2024. július 19., péntek

Nyersanyagból, őszintén

Törökországból jut a heroin hozzánk, viszonylag alacsony áron

A legutóbbi felmérések során kiderült, hogy Szerbia lakosságának 48 százaléka szerint a legnagyobb veszélyforrást a kábítószer jelenti az ország számára. Az EBESZ által végzett felmérésben résztvevők szerint csak a második helyen szerepel a bűnözés, a harmadik helyen a korrupció, és csupán a negyedik helyen az erőszak.

Szerbiában, tranzitország lévén, mindenféle kábítószer megtalálható, viszonylag alacsony áron. A belügyminisztérium adatai szerint 2009 szeptembere és 2010 májusa között a belügyi szervek 933,5 kilogramm marihuánát, 99,4 kilogramm heroint, 14,9 kilogramm ecstasy tablettát, 14,3 kilogramm kokaint, 5,1 kilogramm amfetamint, illetve 683 gramm hasist foglalt le. Tavaly a belügyi szervek 28 kábítószercsoportot derített fel. A kokain, amit Dél-Amerikából hoznak, vált a kábítószer-kereskedelem legfőbb árucikkévé.

– A kábítószerrel ugyan nagyobb a rizikó, de rövid idő alatt nagyon sok pénzt meg lehet vele forgatni. A nyomozás igen munkaigényes és hosszadalmas, ugyanis amennyiben elfogjuk egyik terjesztőt, sokszor új jelenik meg a helyén, éppen az miatt, mert ez egy magas haszonnal járó bűntény – hallottuk Nebojša Tottól, a szabadkai rendőrség kábítószerosztályának nyomozójától, majd hozzátette: – Szabadkán a heroin és a marihuána a legelterjedtebb, ugyanis viszonylag alacsony áron hozzá lehet jutni. A heroin általában Törökországból jön, Koszovón keresztül jut el hozzánk, és mivel a balkáni országok közel vannak, kisebb a rizikófaktor, a kábítószer ára is alacsonyabb. Míg a kokain, amit Dél-Amerikából hoznak, jóval drágább, hiszen annak a kábítószernek el is kell jutnia ide – magyarázta a nyomozó. Rámutatott, a marihuánát otthoni körülmények között termesztik általában, hiszen, mint a nyomozó rámutatott, már az interneten tanulmányozni lehet ennek a növénynek a termesztési lehetőségeit, feltételeit. Általában nagy területeken, vagy éppen fóliasátrakban, de sokszor szobában, házban történik a termesztés. Mint mondta, ezért nehéz az ilyen jellegű tevékenykedést feltárni.

– Mivel a határ nagyon közel van, gyakran megesik, hogy egy nagyobb mennyiségű kábítószer-szállítmányra bukkanunk. A kábítószer általában Nyugat-Európa felé megy, hiszen ott van a legnagyobb piaca, de éppen azért, mert átutazóban van nálunk a kábítószer, a szállítmány egy része megragad nálunk és a terjesztőknél – tudtuk meg Nebojša Tottól. Elmondta továbbá, hogy a szintetikus drogokat, mint például az ecstasy tablettát, bárhol elő lehet állítani, csupán laboratórium kell hozzá. Kiemelte, Szabadkán a közelmúltban nem találtak ilyen laboratóriumot, legutóbb Ópázován bukkantak munkatársai egy ilyen laborra.

Az országban végzett felmérés eredménye így nem is alaptalan. A kábítószer-probléma leginkább a fiatalokat érinti. Könnyűszerrel hozzájuthatnak a különböző kábítószerekhez. És sajnos a probléma a kábítószer-élvezettel akkor merül fel, amikor már nagy a baj. Amikor az egyén függőbeteggé válik. Nagy fizikai fájdalmakat élnek át azok, akik úgy döntenek, kilábalnak a betegségből. De mint azt Igor Tot Horgošitól megtudtuk, aki egy közösségben, a hit segítségével küzdötte le betegségét és most, 26 évesen sorstársait a Hosana közösségben segíti a kitartásban, a legnehezebb a számára saját maga megismerése volt.

– Úgy gondolom, minden függő gondja az, hogy menekül a valóságtól, a gondoktól, nehézségektől, a „kereszttől”. A legnehezebb önmagam megismerése volt, szembesülni a gyengeségeimmel, de ráébredni a saját értékeimre. Kiskoromban nem foglalkoztam magammal, nem tanultam meg leküzdeni a gondokat, könnyebb volt menekülni a nehézségektől, a felelősségtől – hallottuk Igortól, majd hozzátette: – Nehéz volt a közösségben kábítószer, alkohol nélkül a tükörbe nézni és látni magam. És utána pedig dolgozni a gyengeségeimen. Természetesen most is találkozok nehézségekkel, hiszen minden embernek vannak nehézségei az élete során, amiket át kell vészelni. De most már szembe nézek vele és Isten segítségével megpróbálom megoldani a gondokat – mondta. Igor az elmúlt évek tapasztalatait alkalmazza munkája során. Mint kiemelte, a leszokás útja mindenki számára alapjában véve egyforma, így ő segítheti, támogathatja őket, hogy ne adják fel, tartsanak ki. Megtudtuk, ez a munka mellett tanul, majd pszichológiai egyetemre szeretne menni és mindenképpen a Hosana közösség közelében maradni.

– Miért? Mert a közösségből a program befejezte után igazi emberek kerülnek ki, a szó szoros értelmében. Olyanok, akikre támaszkodni lehet, akik őszinték. Tudja, mint amikor egy nyersanyag feldolgozásra kerül és olyanná válik, amilyennek lennie kell. Nem azt mondom, hogy tökéletesen kerülünk ki ebből a közösségből. Nem is ez a lényeg. De a mai világban őszinte emberekből nagyon kevés van. Ezért szeretnék továbbra is az a közösség közelében maradni, hogy minél több ilyen „termék” kerüljön ki a társadalomba – mutatott rá Igor. Kiemelte, sajnos nagy az igény arra, hogy függőbetegeknek a közösség segítsen a leszokásban. Jelenleg 12-en vannak a közösségben, de sokkal nagyobb az igény.

– Nagy az igény a kábítószeresek részéről. De azt is meg kell mondanom, hogy olyan embereknek is szükségük lenne ilyen közösségre, akik nem fogyasztanak kábítószert. A közösség nem egy intézmény, ahol gyógyulunk, hanem egy olyan hely, ahol megtanulunk élni. Úgy látom, hogy az emberek nagy részének szüksége lenne arra, hogy megtanuljon élni, és jobb ember legyen. Sajnos kevesen ismerik be, hogy gondjai vannak, illetve nagyon kevesen akarnak változtatni magukon, az életükön – tette hozzá Igor.