Jeles osztályzatot két termék, jót pedig négy vívott ki magának. Az európai kritériumokat és a hazai előírásokat is figyelembe vett étolajelemzés során megvizsgálták a szennyező anyagok jelenlétét, de a szemmel láthatóbb tulajdonságokat is. Az étolajgyárak után a fogyasztóvédelmi szervezetek figyelme hamarosan a mobiltelefon-hálózatokra összpontosul.
Az európai fogyasztóvédelem színvonalának szerbiai elérését célul kitűző projektum, a TESTS (Transmission European Standards to Serbia) keretében – melyet az Európai Bizottság finanszíroz, s a német Stiftung Warentest termékvizsgáló fogyasztóvédelmi szervezet, valamint a Szerbiai Fogyasztók Asszociációja (APOS) együttműködése révén jött létre – megvizsgálták a Szerbiában kapható étolajok minőségét. Az elemzett termékek jó, illetve jeles osztályzatot kaptak.
Hat különböző napraforgóolaj-terméket vettek górcső alá, melyeket tavaly novemberben vásároltak meg boltokban, névtelenül, ahogyan azt a fogyasztók is teszik. A következő analízisekre terjedt ki az étolajvizsgálat: az úgynevezett szenzoros vizsgálat során a szakemberek az olaj ízét, illatát, kinézetét, színét osztályozták. A kapott eredmény negyven százalékkal vett részt az egységesített végosztályzatban.
Vegyi analízissel vizsgálták az összetételt, mely a végső osztályzat 15 százalékát adta. Öt-öt százalékát határozták meg az osztályzatnak az étolaj magas hőmérsékleten (170 Celsius-fok) bekövetkező változásai, a sütés közbeni fröcskölés intenzitása, valamint a termék csomagolásának a minősége. Az osztályzat 10-10 százalékát tette ki az adott termék E-vitamin-tartalma, a nehézfémek jelenléte és a termékcímke törvényekkel történő összehangoltsága.
Jeles osztályzatot két termék, a magyarcsernyei Banat étolajgyár Cvet Banata nevű étolaja, valamint a šidi Victoria Oil gyár Iskon étolaja nyert. A nagybecskereki Dijamant, a Delta Maxi gyártotta Premia, a zombori Sunce és a verbászi Vital étolajat jó osztályzattal értékelték.
Általános megállapítás, hogy valamennyi étolajat – a Dijamanton kívül – nehezen nyitható flakonba töltik, a flakonok minősége is hagy kivetnivalót hagy maga után. A címkékről nem beszélve, melyek sok esetben hiányos adatokat tartalmaznak, ráadásul igen nehezen olvashatók.
Az étolajakban előforduló, bizonyos hőkezeléssel feldolgozott élelmiszerekben keletkező 3-MCPD zsírsav-észter-tartalmat is vizsgálták, mely a kémiai szennyezőanyagok közé tartozik. E tekintetben kitűnő osztályzatot csupán a Vital kapott, jeleset az Iskon, a Premia és a Sunce, jót pedig a Cvet Banata és a Dijamant.
A vizsgálat eredményei mellé néhány tanácsot is csatoltak a fogyasztóvédelmisek. Sütés során fontos vigyáznunk arra, hogy ne melegítsük túl az étolajat, a 170 fokos hőmérséklet számít ideálisnak. Nem lenne szabad többször használni ugyanazt az olajat. Nincs szükség arra, hogy hűtőszekrényben tároljuk, de jó, ha elzárjuk a fény elől.
A TEST-projektumnak csak ez a fejezete zárult le, áprilisban az APOS és a StiWa a mobiltelefonhálózatok szolgáltatásait veszi górcső alá, ennek eredményét májusra ígérte Lela Tasić, a projektum koordinátora.