2024. szeptember 29., vasárnap

Gáz van, de ki adja el?

Azaz: megmaradhatnak-e a helyi gázforgalmazók a Srbijagas átszerveződése után?

Nemrég új leányvállalatot nyitott a Srbijagas Közvállalat. A szállítással foglalkozó Transportgas Srbija cég annak az átszervezésnek a része, amellyel országszerte uniós mércék alapján szabályoznák a gázforgalmazást. Dušan Bajatović, a Srbijagas Közvállalat vezérigazgatója bejelentette azt is, hogy a következő hónapokban a gázforgalmazási tevékenységet is függetlenítenék a hazai óriáscégtől. A teljeskörű átalakítás érinteni fogja a helyi szinten működő gázszolgáltatókat is – jelentette be a vezérigazgató.

Felvetődik azonban a kérdés, hogy az állami szintű átszerveződés a gyakorlatban hogyan hat majd ki a helyi szolgáltatók munkájára. A kérdéssel a Gas Temerin közvállalat igazgatóját, Gajo Kozomorát kerestük fel.

– Az átszerveződés beharangozása már évekkel ezelőtt megtörtént, az Európai Unió rendelkezései alapján ugyanis a szállítással, a forgalmazással, a raktározással és a kereskedelemmel foglalkozó ágazatoknak egymástól függetlenül kell működniük. A folyamatok lezajlásáról hivatalos értesítést még nem kaptunk, de nem gondolom, hogy a jogi státuszok változtatása jelentősen befolyásolná az eddigi működési formákat. Az esedékes beolvasztás véleményem szerint nem veszélyezteti a helyi forgalmazók működését, és a tulajdonjogban sem hoz lényeges változásokat.

KIÉ A GÁZVEZETÉK?

A közvállalat 23 éve forgalmazza Temerinben a gázt (Fotó: Tóth D. Lívia)

A közvállalat 23 éve forgalmazza Temerinben a gázt (Fotó: Tóth D. Lívia)

Temerinben a nyolcvanas évek végén kezdték kiépíteni a hálózatot. Az aktuális községi vezetőség a helyi közösségeken keresztül valósította meg a befektetést, azaz az akkor még érvényben levő helyi járulék növelésével biztosított eszközöket a gázvezeték lefektetésére. A lakosok megnövelt csatlakozási díj formájában is hozzájárultak a hálózat megvalósításához.

A gázvezetékeket az 1989-es és az 1990-es évek folyamán fektették le. Ezek után különböző cégek vezetése alá került a hálózat kezelése, majd 1993-tól a Budućnost kommunális közvállalat végezte a forgalmazást. 1997-ben megalapították a Gas Temerin közvállalatot, és attól fogva a község területén levő hálózat és annak gondozása a közvállalat hatáskörébe került – ismertette Gajo Kozomora.

– A közvállalat már 23 éve végzi a község területén levő hálózat karbantartását és a gáz forgalmazását. Jelenleg 255,5 kilométernyi polietilén- és további 11 kilométernyi acélvezetékről gondoskodunk. A hálózat lefedi a község egész területét, azaz Temerinben, Járekon és Szőregen is lehetőségük van a háztartásoknak rákapcsolódni a gázvezetékre. Ezt a lehetésőséget a polgárok túlnyomó része már évtizedek óta használja, pillanatnyilag 6904 aktív felhasználónk van. Ez azt jelenti, hogy a csaknem 30 ezer lakosú község szinte minden háztartása bevezette a gázt.

A község területén levő gázvezetékek tulajdonosa jelenleg a Gas Temerin Közvállalat, ugyanis a lakosok hozzájárulásával megvalósított helyi hálózatok a közvállalatok megalapításával állami tulajdonba kerültek – tette hozzá az igazgató. Mivel a Srbijagas is állami alapítású, így a szerbiai gázóriás átszerveződése a tulajdonjogok tekintetében nem hoz változást – fejtette ki a szakember.

NŐTT AZ ÉRDEKLŐDÉS A GÁZ IRÁNT

A temeriniek már évtizedek óta teljes mértékben kihasználják a gázvezetékek lefedettségét. Az új kapcsolások száma évek óta minimális, hisz nem épültek új városrészek, amelyek jelentősen növelnék a felhasználók számát. A 2019. év azonban meglepetésként szolgált – meséli Gajo Kozomra.

–  Sok év stagnálás után tavaly 130 háztartás igényelte a vezetékre való kapcsolódást.

Ezzel egyidejűleg a fogyasztás is növekedett Temerin területén: 2018-ban a lakosok kicsit több mint 7 millió 865 ezer köbméter gázt fogyasztottak, 2019-ben viszont már csaknem 8 millió 313 ezer köbmétert értékesítettünk, tehát a fogyasztás községi szinten csaknem 500 millió köbméterrel nőtt. Ekkora növekedésre 2003 óta nem volt példa.

A Gas Temerin Közvállalat ennek ellenére sem tud fejlődni. Gajo Kozomora szerint ennek az az oka, hogy annak idején a közvállalat tulajdonában levő hálózatra főként háztartások csatlakoztak.

– Egyes községekben ugyanekkora számú csatlakozással dupla ekkora fogyasztást valósítanak meg a helyi szolgáltatók. Esetünkben kevés a hálózatunkon működő ipari nagyfogyasztó száma, és jelentősebb új befektetések sem valósultak meg az elmúlt időszakban. A Temerin területén huzamosabb ideje működő nagyvállalatok viszont annak idején arra a vezetékre csatlakoztak, amely a Srbijagas Közvállalat tulajdonában van. Többek között a községi távfűtő művek, az FKL görgőscsapágygyár és a Termovent Ipariszelepgyár is a mai napig az állami szintű szolgáltató közvetlen felhasználói. Abban a helyzetben vagyunk, hogy a község legnagyobb fogyasztói nem a helyi közvállalat által jutnak gázhoz, így a megvalósított fogyasztásukból származó bevétel sem bennünket illet. A Srbijagas pedig kizárólag a hálózat fenntartásának költségeit téríti meg a közvállalatunknak.

VERSENYKÉPESEK-E A HELYI KÖZVÁLLALATOK?

A legutóbbi információk szerint a Srbijagas Közvállalat átszervezése 2020 októberéig befejeződik. Az uniós mércék olyan korszerű hálózat megvalósítását követelik Szerbiától, amelyben jól szervezett ellenőrzéssel megvalósulhat a kereskedelmi szabadverseny.

– Az átszerveződésben személy szerint a piac megnyitását látom – állapítja meg a Gas Temerin Közvállalat igazgatója. – Eddig ugyanis a Srbijagas és a szerb állam között megkötött szerződés arra kötelezte a helyi szolgáltatókat, hogy a 100 ezer köbméter alatti fogyasztók szükségleteit biztosító gázmennyiséget a közbeszerzési eljárás nyertesétől, azaz a Srbijagastól vásárolják meg. Eszerint a lakosok által használt gáz kizárólag az állammal leszerződött cégtől érkezhetett, a Srbijagas által meghatározott feltételek alapján. A helyi kis szolgáltatók tehát sem az ár, sem a minőség szempontjából nem tudtak mérlegelni. Maga az átszerveződés természetesen nem feltételezi egyenes úton a szabadkereskedelem megvalósulását, de lehetőséget teremt újabb forgalmazók érkezésére, akik a helyi szolgáltatóknak tett ajánlataik által versenghetnek: jobb feltételeket, árakat és kedvezményeket biztosítva a fogyasztók számára.

A tervek szerint a Srbijagas leányvállalatainak megalakulását követően Szerbiában négy körzeti szolgáltató maradhat, s közülük az egyik Belgrádot, a másik viszont Vajdaságot látná el, a további kettő pedig Közép- és Dél-Szerbiában kapna helyet. Dušan Bajatović vezérigazgató azt is bejelentette, hogy a helyi közvállalatokat be fogják olvasztani a hatályos körzeti szolgáltató tevékenységébe.

– Reálisan mérlegelve, a jelenleg létező helyi kis szolgáltatók huzamosabb ideig nem tudnának versenyképesek maradni a szabadkereskedelem útvesztőiben – vázolta a helyzetet Gajo Kozomora. – A piac teljeskörű megnyitásával az olyan kis szolgáltatók mint a Gas Temerin Közvállalat, azonnal elveszítenék a harcot a nagyobbakkal szemben. A környéken például senki sem tud majd versenyképes maradni az újvidéki közvállalattal, amely jelenleg több mint 80 millió köbméter gázt forgalmaz éves szinten. A mennyiségből megvalósuló haszon által természetes, hogy sokkal jobb feltételeket kínálnának a fogyasztóknak, mint a kis szolgáltatók. A regionális központok funkciója szerintem abban lesz, hogy egyesítve a térség kis- és nagyobb szolgáltatóit, megőrizze  létjogosultságukat.

A környék kis szolgáltatóinak a gazdaságossága már egy ideje kérdésessé vált. Az óbecsei forgalmazó esetében például jelenleg a Srbijagas Közvállalat a többségi tulajdonos, de kérdéses a nagybecskereki helyi szolgáltató megmaradása is. Az állami alapítású óriáscég tehát már most kénytelen magábaolvasztani azokat a helyi közvállalatokat, amelyek nem tudják fenntartani magukat – a fogyasztók gázellátásának biztosítása ugyanis előnyt élvez országunkban.

Nyitókép: A közvállalat 23 éve forgalmazza Temerinben a gázt (Fotó: Tóth D. Lívia)