csökkenésére kár számítani, szinte biztos, hogy nem ismétlődik meg a tavalyi forgatókönyv. Az év végére sokkal valószínűbb, hogy inkább a nyersolaj ára fog jelentősen emelkedni. Az elmúlt egy évben tapasztalható fogyasztóbarát változásokat az üzemanyag árában leginkább a járványügyi helyzet okozta, és remélhetőleg a gazdaság fokozatos belendülésével az árak is visszaállnak. Ez a folyamat már érezhető Kínában és Amerikában is, ahol komoly erőfeszítések folynak a gazdaság minél gyorsabb helyreállítására. A szakértők szerint ez a nyers kőolaj árának emelkedését is előrevetíti.

Legyenek bármilyenek a külföldi szakértői előrejelzések, a Szerbiai Kőolajipari Vállalatok Szövetségének álláspontja szerint a következő hónapokban nem kell számítani a kiskereskedelmi üzemanyagárak jelentős korrekciójára.

– Április és május folyamán valóban tapasztalható volt kisebb változás az árakban, ám ez korántsem volt olyan mértékű, mint október 30-a és március 7-e között. A kiskereskedelmi árak azért változtak meg az elmúlt két hónapban, mert március második felében az üzemanyagárak is emelkedtek a kőolaj drágulásának következtében, ami március 7-éig tartott – mondta Tomislav Mićović, a Szerbiai Kőolajipari Vállalatok Szövetségének főtitkára a Blic Biznis riporterének.

A szakértő szerint a globális olajpiac jelenlegi tendenciáiból semmilyen jel nem utal arra, hogy a következő időszakban akkora méretű áringadozások előtt állunk, mint az elmúlt évben, de kisebb korrekciók mindkét irányba lehetségesek.

– A kőolaj ára viszonylag stabilizálódott, s ez jogosan elvárható az üzemanyag árától is – mondta Mićović.