2024. november 25., hétfő

Tervezzék meg nyaralásukat

Ibiza

A nyár esővel, széllel és árvízzel köszöntött be idén, fogából csak pár centit mutatott, kicsit izzadtunk, és ennyi. A nyaralásról emiatt persze senki sem mond le, sokan már útnak indultak, az évi szabadságok fő szezonja azonban most következik.

A schengeni vízumkényszer megszűnése idén sok embert arra sarkall, hogy önállóan szervezzék meg nyaralásukat, ez azonban nem jelenti azt, hogy visszatértek azok az idők, amikor a jugoszláv útlevéllel szabadon cikázhattak a polgárok a nagyvilágban. Az Európai Unióban sok olyan szabályra kell figyelni, ameket a szerbiai állampolgárok nem biztos, hogy ismernek.

Először is, azzal tisztában kell lenni, hogy a szerb állampolgárokra nem vonatkoznak ugyanazok a jogok, amelyek megilletik az uniós állampolgárokat. A parkban alvás, egy kisebb közúti szabálysértés vagy a legkisebb orvosi beavatkozás is teljesen megkomplikálhatja a tervezett üdülést, ezért nagyon fontos megismerkedni azokkal a fontos részletekkel, amelyek segítenek ezeken a kellemetlenségeken túljutni, abban az esetben, ha saját maguk szervezik meg a nyaralást.

A polgárok 80 százaléka utazási irodákon keresztül szervezi meg a nyaralását, ebben az esetben ők gondoskodnak minden részletről, az utazás megszervezésétől a biztosításig. A maradék 20 százalék azonban egyedül áll neki a szervezésnek, és nagyon figyelmesnek kell lenni ahhoz, hogy ne maradjon ki semmi.

Az első fontos dolog, amit nem szabad kifelejteni, miután kiválasztották a nyaralási desztinációt, az a lefoglalás. Ezek után nagyon fontos részlet a biztosítás, ugyanis a legkisebb orvosi beavatkozás is óriási összegekbe kerülhet, ha nincs megfelelő biztosításunk. A közlekedési szabályokra sem árt odafigyelni, mert külföldön nagyok a büntetések, akár nyaralásunk árának többszörösét is otthagyhatjuk a forgalmi rendőrnél. A közlekedési szabályoknál nemcsak a sebességkorlátozásra kell odafigyelni, hanem a személygépkocsi kötelező felszerelésére, valamint az egyéb általános szabályokra is, és ezek országonként változnak. A kedves olvasók a Szerbiai Autósszövetség honlapján hasznos információkat találhatnak a környező országok közlekedési szabályairól, és egyéb hasznos tudnivalókat is elolvashatnak ezen a címen: http://www.amss.org.rs/.

Az uniós országok határán abban az esetben, ha nem rendelkeznek szállásfoglalóval, rendelkezni kell annyi pénzzel, amennyi egy hotel költségeit fedezi a tervezett időszakra, ellenkező esetben számítsanak arra, hogy visszaküldhetik a határról. Előzetes lefoglalás nélkül előfordulhat az is, hogy a szállás kevésbé lesz kényelmes vagy többe kerül a tervezettnél. Ez azért fordulhat elő, mert a turistaszezonban terepen már nagyon kevés szabad helyet találni, kevés a választási lehetőség. Hasznos tudnivaló, hogy az utazási irodákon kívül sok olyan honlap is létezik, amelyek szállásfoglalással foglalkoznak. Ezenkívül érdemes figyelembe venni az utazásoknál a magánszállást vagy a diákszállókat, mert sokkal olcsóbbak, mint a hotelek. Mindenesetre, ne felejtsenek el bizonylatot kérni a lefoglalásról.

Ami az utazást illeti, ha fapados repülőjárattal terveznek eljutni kedvenc üdülőhelyükre, pontos szabályok nem léteznek. A repülőjegy ára nagy mértékben attól függ, mikor foglalják le, a helyszínen vásárolják meg vagy interneten keresztül, és számoljanak azzal, hogy a jegy árán kívül sokféle illeték is terheli az utas pénztárcáját. Igaz, hogy nagy ritkán az is megtörténhet, hogy a lefoglalt repülőjegy ára időközben olcsóbb lesz, általában azonban ajánlott előre jegyet foglalni. A fapados légitársaságoknál arra is oda kell figyelni, hogy sokszor nincsenek előre rögzített járatok, vagy lemondják a járatot, ha nincs elég utas. Előfordulhat az is, hogy minden poggyászért külön kell fizetni, néha pedig a mosdó használata sem ingyenes. A magas repülőtéri illeték miatt sokan Budapestre vagy Temesvárra utaznak, és itt választják ki a számukra megfelelő járatot. A repülőgépjáratok közötti könnyebb eligazodásért meglátogathatják a www.skyscanner.net honlapot.

Ha személygépkocsival utaznak, vannak olyan országok, amelyekben kötelező a nemzetközi hajtási engedély, kiváltása 2000 dinárba kerül. Ezenkívül külföldön kötelező a zöldkártya, amely a személygépkocsi biztosítását fedezi. Ez azt jelenti, hogy abban az esetben, ha járművével bármiféle kárt okoz külföldön, azt nem Ön, hanem a biztosító fizeti. Abban az esetben, ha nem saját tulajdonú járművel kelnek útra, kötelező a más tulajdonában levő személygépkocsi vezetésére való felhatalmazás is, amely 1500 dinárba kerül. A külföldi nemzetközi engedélyhez és a felhatalmazáshoz is a Szerbiai Autósszövetségben juthatnak hozzá. A szükséges dokumentumok beszerzése után nekikezdhetnek az útvonal tervezéséhez. Nem mindig a legrövidebb út a legjobb. Fontos odafigyelni az utak minőségére, az autópályadíjakra és a töltőállomásokra is. Az autópályákon sokszor matricákat kapnak, ezeket jól látható helyre, a szélvédőre belső részére kell felragasztaniuk. Előfordulhat az is, hogy egymástól száz kilométeres távolságra helyezkednek el a töltőállomások vagy a toalettek. Segítségükre lehet a következő honlap, amelyen az apró részletekig meg lehet tervezni az útvonalat: www.viamichelin.com. A külföldi országba való belépéskor nem kérik el rögtön a kötelező dokumentumokat, az autópályákon viszont szigorú az ellenőrzés, a bírságolás a helyszínen történik, a büntetések pedig akkorák, hogy akár a nyaralás lefújását is eredményezhetik.

A nyaralás tervezésekor sokan kifelejtik az egészségügyi biztosítást, pedig nagyon fontos részletről van szó. Abban az esetben, ha a nyaralás alatt megbetegednek, megsérülnek vagy hirtelen kórházi ápolásra szorulnak, a nemzetközi biztosítás teljes mértékben lefedi a költségeket. Többfajta biztosítás létezik a külföldi tartózkodásra. A biztosítások 5000, 10 000, 15 000, 30 000 és 35 000 euró külföldi költséget fednek le, a legutóbbi pedig még a sebészeti beavatkozásokra is érvényes. Az utóbbi ára 10 napos külföldi tartózkodás esetén 10 euró körül mozog.

Kötelező felszerelés személygépkocsik számára:

1. Pótkerék

2. Tűzoltó készülék (nem minden országban)

3. Elsősegélydoboz

4. Izzólámpakészlet

5. Elakadásjelző háromszög

6. Fényvisszaverő mellény (a gépkocsivezető közelében, elérhető helyen kell, hogy legyen)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás