2024. szeptember 29., vasárnap

Befagyasztott árak, korlátozott kivitel

A rendkívüli állapot idejére vonatkozó kormányrendeletek a kereskedelmet is érintik

Harminchat termék árát fagyasztotta be a szerbiai kormány – jelentette be tegnap Rasim Ljajić kereskedelmi, idegenforgalmi és távközlési miniszter. Meghatározták azon termékek listáját is, amelyeknek a kivitelére korlátozást rendelt el a kormány a következő 30 napban.

A koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli állapot ideje alatt a kereskedők kötelesek a március 5-én meghatározott árakon értékesíteni az alapvető élelmiszereket és a higiéniai termékeket. A Hivatalos Közlönyben megjelent korlátozásokat annak érdekében érvényesíti a szerb kormány, hogy egyensúlyozza a megnövekedett kereslet hatására kialakult kereskedelmi ingadozásokat. Az alapvető élelmiszerek, védőfelszerelések és fertőtlenítőszerek kivitelét is betiltotta a szerb kormány. A korlátozásról szóló rendelet a következő 30 napra érvényes.

A kereskedők a tizenkét nappal ezelőtti árakon kötelesek értékesíteni a búzalisztet, kenyeret, napraforgó-étolajat, fehér cukrot, sót, a palackozott vizet, de a korlátozási rendelet vonatkozik a zöldségfélékre és a gyümölcsökre, a tésztafélékre, a friss és tartósított hústermékekre, illetve a halra is. Az alapvető élelmiszerek közül befagyasztották a dobozos tehéntej, tejpor, joghurt, tyúktojás és a bébiételek árát is.

A higiéniai eszközök közül a kereskedők nem drágíthatják a szappant, sampont, fogkrémet, mosogatószert, gumikesztyűt, valamint a műanyagból készült ruházati kellékeket és kiegészítőket. Az árak befagyasztása a pelenkára, papír zsebkendőre, törlőkendőre és toalettpapírra is vonatkozik, de szigorúan korlátozták az orvosi és sebészi takarók és védőruhák, gumikesztyűk, védőruhák és -szemüvegek, fehérítők és más fertőtlenítőszerek árát is. A védőmaszkok közül a papírból készültek árára éppúgy vonatkozik a korlátozó rendelet, mint a műagyagból készült, szűrővel ellátott maszkokéra.

Rasim Ljajić miniszter beszámolt arról is, hogy az elmúlt napokban a polgárok jelezték a kereskedők szabálysértéseit: voltak esetek, hogy a védőmaszkokért akár 200-230 dinárt is elkértek. A lakosok rendszeresen tájékoztatják az illetékeseket arról is, ha egyes helyeken hiánycikké válik a védőfelszerelés. A miniszter arra szólította fel a lakosságot, hogy a szabálysértéseket a jövőben is jelentsék az illetékes felügyelőségeknek.