Záporok, zivatarok és párától fülledt, meleg idő váltakozik. Az eső lába szinte mindig lóg, a csapadék eloszlása pedig nem egyenletes, a város egyik részét elönti a víz, a másikban csupán néhány csepp esik. Kinézek az ablakon, nézem a harsogóan zöld fák lombját, a harmadik emeletről kitűnő a kilátás – az orgona, az akác után a jázmin, a vadrózsa, a bodza is elvirágzott –, most a szomszéd évtizedes hársfája ontja az illatát, a növények még élvezik a sok vizet. Figyelem az utcát, hét ágra süt a nap, mintha tegnap délután nem is zuhogott volna...
Ha Medárd napján esik, 40 napig esni fog – tartja a népi bölcsesség. És Medárd napján sokfelé esett, zivatar is volt, sőt felhőszakadás.
A természet persze évről évre más arcát mutatja, de alapvetően nem szabad ezeket a jóslatokat légből kapottnak venni, hiszen a tudomány igazolja a népi megfigyelést. És ha kíváncsiak vagyunk, miként festenek a medárdi esők a gyakorlatban, akkor nézzünk csak ki az ablakon! A helyzet már hetek óta fennáll, és az előrejelzések szerint még jó ideig velünk is maradhat: rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék hullhat.
Tudjuk, a klímaváltozás mindent felülír, hatalmas változásokat generál a természetben, idén a medárdi esőzés már májusban beköszöntött.
Egyre gyakrabban lehet kiszámíthatatlan, extrém időjárásunk, emiatt pedig elődeink évszázados megfigyelései mind ritkábban fognak teljesülni.