2024. szeptember 15., vasárnap

Alaktalan almák temetője

Európában évente 50 tonna terményt dobnak ki azért, mert nem megfelelő a formája

Több mint 140 milliárd euró értékű gyümölcs és zöldségféle kerül kukába Európában azért, mert „nem megfelelő” az alakja – hívta fel a figyelmet az értelmetlen pazarlásra a WWF (World Wildlife Fund). A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete május 22-én, a biodiverzitás világnapján igyekezett rámutatni arra, hogy az emberiség mekkora mértékben veszélyezteti a biológiai sokféleséget.

A szervezet kimutatása szerint a föld termékennyé válását a mezőgazdasági területek 70 százalékán gátolja az emberi beavatkozás. A megtermelt növények csaknem harmada pedig hulladékként végzi – hangsúlyozták a környezetvédők.

– Az ember több ezer fajta növényt, állatot, gombát és mikroorganizmust használ fel élelmezés céljából, biztosítva ezáltal a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozást. A közvetlenül felhasznált élelem mellett széleskörűen fogyasztjuk azokat a fajokat is, amelyek az élelem megtermeléséhez és elkészítéséhez szükségesek. A szaporításhoz használt pollinátoroktól kezdve a termőföldet gazdagító gombákig mindenre szükség van ahhoz, hogy fenn tudjuk tartani a táplálkozási szokásainkat. Amennyiben nem őrizzük meg ezt a biológiai sokféleséget, 2030-ig az éhínséget sem tudjuk korlátok között tartani a világon – mondta Fabijan-Hrvatin Peronja, a WWF Adria szervezet vezetője. A természetvédő a dátummal egyébként arra a fenntartható fejlődésre vonatkozó tervezetre utalt, amelyben SDG (Sustainable Development Goals) elnevezéssel az Egyesült Nemzetek Szervezete meghatározta a világon élő fajok megmaradásához szükséges célokat.

A világszintű környezetvédelmi felhívásokban rendszerint rámutatnak arra is, hogy az élelem pazarlása éppoly méretű problémákhoz vezet, mint a klímaváltozás vagy a műanyagszennyezés. A feleslegesen felhalmozott táplálék ugyanis jelentősen terheli a szemétlerakó telepeket is, ahol a hatalmas mennyiségű növényi és állati maradványokból hihetetlen mennyiségű mérgező metángáz szabadul fel – részletezték a problémát a nemzetközi szervezet szakemberei.

A táplálék pazarlásának csökkentése érdekében a WWF Adria a #Nebacanjuhrane elnevezéssel figyelemfelkeltő akciót indított, amelynek célja, hogy az emberekben tudatosítsa a termelés és a fogyasztás egyensúlyának jelentőségét. Ugyanakkor a döntéshozókat is arra szeretnék figyelmeztetni, hogy az emberiségnek egységes és működőképes támogatási rendszert kellene kidolgoznia a táplálék elosztására. Biztosítani szeretnék ugyanis az éttermeknek és üzleteknek azt a lehetőséget, hogy a feleslegessé vált élelmet a lehető legegyszerűbb módon felajánlhassák jótékonysági célokra, ilyen módon segítve az éhezők ellátását.