2024. október 3., csütörtök

Ha gazdagodni akarsz, nyiss pékséget!

Vajon összefüggésben van-e van a búza és a kenyér ára?
Minden logika szerint, ha csökken a búza ára, abból automatikusan adódik, hogy a liszt is kevesebbe kerül, tehát a pékek olcsóbb alapanyaggal dolgozhatnak, tehát mi sem lenne természetesebb, mint hogy a kenyér és más pékáru ára is csökkenjen. Gondolják, hogy ez nálunk megtörténhet? Persze, hogy ez senkinek sem jut eszébe, mert itt semmi sem a józan ész és a logikai gondolatmenet alapján zajlik.

A minap bejelentették, hogy a terménytőzsdén 5 dinárral olcsóbb lett a búza ára. A kenyérgabona árát az Újvidéki Terménytőzsdén 20 dinárról 14,30 dinárra lesrófolták. Különösebb indoklás és érvelés ehhez nem volt szükséges, és sokan azt a következtetést vonták le, hogy ez a kenyér árának a csökkenését vonja maga után. Hogy miért gondolkodtak így? Egyszerűen azért, mert nem olyan régen a búza áremelkedésére hivatkozva a pékek egyik napról a másikra felemelték a kenyérnek az árát. Akkor követték a kenyérgabona árát és következetesen reagáltak, most viszont erről hallani sem akarnak.

Zoran Pralica a Magánpékek Uniójának elnöke határozottan kijelentette, hogy szó sincs arról, hogy a kenyér és a pékárú árának csökkenése várható, rögtön hozzáfűzte, hogy ezt a búza árának az alakulása a legkevésbé befolyásolja, sokkal meghatározóbb a villanyáram és az üzemanyag árának alakulása, mivel mind a kettő az utóbbi időben növekvő tendenciát mutat, így nem is álmodhatnak arról, hogy ha olcsóbb is a búza, ők kedvezőbb áron állíthatnak elő kenyeret. Hivatkozik még arra is, hogy a különböző adalékanyagok, amelyet a pékáru feldolgozása során használnak, meglehetősen sokba kerülnek, s az sem mellékes, hogy a malmok is részesei a kenyérpiacnak, s ők is jócskán felszámolják az elvégzett munkájukért a bért. Az lehet, hogy mivel a búza ára 21-22 dinár között mozgott, s most jóval kevesebbe, olcsóbb lesz a liszt is, viszont ezt a lehetőséget bizonyára ki fogják használni a malmok, s ők felezik majd le a hasznot. Az egyértelmű, hogy az energiahordozók, az üzemanyag, az áram és a víz bejelentett mi hamarabbi drágulása miatt a kenyér ára még csak véletlenül sem csökkenthet.

Ha tovább hallgatjuk a siralmakat, még sajnálkozni kezdünk a pékek sanyarú során, noha valami turpisság lehet a dologban, hiszen a minap Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatásügyi titkár tett olyan kijelentést, hogy Vajdaságban a legnagyobb munkaerő hiány a pékiparban van, s ha hozzájuk bárki azzal a kérdéssel fordul, hogy milyen magáncég megnyitása a legkifizetődőbb, ők egyértelműen a pékségeket szokták javasolni. Igaz, hogy nem könnyű munka, noha ma már teljes mértékben gépesített, de éjjel, hajnalban kell dolgozni, s ezt nem egyszerű megszokni. Az viszont vitathatatlan, hogy kifizetődőség szempontjából érdemes pékségeket üzemeltetni.