2024. november 25., hétfő

Lélektani üzenet

Miroslav Vasin: Akár három fizetés is lehet egy hónap alatt – Tovább folytatódik a Dnevnik Holding agóniája, a tartományi szervek ígérgetnek, a munkások már senkinek sem hisznek
Elkeseredett munkások a képviselőház előtt (Fotó: Ótos András)

Újabb fejezetéhez érkezett az újvidéki Dnevnik vállalat története. Szerdán Ana Tomanova-Makanova vajdasági kormányalelnök és Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatásügyi titkár sajtótájékoztatót tartott, amelyben elégedetlenségüket fejezték ki a Dnevnik szakszervezete és a munkások viselkedésével kapcsolatban. A sajtótájékoztatót vuvuzelás hangulatban tartották, ugyanis vele egy időben a Dnevnik munkásai a Tartományi Képviselőház előtt tüntettek.

Ana Tomanova-Makanova elmondta, hogy a tartományi szervek átütemeztek a Dnevnik adósságából 500 millió dinárt, és az általuk kidolgozott szociális program évente 200 eurót biztosított munkaévenként azok számára, akik ezt elfogadták.

– A tartományi szervek mindent megtettek annak érdekében, hogy a Dnevnik esetében ne kerüljön sor csődeljárásra. Kidolgoztunk egy cégfelújítási tervet, és új vezetőséget neveztünk ki a cég élére. Megindítottuk a munkaévek összekötésére vonatkozó eljárást, életbe léptettük a szociális programot, amely a köztársaságival ellentétben nem 100, hanem 200 eurót biztosít évenként. Tavaly októberben beindítottuk az egészségügyi biztosítás kérdésének a megoldását. A Vajdasági Kormány mindent megtett, sajnos minden Belgrádtól függ. Emellett tavaly 80 millió dinárt, az idén pedig 20 millió dinárt fizetett be a tartomány a Dnevniknek az elmaradt fizetések törlesztésére. A Tartományi Képviselőház ülésén nemrégiben elfogadták a Dnevnik Holding vállalat átszervezéséről szóló programot, ezenkívül a cég megkapta a szerkezeti átalakulásban lévő vállalat státusát. Ez azt jelenti, hogy a számla nem lesz blokkolva, nem kell azonnal minden adósságot törleszteni. A vállalat felújításának a programját azonban úgy nem lehet végrehajtani, hogy a nyomda sztrájkoló munkásai nem engedik be az épületbe a kinevezett igazgatót – mondta Makanova.

A tartományi kormány ezenkívül jóváhagyta a Dnevnik tulajdonában lévő egyik montázsépület eladását is, ami biztosítaná a felújítási programba foglalt gépek megvételét, alapanyag biztosítását a folyamatos munkához, valamint a program megvalósításának a többi részét.

– A sztrájk miatt azonban minden blokkolva van, nincs munka, nincs előrelépés. A sztrájkolók azt mondják, hogy az új kinevezett igazgató mobbingot (munkahelyi zaklatás) gyakorol a munkásokon, mi pedig azt mondhatjuk, hogy ők folyamodnak mobbinghoz, amikor nem engedik be a Dnevnik épületébe, mert nem tudja a munkáját elvégezni. A megoldás tényleg karnyújtásnyira van, tíz év után rendeződhetne a Dnevnik helyzete, de most sztrájk van. A nyomda már két hete nem működik, tehát a kötelező munkaminimumot sem tartják be, ugyanakkor az elmaradt fizetések kifizetését követelik – mondta Tomanova-Makanova.

Miroslav Vasin hangsúlyozta, hogy a Vajdasági Kormány egy vállalatért sem tett annyit, mint a Dnevnikért.

– A tartományi kormány egy vállalatnak sem utalt át pénzösszeget a fizetések kiegyenlítésére. Mivel mi vagyunk az alapítók, ez egy felelősségteljes tett volt részünkről. Az az igazság, hogy a Dnevnik magánosításával keletkező gondok nem ennek a kormánynak a felállása alatt kezdődtek, de mégis felelősséget érzünk a vállalat iránt. A tárgyalások kezdete óta a munkások mindig csak a pénzt kérték tőlünk, ők azonban soha sem tanúsítottak megértést a tartományi szervek erőfeszítési iránt.

Vasin kitért arra is, hogy az elmúlt napok kijelentései a Dnevnik szakszervezete részéről nem igazak.

– Azt mondják, hogy a tartományi szervek nem teljesítették az ígéreteket. Ez nem igaz. Ha megvizsgáljuk a tárgyalások kezdetét, akkor láthatjuk, hogy mi mindig segíteni akartunk a Dnevniken. Az említett adósság átütemezése is sokba került, azt hiszem ez Szerbia szintjén is a legmagasabb adósság törlesztése volt. Arról persze nem beszélnek, hogy a Dnevnik a fizetések 20 százalékát sem tudja biztosítani saját bevételeiből, annak ellenére, hogy a város egyik legvonzóbb épületével rendelkezik. A helyiségek bérbeadása nagyban hozzájárulhatna a probléma megoldásához, de ezt nem tudták megoldani a cégen belüli viszályok miatt. A WAZ két nappal ezelőtt olyan tervet dolgozott ki, amely mindkét fél számára elfogadható lenne, ám a Dnevnik ezt sem fogadta el. Pénteken, amikor tárgyaltunk a Dnevnik Holding képviselőivel, elfogadták a mi felújítási programunkat, ám másnap már újabb követelésekkel álltak elő. A tartományi szervek feltétele az volt, hogy beindítják a felújítási programot, ha aláírják a sztrájk beszüntetéséről szóló dokumentumot, és átadják azt a tartományi szerveknek. Ez azonban nem történt meg. Hiába minden ígéret – magyarázta Vasin.

A foglalkoztatási titkár ismertette a tervet, hogy mire költenék azt a pénzösszeget, amely az említett montázsépület eladásából származna, és amelyet pénteken elfogadtak a Dnevnik képviselői is. Ennek főbb pontjai a következők: új nyomdagépek vásárlása, a nyomda zavartalan működéséhez szükséges anyagok beszerzése, az elmaradt fizetések kifizetése és az említett szociális program. A fizetések törlesztése a következőképpen történne: az első visszamaradt fizetést 2009-ből akkor fizetik ki, amikor aláírják és bíróságon hitelesítik az objektum eladását. A hitelesítéshez a törvényes határidő a megvételi ajánlat elfogadásától számítva 8 nap. A másik 2009-ből visszamaradt fizetés kifizetése 15–20 nappal az első törlesztés után történik. A harmadik visszamaradt fizetést 2010-ből a vállalat termeléséből pénzelik, a vezetőség és a szakszervezet megállapodása alapján.

– Persze nem vagyunk gyerekek, nem gondoljuk azt, hogy egy hónap után annyi pénz lesz a Dnevnik számláján, hogy kifizethetik belőle a munkásokat, és ha kell, majd segítünk, de szükség van egy lélektani üzenetre, hogy a szerződés azt jelenti, hogy dolgozni kell. Nem lehet a jövőben állandóan arra várni, hogy majd valaki törleszti a fizetéseket, de nem dolgozunk. Ilyen nincs. De ez a program azt jelenti, hogy ha betartja mindenki a programot, akkor egy hónap alatt akár három fizetést is kézhez kaphatnak a Dnevnik munkásai – mondta Vasin.

Az említetteken kívül, a felújítási program eddigi pontjainak megvalósítása után, a szakszervezet és a vezetőség tárgyalásokat kezdeményez a további visszamaradt fizetések kifizetéséről.

– Meg vagyok győződve arról, hogy ennél korrektebb ajánlat nem születhet. Elhatároztuk, hogy ezt a programot végrehajtjuk a szakszervezet és a munkások beleegyezése nélkül is, persze sokkal egyszerűbb lenne, ha nem a vuvuzelák hangorkánja mellett kellene ezt lebonyolítani – magyarázta Vasin.

Egyes becslések szerint a Dnevnik Holding talpra állításához körülbelül 1,5 millió euróra lenne szükség, de pontos adat még nincs ezzel kapcsolatban. A sajtóértekezlet befejeztével a láthatólag kimerült és elkeseredett munkások még mindig a képviselőház előtt tüntettek. Egy fiatal a tüntető tömegből lapunknak elpanaszolta, hogy nyolc hónapja nem kaptak fizetést, valamint megmutatta azt a dokumentumot, amit nekünk csak messziről lóbált Vasin titkár a sajtótájékoztatón. Az említett pontok tényleg azonosak voltak, időkeret azonban sehol sem volt feltüntetve a tartomány által felvállalt kötelezettségek teljesítésére.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás