2024. november 25., hétfő

Félretenni az előítéleteket

Egeresi Sándor: Az európai fiataloknak van mit tanulniuk Vajdaságban
Európai fiatalok a Tartományi Képviselőházban (Fotó: Ótos András)

A toleranciatábor résztvevői szerdán Újvidékre látogattak, ahol a Tartományi Képviselőházban Egeresi Sándor, a képviselőház elnöke és Jeges Zoltán tartományi oktatási titkár fogadta őket. Egeresi a képviselőház nagytermében üdvözölte a toleranciatábor résztvevőit, akik egy rövid ismertetőt hallhattak a képviselőház munkájáról, a nemzeti tanácsokról és Vajdaságról, mint multikulturális és multikonfesszionális régióról. A képviselőház elnöke kiemelte, hogy az Európai Parlament után a vajdasági parlamentben van a legtöbb nyelv hivatalos használatban.

Jeges Zoltán elmondta, hogy a vajdasági iskolarendszer bonyolult, hét nyelv van használatban.

– Azokban az iskolákban tapasztalható a legkevesebb erőszak, ahol több nyelven folyik az oktatás. Ezt a példát kellene követnie a többi iskolának is – mondta Jeges.

A fogadást követő sajtótájékoztatón Egeresi elmondta, hogy a toleranciatábor jelentőségét pénzzel nem lehet mérni.

– Számunkra az a legfontosabb, hogy az itt élő nemzeti közösségek békében, biztonságban és szabadságban éljenek. A fiatalokkal kell a legtöbbet foglalkozni, hiszen ez az a generáció, amely a legjobban fogékony minden új dologra, jóra, de sajnos a rosszra is. Pozitív példát szeretnénk mutatni a toleranciatáboron keresztül minden egyes fiatal számára, hogy a toleráns légkör kialakításának és a bizalom erősítésének nincs alternatívája. Azt hiszem, hogy ez az ország, és ennek részeként Vajdaság is tanult az elmúlt húsz év eseményeiből, és nem szabad megengednünk azt, hogy elmérgesedjenek a nemzetek közötti viszonyok – mondta Egeresi.

Peter Langer, az al-dunai városok és régiók tanácsának koordinátora közölte, hogy a német kormány Duna menti stratégiájában egyetlenegy külföldi projektum, a topolyai toleranciatábor szerepel. Egeresi elmondta a Magyar Szónak, hogy ez egy óriási megtiszteltetés. Hozzátette, hogy négy évvel ezelőtt kevesen hittek abban, hogy ennek a tábornak létjogosultsága lesz.

– Néhányan voltunk, akik hittünk és hiszünk ebben. Úgy érzem, hogy ez a hit megerősített bennünket abban, hogy jó úton haladunk, hogy itt az európai szellemiséget és az európai értékrendet erősítsük – mondta Egeresi, és kitért még arra, hogy az európai fiataloknak van mit tanulniuk itt Vajdaságban.

– Vajdaságnak a toleráns légkör erősítése egyfajta védjegye. Ezt tudjuk mi nyújtani Európának. Ez az a szellemiség, amellyel mi is partnerei lehetünk Európának. Persze nekünk is sok mindent kell tanulnunk Európától, a viselkedéstől kezdve a munkához való hozzáállásig. Vajdaságnak azonban van egy nagy kincse, ez pedig a megmaradt sokszínűsége, a multikulturális közösség, amely pályázhat az európai értékrendre. Az lehet újabb kitörési lehetőség Vajdaság, illetve Szerbia számára, hogy az előítéleteket félretesszük, és nyílt lappal indulunk az Európai Unió felé – szögezte le Egeresi.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás