2024. szeptember 17., kedd

Veszélyben a vízerőművek

Hatalmas gondokat okoz a Drinán összegyülemlett hulladék

A Višegrad vízerőmű közelében továbbra is nagy erőkkel dolgoznak a felhalmozódott szemét eltakarításán. A Drina montenegrói, szerbiai és boszniai mellékfolyóin viszont újabb hulladékhegyek érkezhetnek a kérdéses pontig: a megáradt folyók elöntötték a szeméttelepeket a térségben, és visznek magukkal mindent – áll a szerb és a bosnyák közmédia tudósításaiban.

Mint ismeretes, a problémával először vasárnap fordult a nyilvánossághoz Nedeljko Perišić, a Višegrad vízerőmű igazgatója. Ekkor ugyanis felszakadt a gátat védő láncháló, és csaknem négyezer köbméternyi vízen lebegő hulladék veszélyeztette az erőmű működését és az elektromos energia termelését.

Perišić akkor kiemelte, hogy a vízbe dobott hulladékok már évtizedek óta problémát okoznak. „Jelenleg kivételesen rossz a helyzet, a vízerőmű szakemberei szerint ugyanis több tízezer köbméternyi hulladék halmozódott fel a Drina felső folyásán. Ezzel a mennyiséggel már nem tudunk magunk megbírkózni” – tette hozzá az igazgató.

A visegrádi vízerőmű erre szakosodott csapata egyébként évente 6-8 ezer köbméternyi lebegő hulladékot emel ki a folyóból. Eddig a munkások megfeszített törekvésének és az alkalmazott vállalatoknak köszönhetően sikerült megoldaniuk a problémát, ám a jövőben szükség lesz mindazon országok segítségére, amelyekből a hulladék érkezik – szólította meg többek között a szerb vezetést is az erőmű igazgatója.

A védőhálót még vasárnap sikerült megjavítaniuk az erőmű munkásainak, a helyszínre érkező szakcsapatok pedig kedd óta folyamatosan azon dolgoznak, hogy a szeméthegyeket kiemeljék a folyóból. A boszniai Szerb Köztársaság közszolgálati televíziójának értesülései szerint a határfolyón lebegő hulladék a Drinán felépített többi vízerőművet is veszélyezteti: hasonlóan rossz a helyzetről tudósítottak a Pribojnál levő Potpeć-gáton is.

A balkáni államok általában rosszul kezelik a hulladékot, ami aztán rendszeresen és tonnaszámra kerül a folyókba – emlékeztette a közvéleményt az AP hírügynökség. Az általuk felkeresett környezetvédő aktivista, Dejan Furtula szerint a vízből kihalászott szemét rendre a helybeli szeméttelepeken köt ki, ahol gyakran egyszerűen elégetik. A mérgező lé visszaszivárog a folyóba, így az egész ökorendszer veszélybe kerül.

Az AP ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a Drina és a Lim folyó smaragd színükről és lélegzetelállító tájakról ismert. Ma viszont nemcsak a térség folyói vannak veszélyben, hanem a városok többsége is, hiszen gyakran riasztóan szennyezett a levegő. A gond nem új keletű: noha Szerbia, Bosznia-Hercegovina és Montenegró is az EU-ba igyekszik, mégis alig tettek valamit a helyzet orvoslására – emelik ki a témával foglalkozó újságírók.