Az egészséges életmódnak több fontos összetevője van, az egyik legfontosabb azonban a helyes táplálkozás. Mit együnk, hogy egészségesek legyünk? Mit jelent az a sok E betű az élelmiszerek címkéjén? Igen, ezek azok az adalékok, amelyek nélkül lassan elképzelhetetlen összeállítani a napi étrendünket. Egy kis színezék, egy kis sűrítő, egy kis zsír, egy kis víz. Ezt esszük majd a XXI. században?
Az az igazság, hogy naponta bevisszük a szervezetünkbe, mégis meglehetősen keveset tudunk az adalékokról. Budimka Novkovićot, az orvosi egyetem rendes tanárát arra kértük, magyarázza el lapunknak a legalapvetőbb dolgokat az élelmiszer-adalékokról.
Mire szolgálnak az élelmiszer-adalékok?
– Az adalékok a táplálkozás kiegészítői. Arra szolgálnak például, hogy jobb ízt adjanak egy húsból előállított terméknek, javítsanak a sűrűségén, vagy hogy tartósabbá tegyék. Mivel a élelmiszeripar a XXI. században már nagyon fejlett, és a profitja a termékek ízétől, szagától és kinézetétől függ, ezért a gyártók különböző adalékokat használnak annak érdekében, hogy jobban eladhassák termékeiket.
Milyen adalékok léteznek?
– Az adalékok lehetnek mesterségesek és természetesek is. A természetes C-vitamin például senki egészségére sem káros, és léteznek szintetikusan előállított adalékok, ide tartoznak a mesterséges ízfokozók, sűrítők, színezők stb.
Ki ellenőrzi az adalékok használatát?
– Az adalékok ellenőrzésére létezik egy globális jogi szervezet, ez a Codex Alimentarius. Ez a szervezet egyfajta ellenőrző szerepet tölt be a Mezőgazdasági Világszervezet és a Egészségügyi Világszervezet között. A Codex Alimentariusnak létezik egy szakértői csoportja, és ez a csoport az, amelyik kiállítja a használható adalékok listáját. Másik lista nem létezik, tehát azok az adalékok, amelyek nem kerülnek fel erre a listára, nem engedélyezettek. Az Európai Unióban az Európai Élelmiszer-ügynökség (EFSA – European Food Safety Authority) végzi az adalékok engedélyeztetését. Az Európai Unió az adalékokra bevezette az E-jelzést, és minden polgár, aki információt szeretne bizonyos adalékról, megtalálhatja ezt az egyesült nemzetek élelmiszerbiztonságról szóló honlapján (http://www.fao.org/ag/agn/jecfa-additives/index.html), vagy a Codex Alimentarius weboldalán (www.codexalimentarius.net).
Mennyire veszélyesek az adalékok?
– Az E-jelzés alapjában véve nem jelent semmi rosszat, ez csupán az európai jelzése az élelmiszer-adalékoknak. Minden ország az Európai Unióban ahhoz a megengedett adaléklistához igazodik, amelyet az unió ajánl. Ez nem törvény, csupán egy irány ahhoz, hogy az európai országok összehangolják az engedélyezett adalékok használatát. Szerbiában létezik az adalékokról egy szabályzat, amelyben megtalálható az engedélyezett adalékok listája. Tehát minden ország saját maga dolgozza ki az engedélyezett adalékok listáját, az Európai Unió csak ajánlásokat tesz ezzel kapcsolatban. Szerbiában az élelmiszeri-adalékokért két éve a mezőgazdasági minisztérium a felelős, azelőtt az egészségügyi minisztérium ellenőrizte azokat.
Hogyan kerülnek fel az adalékok a listára, tehát ki vizsgálja meg őket?
– Ahhoz, hogy egy adalék engedélyezett legyen, hosszan tartó tesztelésen megy keresztül, először természetesem állatokon. Alapos tesztelés nélkül a Codex Alimentarius nem engedélyezi az adalék listára kerülését.
Mennyire biztonságosak azok az élelmiszerek, amelyekbe több fajta adalék található?
– Vannak olyan termékek, amelyekben több adalék is szerepel, de ha ezek a megengedett határon belül vannak, nem veszélyesek az egészségre.
Léteznek olyan üdítők Szerbiában, amelyeken fel van tüntetve, hogy nem ajánlott egy liternél többet fogyasztani belőlük naponta. Ez azt jelenti, hogy túl sok adalék van bennük?
– Ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy sok az adalék bennük, mert az üdítőknek például magas az energiatartalmuk, hanem sok cukrot tartalmaznak. A sok cukor pedig igen ártalmas a szervezetre. Ezenkívül léteznek olyan adalékok, amelyeknek különböző termékekben más mennyiségben engedélyezett a használatuk, tehát nem mindegy, hogy ha egy adalékot üdítőben, vagy hús feldolgozása alkalmával használnak. Ezenkívül, létezik egy nemzetközi mérce a napi megengedett adalékmennyiségről, amelyet bevihetünk a szervezetbe. Azt is tudni kell, hogy léteznek olyan adalékok, amelyek például allergiát válthatnak ki egyes embereknél, de ebben az esetben ezt az anyagot fel kell tüntetni az élelmiszeren. Ez egy elfogadott gyakorlat.
Csökken az élelmiszerek tápértéke, ha sok adalékot tartalmaznak?
– Nem, az adalékoknak semmi közük nincs az élelmiszer tápértékéhez, nem csökkentik semmi módon azt. Az élelmiszer tápértékét a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok adják, a védőanyagok pedig az ásványok és a vitaminok. Az adalékok erősíthetik az élelmiszer ízét, vagy színt adnak neki, de nem csökkentik a tápértékét.
Az óvodákban is az étrendben vannak olyan élelmiszerek, amelyek tartalmaznak adalékokat, egyesek többet, mások kevesebbet. Ön szerint ez elfogadható?
– Itt az a kérdés, hogy megbízható forrásból származnak-e, vagy sem. Például a pástétomokat vagy a virsliket adalékok nélkül nem lehet elkészíteni. Az nagyon fontos, hogy jó minőségű húsból legyenek készítve, valamint, hogy az adalékok az előírt határokon belül legyenek. A jó minőségű májpástétom kimondottan jó a gyermekek számára, mert sok benne a vas és a B12-vitamin, sőt az, hogy koleszterin is van benne, nem baj, mert a gyerekeknek arra is szükségük van.
Sokan megijednek, amikor elolvassák egy termék feliratán, hogy több E is szerepel az összetételében.
– Az élelmiszernek több összetevője van, még a barackra sem lehet úgy nézni, hogy az csak egy gyümölcs. A barackban van beta-karotén, cukor és víz, persze természetes környezetben. Így az adalékoktól sem kell megijedni, mert ők egyedül nem is fogyaszthatók, ezért adalékok.
Tehát akkor nyugodtan fogyaszthatjuk az adalékos élelmiszert?
– Abban az esetben, ha engedélyezett adalékról van szó, és a megfelelő határértékeket betartva, igen. Az adalékok nem károsak. Az élelmiszeripar manapság adalékok nélkül nem működhet, ezzel tisztában kell lennünk. Én azt ajánlanám Vajdaság polgárainak, hogy jobban tájékozódjanak azokról az élelmiszerekről, amelyeket megvásárolnak. Olvassák el a címkét, és informálódjanak megbízható forrásokból egy-egy adalék esetleges mellékhatásáról. Egyenek mértékkel, és megbízható termelőktől – magyarázza Novaković.
Az legkisebbek mindig a legveszélyeztetettebbek, és ez ebben az esetben is érvényes. Az óvodákban a gyermekek hét közben sok időt töltenek, ezért nem mindegy milyen élelmiszert biztosítanak számukra.
Nagy Zoltán, az újvidéki óvodák élelmiszerellátásának a vezetője elmondta lapunknak, hogy a város óvodáinak két konyhája van, és 67 óvodát látnak el reggelivel, uzsonnával, ebéddel.
– Az étlapot egy táplálkozási szakértővel együttesen állítjuk össze, ebédre mindig főtt étel van, adalékot nem használunk főzéskor. A legtöbb adalék a reggelikben van, ott hetente néha többször is virsli vagy pástétom kerül a kicsik asztalára. Azt azonban elmondhatom, hogy megbízható mészárszékkel dolgozunk, ők frissen készítik ezeket a húskészítményeket, és szigorúan ellenőrizve vannak. Amikor például szalámit rendelünk, akkor baromfi mellehúsából készítik el az óvodások részére, ők is tudják kinek készítik, ezért erre többszörösen odafigyelnek. Uzsonnára nagyjából gyümölcsöt kapnak a gyermekek, úgyhogy alapjába véve nem sok adalékkal ellátott ennivalót kapnak az óvodások – mondta Nagy.