Ma este világszerte több milliónyian adnak majd egy pihenőórát a Földnek, ugyanis erre szólítja fel a világ országainak lakosságát a Föld órája elnevezésű nemzetközi akció, amelyet minden év márciusának utolsó szombatján rendeznek meg, arra ösztönözve a háztartásokat és a vállalkozásokat, hogy egy órára kapcsolják ki azokat a fényforrásaikat és elektromos berendezéseiket, amelyek nem létfontosságúak számukra, ilyen módon kísérelve meg felhívni a figyelmet a klímaváltozás elleni harc és a környezettudatosság fontosságára. A különféle feljegyzések szerint a kezdeményezés 2007-ben indult Ausztráliából, majd egy évvel később, 2008-ban vált nemzetközivé. Az akcióhoz ezután világszerte több ezer település csatlakozott, amelyek között idén is több szerbiai és magyarországi településen is elsötétülnek majd a terek és az utcák.
A szakemberek szerint az akció kiváló figyelemfelkeltőnek bizonyul, hiszen mind többen csatlakoznak hozzá, aminek köszönhetően mindössze néhány év alatt a világ egyik legnagyobb környezetvédelmi kampányává nőtte ki magát, ráadásul olyan kampánnyá, amelynek üzenete rendkívül egyszerű, mindössze annyi, kapcsoljunk le mindent, amire nincs feltétlenül szükségünk, és adjunk egy pihenőórát a Földnek! A WWF azonban mindemellett arra is buzdít bennünket, hogy tartósan is próbáljunk meg változtatni mindennapi szokásainkon, és ezáltal próbáljunk meg tenni valamit a környezetünk megóvásáért is. Ahogyan minden más kérdésben, úgy ebben is sokan védekeznek azzal, hogy egy fecske nem csinál nyarat, mások viszont azt mondják, ha minden ember megtenne legalább egyetlen apró lépést a környezettudatosság fontosságának felismerése és a környezet megóvása felé vezető úton, akkor annak máris szemmel látható eredményei lennének. Idén a mozgalom szervezői éppen ezért azt is kérték a csatlakozóktól, hogy tegyenek olyan vállalást, amelynek értelmében másokat is megpróbálnak majd erre ösztönözni, hiszen – mint mondták – ha ezek a vállalások teljesülnének, akkor az akció máris elérné az elsődleges célját.
A szakemberek között vannak, akik borúlátóak, vannak, akik bizakodóak bolygónk jövőjét illetően. Utóbbiak azt hangsúlyozzák, mind többen ismerik fel a környezettudatos életmód és a környezetvédelem fontosságát. Kétségtelen azonban, hogy egyes becslések szerint jelenleg másfél Földre lenne szüksége az emberiségnek, 2050-re pedig akár már kettőnél is többre, ha a jelenlegi ütemben éljük fel bolygónk javait. Az emberiség igényei ugyanis jócskán meghaladják a Föld eltartó képességét, figyelmeztetnek a szakemberek, akik szerint jó ideje jóval több erőforrást használunk fel, mint amennyit bolygónk biztosítani tud számunkra.
A szakemberek azt is fontosnak tartják hangsúlyozni, hogy a környezettudatosság tekintetében már elindult a közgondolkodás átalakulása, igaz, elsősorban a kis lépések megtétele révén, derült ki egy néhány évvel ezelőtti magyarországi közvélemény-kutatás eredményeiből. Bár a másokat is buzdító magatartás csupán a kisebbséget jellemezte, jól látszott, hogy a kérdéstől elhatárolódók aránya elenyésző volt. Az említett közvélemény-kutatás eredményei szerint a fenntartható fejlődés elérése érdekében tett erőfeszítésekkel kapcsolatos kérdésre a megkérdezettek 19 százaléka jelölte meg azt a válaszlehetőséget, miszerint személyesen minden tőle telhetőt megtesz ennek elérése érdekében és a környezetében élőket is erre buzdítja; 35 százalékuk jelölte meg azt, hogy személyesen ugyan minden tőle telhetőt megtesz ennek elérése érdekében, de azzal nem foglalkozik, mások hogyan vélekednek minderről; 43 százalékuk azt jelölte meg, nem hiszi, hogy személyesen sok mindent tudna tenni ennek elérése érdekében, de igyekszik megtenni, amit csak lehet; 3 százalékuk pedig úgy vélekedett, nem hiszi, hogy bármit is tudna tenni ennek érdekében, ezért inkább nem is foglalkozik a témával. A legfontosabbnak tartott kihívásokra vonatkozó kérdés válaszlehetőségei közül a megkérdezettek 63 százaléka jelölte meg a világ ivóvízkészleteinek megóvását; 60 százaléka a természet védelmét; 50 százaléka a szegénység csökkentését; 50 százaléka a klímaváltozás hatásainak és a szén-dioxid kibocsátás csökkentését; 50 százaléka pedig a folyók és tavak állapotának megőrzését és javítását.
A kutatás arra is rámutatott, hogy a természet és környezet állapotának megóvása érdekében a megkérdezettek többsége már tett és hajlandó is tenni bizonyos lépéseket, ezek viszont jobbára kevés áldozattal járó, elsősorban közvetlen anyagi hasznot jelentő lépések. A környezetvédelem érdekében megtett lépésként a megkérdezettek 69 százaléka jelölte meg azt a válaszlehetőséget, hogy lekapcsol minden szükségtelen világítást; 51 százaléka azt, hogy takarékoskodik a vízzel; 44 százaléka azt, hogy újrahasznosít, ahol van rá mód; 42 százaléka azt, hogy környezetbarát termékeket vásárol; 35 százaléka azt, hogy a hagyományos izzókat energiatakarékosakra cseréli; 34 százaléka azt, hogy előnyben részesíti a helyi előállítású termékeket; 28 százaléka azt, hogy munkába járáshoz a tömegközlekedési eszközöket veszi igénybe, vagy kerékpározik; 23 százaléka azt, hogy szelektíven gyűjti a hulladékot; 20 százaléka azt, hogy olyan termékeket vásárol, amelyek előállítása során nem alkalmaznak tisztességtelen tevékenységet; illetve 16 százaléka azt, hogy odafigyel a nyílászárók szigetelésére.
A felmérés arra ugyan nem tért ki arra, hogy a megkérdezettek közül mennyien csatlakoznának a Föld órája akcióhoz, de minden bizonnyal nagyon sokan, sőt, talán nem túlzás azt állítani, hogy egyre többen, még akkor is, ha a tapasztalatok azt mutatják, hogy az ilyen és ehhez hasonló akciókat a többség inkább csupán a szavak szintjén támogatja, mintsem a valódi tettek szintjén, de persze az is fontos lépést jelenthet az ezzel kapcsolatos célkitűzések megvalósítása felé vezető úton, mondhatnánk. Érdekességként mindenképpen említésre méltó, hogy az idei akcióhoz a világ egyik vezető óvszermárkájának gyártója is csatlakozott, amely arra kívánja ösztönzi az embereket, hogy használják ki az elektronikamentes alkalmat, és a sötétben töltött egy óra alatt kerüljenek igazán közel párjukhoz. Az óvszergyártó cég illetékesei azzal érvelnek, március 29-e jó alkalom arra, hogy ne csak a fényeket, hanem a különböző kütyüket is mellőzük. „A technika által okozott függőség valós problémákat vet fel nemcsak a közvetlen emberi kapcsolatokban, de a szerelmespárok egymáshoz való viszonyában is. Napjainkban ugyanis egyáltalán nem ritka látvány, hogy egy romantikus vacsora alkalmával a párok okostelefonjaikat nyomogatják, ahelyett hogy egymással foglalkoznának, és élveznék az együtt töltött értékes időt” – nyilatkozta a minap az említett vállalat munkatársa, hozzátéve, ezért érezik fontosnak, hogy a Föld órájában arra ösztönözzék az embereket, hogy a cyber világ helyett inkább a valóságot válasszák, és éljék meg szerelmüket.
Mindez persze már csak egy furcsa csavar abban a történetben, amelyet az elmúlt néhány év alatt a Föld órája elnevezésű akció kiötlői és a hozzájuk csatlakozók szőttek a kampány köré, amely kampánynak köszönhetően világszerte mind többen és többen tartjuk fontosnak, hogy adjunk – első lépésként legalább – egy pihenőórát a Földnek.