A csütörtöki nagypiac forgatagában sétálok. Idejét sem tudom már, mikor volt alkalmam utoljára végig pásztázni a gazdagon megrakodott pultokat, asztalokat és kocsisorokat. Élvezem a friss portéka illatát, az eladók és a vevők zsizsegését, miközben káposztaárusok után érdeklődök.
– A Kiss Borihoz menjél lányom, az ő káposztája a legjobb – mondja az egyik ismerősöm.
A piac vége felé mutat, ahol feltűnően sok kamion, utánfutó és kocsi roskadozik a rengeteg káposztafej súlya alatt. Alig lépek párat, és máris leállít egy újabb ismerős arc. Kibeszéljük magunkat, majd miután beszámolok arról, mi járatban vagyok, ő is útbaigazít:
– A Kisséket keresd meg, nekik mindig friss árujuk van.
– Ismerem Bori nénit, apum is náluk vásárol – erősítem meg az állítást, és már indulok is a híres temerini termelők felé.
A káposztások között hamar meg is lelem az örökké mosolygós, fáradhatatlan asszonyt. Épp két idősebb nénivel beszélget, akik friss reszelt káposztát vásároltak.
– Majd én felemelem, maga csak tartsa erősen azt a biciklit!
– Jaj, lányom, nem esik le ez nekem hazáig?
– Dehogy esik, nézze, hogy odafogattam, úgy áll ez, mint Katiban a gyerek! Csak tolja azt a biciklit, ne szálljon fel, nehogy elhúzza a súly.
– Tolom, lányom, tolom. Aztán mit mondasz, te? Nyissam ki éjjelre ezt a nejlonzsákot, hogy levegőzzön? Vagy hagyjam inkább csukva? Mert nincs időm ma eltenni...
– Ahogy akarja, de ha kinyitja, félek, hogy beletalál majd egy fránya büdösbogár. Semmi baja nem lesz, ha így hagyja. Tegnap késő este reszeltük, nézze milyen ropogós! Kibírja ez holnapig.
A nénik megköszönik a kedvességét, és lassan tovább állnak. Rajtam a sor, bemutatkozom hát, ahogy illik...
– Tudom én, ki vagy te lányom! No, meg apud sokat vásárol ám nálunk – mondja a temeriniek által oly kedvelt termelőcsalád arca, Kiss Borbála. A szorgalmas asszony azonnal szabadkozik, amikor a lényegre térek: nem úgy van az, ők mindannyian sokat dolgoznak. A termelést férje, János vezeti. Fiukkal, Norberttel együtt reggeltől estig a földeken vagy a fóliasátrakban tevékenykednek, de nagyon sokat besegít nekik lányuk, Hajnalka is.
– A káposzta termelésével még apósom kezdett el foglalkozni, mi pedig folytattuk. Ha visszaszámolok, több mint harminc éve csináljuk már. Apósom annak idején még a futaki káposztát termelte, de mi már nem azt ültettünk. Úgy tapasztaltuk, hogy nem kifizetődő a termelésben. Nagyon lazák a fejek, és a vásárlóink sem voltak megelégedve vele. Így mi már huszonpár éve a Bravo fajtát termesztjük. Minden évben jó a termés, gyönyörűek a fejek és a vevők is meg vannak elégedve – meséli Borbála, aki elmondja azt is, hogy a legtöbbet az őszi káposztából szüretelnek.
A családi gazdaságban ugyanis az idény mellett egész évben foglalkoznak káposztatermeléssel – kapcsolódik be a beszélgetésbe Norbert.
– Általában csaknem két holdon termelünk káposztát. Hálás növény, mert a többi zöldségféléhez képest kevesebb munka van vele. Palántálás után oda kell figyelni a locsolásra, attól ugyanis nagyon függ a termés minősége és mennyisége is. Permetezés után kétszer meg kell kapálni, és ennyi. Munka szempontjából is hálás, és igényesnek sem mondható. Egyedül akkor rossz, amikor ilyenkorra már fagyok vannak: igencsak megviseli az ember kezét, mire egy nagyobb mennyiséget leszüretel. De amúgy nincs vele gond. Szépen terem is: nem egész egy holdról átlagosan 28 tonna káposztát tudunk szüretelni.
Idén a termelők kilogrammonként 20 dináros áron kínálják a fejeket, a reszelt káposztával megtömött zsákokon pedig 30 dináros kilogrammonkénti árat ír. Norbert szerint a gazdaság szépen jövedelmez a káposztatermelésből.
– Olyan szempontból is megéri ezzel foglalkozni, hogy a búza vagy az árpa aratását követően ültetjük. A kalászosok átadásakor kapott jövedelmet befektetjük, és a káposzta eladásával profitálunk. Ilyenkor egész nap érkeznek a megrendelések és a vevők.
– Sokszor van, hogy reggel megszedjük a kocsikat, és délután ismét megyünk ki a földekre. Előkészíthetnénk többet is, de nem szeretjük, ha elfonnyad. Reszelve is mindig csak annyit készítünk elő, amennyi biztosan elfogy. Persze ez azzal jár, hogy nincs se reggele, se estéje az embernek: volt, amikor éjfélkor álltunk neki reszelni, mert este az össz zsákot felvásárolta egy házhoz érkező vevő – meséli Borbála. Kérdésemre, hogy megéri-e foglalkozni a darabolással, Norbert ad egyértelmű választ.
– Érdemes. Bár elég kiegyensúlyozott a termés, de mindig akadnak kisebb vagy nagyobb fejek, amelyeket csak reszelten tudunk értékesíteni.
– Különbözőek az igények. Vannak, akik csak reszelten teszik el a káposztát télire, a legtöbben keverik a fejeket a darabolttal, a szerb családokban viszont általában csak fejesen savanyítanak – teszi hozzá a tapasztalt piacozó asszony. Érdekel, hogy savanyítás szempontjából milyen az általuk termesztett fajta.
– Ha a futakihoz hasonlítjuk, akkor talán egy héttel később savanyodik, viszont nem romlik meg. A vevőink sohasem panaszkodtak rá. Sok ügyfelem idén azzal dicsekedett, hogy még mindig van valamicske a tavaly eltett savanyú káposztából, vagy nemrég fogyasztották el az utolsó adagot. Az íze miatt nagyon fontos, hogy egészséges és érett fejeket vásároljanak az emberek. Régen az volt a felfogás, hogy az első fagy jót tesz a káposztának, ám a mai fajtáknál nem ez a mérvadó: a beérés a lényeg. Erre mi nagyon figyelünk, és arra is, hogy frissen adjuk el.
– Mi elsősorban Temerinben értékesítjük a termékeinket: a piacon van egy kialakult és megbízható vásárlói körünk, a helyi üzletek is szeretik tőlünk átvenni az árut, de még háznál is megtalálnak bennünket a vevők. Ezt a minőségi és friss áruval értük el, és ezzel igyekszünk továbbra is meghálálni a bizalmat – egészíti ki anyját Norbert.
A Kiss család gazdaságában ugyanis a káposzta mellett a többi termék is a földből kerül eladásra. Az 1000 négyzetméteres fűtött fóliasátor mellett közel 6 holdon termesztenek zöldségféléket, így egész évben ellátják a temerinieket finomságokkal.
– Elsősorban a paradicsom az, ami, úgymond, híressé tett bennünket, de a palántáinkat is előszeretettel vásárolják az emberek. Mi már a tél folyamán nagyban dolgozunk: általában holland magvakat szerzünk be, ezek a melegágyban szépen kifejlődnek, és tavasszal a palánták eladásával kezdünk. Túlnyomórészt paradicsom- és paprikapalántákat vásárolnak tőlünk, de szinte minden más növénycsemete is megtalálható a pultjainkon – ismerteti a tavaszi kínálatot Norbert, majd édesanyja veszi át tőle a szót.
– Májusban már érett paradicsomunk van, általában sort állnak az emberek érte. A melegágy alatt még spenótot is szoktunk termeszteni, utána pedig a földeken már érik az első káposzta, az uborka és a karfiol, de termesztünk baburapaprikát, erős paprikát, krumplit, vörös- és fokhagymát is. Ja, és igen: zöldbabunk és főzni való kukoricánk is van, de az idén először batátát (édesburgonyát) is termeltünk – sorolta Borbála.
Norberttől azt is megtudtuk, hogy édesapjával összesen 20 hold földet művelnek, amelyen a zöldségfélék mellett kalászosokat, kukoricát és szóját is termelnek. Beszélgetés közben nem tudom figyelmen kívül hagyni, hogy a 25 éves ifjú milyen szeretettel és odaadással mesél a családi vállalkozásról.
– Beleneveledtem, a szüleim hagyatéka észrevétlenül vált a részemmé. A középiskolát is csak azért végeztem el, hogy legyen egy oklevelem. Egyébként a helyi Lukijan Mušicki iskolában tanultam közgazdasági szakon, egy rövid ideig dolgoztam is a végzett szakmámban, de visszatértem a növénytermesztéshez. Mindig is tudtam, hogy ebben érzem jól magam. Nem tudatos döntés volt ez. Gyerekként teljesen egyértelmű volt, hogy kell a segítség, hát csináltam. Aztán múltak a napok, hónapok, évek, és egyszerűen már nem tudtam úgy felkelni, hogy ne menjek ki a fóliasátorba vagy a földekre. Számomra ez nem munka, inkább az életem része. Szeretem csinálni, jól érzem magam benne és így elégedett is vagyok. Ennyi – zárja le a témát nemes egyszerűséggel Norbert.
Édesanyja még elmondja, hogy szerinte vállalkozásukat az eddigiekben is családi összefogással fejlesztették, és ezután is ezt az utat látja járhatónak. Jelenleg azt élvezi legjobban, amikor a döntéseknél az édesapa, János tapasztalata a fia merészségével párosul, és közösen visznek sikerre egy-egy ötletet.