2024. november 24., vasárnap

„Világhírű” kotyvalékok

Egyre több a hamisított szépségápolószer a feketepiacon

Az életidő múlásával elsősorban a nők egyre gyakrabban használnak különféle krémeket és parfümöket, amelyekkel a szaporodó ráncokat igyekeznek eltüntetni, vagy a bőr feszességének csökkenését meggátolni. Ezzel nincs semmi baj, hiszen ez a természet rendje. Az azonban már kétséges, hogy a különféle szépítőszereketkötelező-e olyan helyen vásárolni, amelyekről fogalmunk sincs, hogy milyen csatornákon keresztül szerezték be az árut. Akik ugyanis már vettek eredeti Nivea krémet, s a piacon a megtévesztésig hasonló csomagolásút láttak, de féláron, esetleg felötlött bennük, hogyan lehet ilyen olcsón adni.

Nos, erről a vámhivatal nyilvántartása igen sokat elárul. Tavaly ugyanis, főleg a keleti és a déli határállomásokon, nem kevesebb mint 26 000 hamis kencét foglaltak le. A 2011-es évhez viszonyítva hatszorosára(!) nőtt az ilyen csempészáru mennyisége. A vámosok legnagyobb mennyiséget a belgrádi központi vámraktárban, a batrovci és a preševói határállomásokon foglaltak le. Ez azonban nem mond ellent annak a ténynek, hogy legtöbb ilyen áru Kínában, Bulgáriában, Romániában, Törökországban, Ukrajnában és Vietnamban készült. A „beszállítók” ugyanis a kerülőutakkal igyekeznek elvonni a vámosok figyelmét.

Egyébként ezen készítményeket illetőleg nincs könnyű dolguk a vámtiszteknek, hiszen legtöbb esetben a „pancsolók” csaknem tökélyre fejlesztették „tudományukat”, az esetek többségében komoly laboratóriumra van szükség, ha minden kétséget kizáróan meg akarják állapítani, hogy eredeti vagy hamis szépítkezési szerekről van-e szó. Munkájukat az sem könnyíti meg, hogy számos világcég éppen Kínában üzemelteti valamelyik gyárát, ahol az eredeti recept szerint, saját technológiáját alkalmazza, vagyis a piacra kerülő árucikkekben nincs semmi kivetnivaló.

A szakemberek szerint azonban akár a vásárlók is rájöhetnek arra, hogy igazi vagy hamis dezodort, parfümöt vettek-e. Állításuk szerint ugyanis a nem eredetinek az illata sokkal rövidebb ideig tart. Ez azonban gyenge vigasz azok számára, akiket a piacon vagy a házalással árusítók egyszer átvernek. A nagy számok törvénye alapján ugyanis a csencselők és „beszállítóik” így is busás haszonra tesznek szert.

Az óvatosabb polgároknak talán segítséget nyújt a vámszervek azon közlése, hogy a hamisítók leginkább a Paco Rabbane, a Hugo Boss és a Gucci termékeit próbálják eladni, az eredetinél jóval alacsonyabb áron.

Kétségtelen, hogy ebben az esetben is érvényes a mondás: nem vagyunk annyira gazdagok, hogy olcsó holmikat vásároljunk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás