Vajdaságban a médiaszféra rendezetlen, de nyugodtan mondhatjuk azt is, hogy kaotikus. Az elektronikus média terén több a kalózrádió, mint a bejegyzett, a média pénzelése megoldatlan, nem tudni, ki miért felelős. Ez a jelenlegi helyzet, de vajon ki hivatott ezen változtatni? Hétfőn megalakult a vajdasági médiastratégia kidolgozásáért felelős munkacsoport, létrejöttek az albizottságok is, érdemi munkára azonban még nem került sor.
Egy nyugati médiaszakértő csoport elkészített egy tanulmányt arról, hogyan kellene átszervezni a szerbiai médiaszférát oly módon, hogy az összhangban legyen az európai normákkal. Ez egy 360 oldalas dokumentum, amelyből egy tömörített, 130 oldalas szerb változat is készült. Ezt kapták meg a vajdasági munkacsoport tagjai, és az ebben leírt folyamatba kellene, hogy beépüljön a Vajdaságra vonatkozó médiastratégia.
Kókai Péter, az újonnan megalakult munkacsoport tagja elmondta, hogy ami a vajdasági médiastratégia kidolgozását illeti, nem esett szó határidőkről a hétfői munkacsoport ülésén.
– Azt mondták, hogy a megalakult albizottságok, illetve a szakértői csoportok 7-10 napon belül tartják meg első operatív, munkajellegű ülésüket. Ebből arra lehet következtetni, hogy viszonylag szűkre szabott határidők vannak. Valószínűleg azért, mert a vajdasági médiastratégiának szervesen bele kellene épülnie a szerbiai médiastratégiába, ezért az elkészült anyagot még továbbítják az illetékes belgrádi minisztérium, majd a kormány elé.
Tudomásom szerint a nyugati médiaszakértő csoport által elkészített tanulmányban nem sok szó esik a kisebbségi nyelven történő tájékoztatásról…
– Ez igaz, szinte nehéz is érzékeltetni, mennyire kevés. Ha azt mondom, hogy két százaléka foglalkozik a kisebbségi tájékoztatással, akkor, azt hiszem, reális voltam. Ezen belül, ha csak a kisebbségi nyomtatott sajtó kérdéskörét nézzük, akkor talán a fél százalékot sem éri el ez az arány.
Ki irányítja a munkacsoport munkáját?
– A hétfőiülés egyetlen érdemi döntése, hogy az operatívabb munka érdekében szakmai albizottságok jönnek létre. Ezek az írott sajtóval, az elektronikus sajtóval, a gazdasági és jogi kérdésekkel, valamint a digitalizációval foglalkozó albizottságok. Minden albizottságon belül alakult még egy albizottság, ők a kisebbségi tájékoztatásra vonatkozó kérdésekkel foglalkoznak majd.
Kik az albizottságok koordinátorai?
– Az írott sajtóért felelős albizottságnál Bálint Sándor lesz a vezető, a digitalizációért Slobodan Cvetković a felelős, a gazdasági és jogi kérdések albizottságánál Ljiljana Antić tevékenykedik, az elektronikus média albizottságban pedig Smilja Maksimović lesz a koordinátor.
Ki a felelős a kisebbségi tájékoztatásért?
– Mindegyik fent felsorolt kérdéskör érinti a kisebbségi tájékoztatást is, ezért olyan döntés született, hogy mindegyik bizottságban helyet kell kapnia legalább egy olyan szakértőnek is, aki kisebbségi kérdésekben tájékozott. A kisebbségi tájékoztatásra ilyen módon tehát nem jön létre külön albizottság, de valami módon mégis megalakult, és ennek a vezetője Kalman Kuntić.
Szó esett a hétfői ülésen konkrétabb elképzelésekről is a tájékoztatási stratégiát illetően?
– Lényegbevágó kérdésekről nem esett szó, az egész arról szólt, hogy megalakult a munkacsoport, megalakultak az albizottságok, az operatív kérdésekkel pedig majd az albizottságok foglalkoznak – magyarázta Kókai.
Dinko Gruhonjić, a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének elnöke – aki szintén tagja a munkacsoportnak – elmondása szerint Vajdaságnak külön képviselője kell, hogy legyen a nemsokára megalakuló köztársasági munkacsoportban.
– Vajdaságnak erre törvény adta lehetősége van, és ezt ki kell használnunk. Itt főleg a Vajdasági Rádió és Televízió, valamint a kisebbségi nyelven történő tájékoztatás terén fontos képviselni Vajdaság érdekeit. Tehát amikor a vajdasági munkacsoportok befejezik a médiastratégia kidolgozását, azt egyenrangúan kell kezelni a köztársaságival.
Köteles a köztársaság elfogadni a tartományi munkacsoport ajánlásait?
– Itt valójában arról van szó, hogy betartják-e a törvényt vagy sem, mert Vajdaságnak alkotmányos joga van területén a tájékoztatás kialakítására és rendezésére. Tehát a köztársasági minisztérium köteles elfogadni a tartományi munkacsoport ajánlását, de mivel Szerbiában élünk, ez nem egy nagy garancia.
Milyen irányban tervezik kialakítani a vajdasági médiastratégiát, tudni már valami részletet?
– Most csak azt említem, amiről ez idáig közös megegyezés született, ez pedig az, hogy ellenezzük a Vajdasági RTV átalakulását regionális médiummá, ugyanis a külföldi médiaszakértő csoport tanulmányában regionális médiumként tüntetik fel a VRTV-t.
Mikor láthatunk valami konkrét eredményt a tartományi munkacsoporttól?
– Ez a köztársasági szervektől függ, mi már a következő héten összeülünk, követjük azt a nyilvános vitát is, amelyet az EBESZ szervezett a szerbiai médiahelyzetről, és ezzel összhangban dolgozik majd a munkacsoport is. Nem szeretném állandóan a köztársaságra hárítani a felelősséget, de a minisztérium köteles kijelölni a határidőt a médiastratégia kidolgozására, és ilyen határidő még nem létezik – mondta Gruhonjić.