2024. október 3., csütörtök

Hidrokultúrás növénytermesztés A-tól Z-ig (49)

Krizantém termesztése

Július és augusztus hónap a krizantém kiültetésének és ápolásának ideje.


Az általánosan feltett kérdések között szerepel az is, hogy miért előnyösebb a hidrokultúrás termesztés krizantém esetében?

A földhöz ragadt termelők tudják, hogy igen érzékeny és igényes virág a krizantém. Nagy odafigyelés és a termesztés pontos betartása szükséges a teljes sikerhez. A pontos tápoldatozás a hőmérséklet és fényviszonyok szabályozása, valamint egyéb tényezők mind kihatnak a krizantém virághozamának minőségére és időzítésére. Egy termesztési rendszer csak akkor lehet gazdaságos, ha minél kevesebb emberi munkát igényel. A technika és a berendezés azért van, hogy szolgálja a termelőt és ne vegye el a drága idejét. Papírra vetve a gazdasági tényezőket a hidrokultúrás termesztés olcsóbb és biztonságosabb mint a földi.

A gyökér pontos tápoldattal való ellátása krizantém esetében különösen fontos. Tökéletes és időben történő virágzás csak megfelelő tényezők együttes hatására jön létre. Ezek között szerepel a levegő és a gyökér térségének hőmérséklete is. Ezt földi termesztésnél nagyon nehéz biztosítani.

Milyen hidrokultúrás módszerrel termeszthető krizantém?

Mint tudjuk, általában hosszú termesztési ciklusra kell berendezkedni. Ma már a megfelelően felszerelt fóliás és üvegházi rendszerekben lehetőség van egész évben krizantémot termeszteni. Ez teszi igazán gazdaságossá a virágtermesztést és ehhez is jól alkalmazkodni a könnyen automatizálható hidrokultúra. Elsősorban a közeges termesztési módszerek alkalmazása járhat sikerrel. A hosszú termesztési ciklus miatt a szerves alapú közegek nem a legjobbak. Gond lehet a gyökérbetegségekkel és ezért a steril és a tápoldatra inaktív közegek használata javasolt. Használható az agroperlit, agyagkavics, kőzetgyapot és a szerves közegek közül a jó minőségű kókuszrost is. Tőzeg és keveréke nem a legjobb megoldás. Tudni kell, hogy a külföldi cégek nagy mennyiségű szaporítóanyagainak köszönhetően, egyre több növényi betegséggel találkozunk. A vírusmentes jelző még nem jelenti azt, hogy később a növény ellenálló lesz a különböző betegségekre. Az új fajták nemesítése is magában hordozza a veszélyt, hogy az őshonos fajták ellenálló képessége elveszik és ez a termesztők állandó odafigyelését igényli. Időzíteni kell a növényvédelmet és évről évre több és erősebb permetszerekkel lehet csak megóvni a virágokat a betegségektől.

A hidrokultúrás termesztés főleg a gyökérbetegségek egy részét zárja ki. A pontos tápoldatozással a növények erősebbek és ellenállóbbak lesznek a betegségekkel szemben is. A földtől való elszakadás egyszerű módja, ha speciális perforált agrofóliát használunk, melynek oldalait felhajtva és kitámasztva készen áll a termesztő közeg feltöltésére. Egyszerű szalagos csöpögtető öntözést használhatunk a tápoldat adagolására. A rendszer elfolyós, mert hosszú távon nehéz a tápoldat visszaforgatását megoldani. Megfelelő agrofólia hiányában alkalmazható a csatornás, vagy kanálisos módszer is. A kanálisok szélessége ne haladja meg az egy métert. Mélysége általában 20 cm. Lehet földbe ásni, vagy kiemelt ágyásokon deszkával, illetve egyszerűbb esetben cinkezett huzallal biztosítani lehet az oldalfólia szilárdságát. Feltöltjük a kiválasztott közeggel, jól átnedvesítjük és utána jöhet az ültetés. A növény sűrűsége miatt a konténeres, vödrös módszer nem alkalmazható. Mivel a növények karózása fóliával bélelt és perlittel töltött kanálisban nem lehetséges, így a növényháló alkalmazása ajánlott. A szegfűtermesztésben használatos módszer teljes mértékben megfelel a krizantém számára is.

Cserepes krizantém termeszthető perlites közegben, három literes műanyag cserepekben. Általában sok növényről van szó, a tápoldatozást alulról kell megoldani. Asztalon időnkénti árasztásos módszerrel tudjuk megoldani a tápoldattal való ellátást.

A krizantém megfelelő időzített árnyékolásokkal egész évben termeszthető virág lett. Mind nagyobb mennyiségben termesztik és a kereslet is állandóan növekvőben van. Ezért érdemes foglalkozni bővebben is ezzel a csodálatosan szép és sokoldalú virággal. Magyarul margitvirágnak is szokták nevezni. Ázsiából ered és neve görög eredetű, aranyvirágot jelent. A margarétafélékkel rokon és a fészkesek családjába tartozik. Több mint kétszáz faja létezik és nagyobb részét nagyban termesztik. Az ősz utolsó virága, de számos korábban nyíló változata is ismert. A mediterrán éghajlatot kedveli és rendkívül magas a víz és páraigénye. Sótűrő növény, gyökerei a talaj felső 20-30 cm-es rétegét hálózza be. A fajok között egynyáriak, évelők és félcserjék egyaránt előfordulnak. Nem kedveli a túlzott meleget és a 30 fok feletti hőmérséklet károsítja. Az őszi fajták októberben virágoznak, de takarással novemberre is időzíthető. Az őszi krizantémok rövidnappalosak és virágzásukhoz napi 13-14 óra sötétre van szükségük. A nemesítőknek köszönve az őszi krizantémnak több mint 5000 változata ismert. A vágott virágnak alkalmas fajták magas, a cserepes termesztésre megfelelő fajták pedig alacsony elágazó virággal rendelkeznek. A virágzat szerint is sokféle változatát termesztik. Létezik egyszerű és telt forma. Ezen belül lehet gömb, félgömb, sugár, pompon, ernyő, japán, margaréta és sok egyéb más virágforma. A sok fajta közül meg kell említeni a kínai ehető krizantémot. Kelet-Ázsiában és Japánban terjedt el. Egyéves lágy szárú növény. Virága saláták és különböző ételek ízesítésére is alkalmas. A szirmok enyhén fanyar, pikánsan kesernyés ízűek. Teának elkészítve gyulladás- és vérnyomáscsökkentő hatású. A sárga virágokat alkalmasnak tartják lázas állapot, meghűlés és fejfájás kezelésére.

Tudni kell, hogy a krizantémot mintegy húsz különböző vírus károsítja. Rettegett betegsége a fehérrozsda. A levélfonákon fehéres, szemölcsszerű kinövések jelennek meg. A levél megbarnul, majd elpusztul. A gombás és baktériumos betegségeket elegendő réztartalmú vegyszerekkel kezelni. Károsítják még a levéltetvek, az atkák, a tripsz, a levélfonálféreg és a poloskák is. Mindezek tudatában láthatjuk, hogy a betegségek elkerülése végett állandó megfigyelés és a megfelelő időben történő növényvédelem szükséges.

Tápanyagban igényes növény, ezért fontos a tápoldatozás pontos betartása. A táblázatban megadott mennyiségek grammokban 1000 literre vonatkoznak három növekedési fázisra.

Tápanyagok

palánta

vegetatív

virágzás

Kálium-nitrát

29

47

176

Monokálium-foszfát

195

256

341

Magnézium-szulfát

403

416

482

Kalcium-nitrát

800

665

465

pH

6.0

6.0

6.0

EC mS/cm

1.8

2.0

2.2

A pH értéket savval kell beállítani 5,8 -6,2 közötti értékre. EC 1,8-tól 2,2 –ig megfelelő, ezen felüli érték csak kivételes esetben, intenzívebb növekedés céljából rövid idegi megengedett. Ha a víz EC értéke túl magas és nem tudjuk a megfelelő mennyiségű tápanyag-adagolással elérni a megadott értéket, akkor az arányok megtartása mellett csökkenteni kell a mennyiségeket. A mikroelemek adagolására továbbra is megfelel a már korábban közölt összetétel.

A virágzás pontos időzítésére a sötétítésen kívül fontos szerepe van a hőmérsékletnek is. Ha lehetőségünk van a légtér szabályozására, akkor a 15 fok körüli levegő hőmérséklet az ideális a virágzás indításakor. Több fokos eltérés esetén késhet, vagy nem lesz tökéletes a virágképződés. Mindebből láthatjuk, hogy a tökéletes és pontos időben nyíló virág nagy odafigyelést igényel.

Olvasóink tapasztalatai

Rákos Nándor adai olvasónk a földieper termesztéséről készült képét mutatjuk be. Az eddigi tapasztalatokat figyelembe véve, néhány ajánlás a hasonló módszert alkalmazó földieper-termelők részére.

Kilenc sztiropor edény van elhelyezve egymás fölött egy tartórúdon. Oszloponként egy csöpögtető van felszerelve legfelül. A perlit átengedi a tápoldatot és látszatra az alsó palánták is szépen fejlődnek. Ettől függetlenül továbbra is az a javaslat, ha lehetőség van rá, akkor egy oszlopra több pálcás csepegtetőt szereljünk az egyenletesebb tápoldatozás érdekében.

Fontos tudnivaló, hogy ha már ezt a termesztési módszert választottuk, akkor a fóliasátorba lehetőleg más növényt ne ültessünk. Ezzel nagymértékben meg lehet gátolni a különböző betegségek terjedését egyik növényről a másikra. A probléma abból adódik, hogy lehet az egyik növény ellenálló egyfajta gombabetegségre, de ettől még megfertőzheti a közelében levő gyengébb és kevésbé ellenálló növényeket.

A másik tényező, mely kihat a termesztés minőségére, a víz paramétereinek pontos ismerete. Ha a megadott recept szerint összeállított tápoldat EC értéke magasabb a várható értéknél, akkor a tápanyagok arányait megtartva százalékosan csökkenteni kell, vagy több vízben oldjuk fel a kimért mennyiséget. Ez általában 10-20 %-os eltérés lehet.

A bogyók megjelenéséig 1000 liter tápoldathoz két hetes ciklusokban adjunk 2-3 deciliter 30 %-os hidrogén-peroxidot. Fertőtlenítő hatása van és a gyökér oxigénnel való ellátását is fokozza.

A tápanyagok vásárlásakor bizonyosodjunk meg, hogy a kálium-szulfát teljes mértékben vízben oldódó. A földi termesztésre alkalmas kálium-szulfát nem hófehér színű, inkább szürkés, vagy halvány rózsaszínű. Vízben nagyon nehezen oldódik és egy része leülepszik a tartály fenekére, vagy a csöpögtető rendszerbe kerülve dugulást idéz elő.

A tápanyag-forgalmazók részére egy felhívás. Olyan cégek hirdetéseit, jelentkezéseit várjuk, akik alapműtrágyákat is forgalmaznak. Ezek közül a legfontosabb lenne a foszfor tartalmú monokálium-foszfát. Vajdaság területén nincs szükség foszfortartalmú alapműtrágyára, gondolják a behozatalt tervező szakemberek.