2024. november 25., hétfő

Emlékdíj az anyanyelv műveléséért

Újbuda önkormányzata két éve pénzadománnyal jutalmazza a magyar nyelvből legkiválóbb végzős általános iskolás diákokat a Kárpát-medencében található testvértelepülésein

A magyar nyelvért emlékdíjat 2012-ben alapította Sass Szilárd önkormányzati képviselő kezdeményezésére Budapest XI. kerülete, vagyis Újbuda önkormányzata a határon túli testvértelepülései és azok iskolái számára. Ezek az erdélyi Marosvásárhely és Kézdiszentlélek, a kárpátaljai Bene, a felvidéki Nádszeg és a délvidéki Ada. Az emlékdíjat az említett településekről minden évben egy vagy legfeljebb két végzős diák kaphatja meg, akik általános iskolai tanulmányaik során kimagasló eredményt értek el a magyar nyelv művelésében, valamint tanulmányaikat középiskolában kívánják folytatni. A díj összege településenként százezer forint, amit az adott iskola tantestülete ítél oda a magyartanárok javaslatára.

Az emlékdíjakat a tanévzáró ünnepségen adják át Újbuda önkormányzatának képviselői, akik ezt május 30-án második alkalommal nyújtották át az arra érdemes diákoknak Ada községben. A díj megosztható, ezért Ada község önkormányzata úgy döntött, hogy az adai és moholi általános iskolából is egy-egy végzős tanulót jutalmaznak. Az idén az adai Vastag Nikolett és a moholi Szvorény Viktor részesült az elismerésben. Az emlékdíjat Adán ezúttal is maga a kezdeményező, Sass Szilárd adta át.

– Édesanyám magyartanár volt. A harmincas-negyvenes években Felvidéken, Felsőszelin tanított, a háború után pedig Győr környékén egy kis faluban, Szerecsenyben. Nagyon népszerű volt. Amikor kilencvenéves korában, 2000-ben meghalt, akkor az emléke megőrzésére és a két iskola diákjainak támogatására nővéremmel családi alapítással létrehoztunk egy díjat, amely már tizenhárom-tizennégy éve működik. Ez „A magyar nyelvért” Sass Józsefné–Vaskó Lenke-emlékdíj – mesélte Sass Szilárd. – A névadásnál azért kellett így megkülönböztetni, mert édesanyám, amikor a Felvidéken tanított még hajadon volt és Vaskó Lenkeként ismerték. Szerecsenyben viszont Sass Józsefnéként, miután időközben férjhez ment. Sajnos, az élet úgy hozta, hogy a szerecsenyi iskola megszűnt, ott 2002-től megszakadt a díj. Felsőszeliben viszont azóta is folyamatosan átadjuk a díjat, amelyet tíz évre alapítottuk, de már öt évvel meghosszabbítottuk. Felsőszeli Galánta mellett található, a Mátyusföldön. A felvidéki évzáró ünnepségeken és a díjátadásokon szerzett nagyszerű élményeim alapján támadt 2012-ben az a gondolatom, hogy ehhez hasonló díjat kellene önkormányzatunknak is alapítani annak az öt testvértelepülésnek és iskoláinak javára, amelyek a Kárpát-medencében találhatók. Az ötletet a képviselő-testület teljes egyetértésben támogatta, így 2012. november 11-én, a kerület napján megalapítottuk az emlékdíjat, amelyet a testvértelepüléseken nagy örömmel fogadtak. A díj a magyar nyelv művelésében végzett kiváló eredményt ismeri el, és egy kicsit segíti a diákot a továbbtanulás megkezdésében. A nyertesek mindenhol a díjjal járó összeg mellett kapnak egy emléklapot, amelyeket az alapító önkormányzatunk képviselőin kívül aláírnak az adott iskola igazgatói és a nyertesek magyartanárai. A díjalapítás határozatlan időre, de legalább tíz évre szól. Remélem, hogy tíz év után sem találja ki senki Újbudán, hogy ezt abba kell hagyni. A díj fő célja az, hogy a magyar nyelv megmaradjon, illetve arra ösztökélje a diákokat, hogy külön is foglalkozzanak a magyar nyelvvel és irodalommal, amellett, hogy ez az anyanyelvük és magyarul tanulnak az iskolában – közölte az újbudai képviselő.

Az Újbuda által felajánlott emlékdíj névadója minden testvértelepülésen más és más személy. Sass Szilárd elmondta: a névadáskor két lehetőséget ajánlottak fel az önkormányzatoknak, hogy a névadó az iskola egykori köztiszteletnek örvendő tanára legyen, vagy a magyar nyelvért sokat tett országos ismertségű személy. Így Adán Szarvas Gábort, a magyar nyelvművelés megteremtőjét választották, Benén Horváth Lászlót, a nagy tiszteletnek örvendő egykori tanárukat, Nádszegen szintén köztiszteletnek örvendő egykori tanárukat, Almási Máriát, Marosvásárhelyen Sütő András közismert írót, Kézdiszentléleken pedig Benedek Eleket, a nagy mesemondót.

Az emlékdíj megalapításakor Újbuda országos felhívást tett közzé, amelyben arra kérték a háromezer-ötszáz fő feletti magyarországi települések polgármestereit, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez. Sass Szilárd elmondta, hogy felhívásukhoz eddig Budapest IX. és XX. kerülete, valamint Pusztaszabolcs és Mezőkövesd csatlakozott, és alapított hasonló díjat. Budapest IX. kerülete Beregszászon, Királyhelmecen, Magyarkanizsán és Sepsiszentgyörgyön, Budapest XX. kerülete Székelykeresztúron és Bölönben, Pusztaszabolcs Kisiratoson, illetve Mezőkövesd Kézdivásárhelyen.

Sass Szilárd továbbra is feladatának tekinti A magyar nyelvért emlékdíjcsalád országos elterjesztését és népszerűsítését, aminek mottójául egy Benedek Elek mondatot választott: „Az állam nyelvét meg kell tanulni és édesanyátok nyelvét nem szabad elfelejteni.”

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás