Deli Andor tartományi, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár és Bojan Pajti ć tartományi kormányfő tegnap megbeszélést tartottak a vajdasági nemzeti tanácsok képviselőivel. A találkozó részleteiről dr. Korhecz Tamás , a Magyar Nemzeti Tanács elnöke nyilatkozott lapunknak.
– A mostani megbeszélésnek igazából két fontos kiváltó oka volt, az egyik az, hogy a tartományi szervek eddig is prioritásként kezelték a nemzeti tanácsokkal való együttműködést, illetve az identitás megőrzést. Ennek akart nyomatékot adni a kormányfő, illetve a kormány tagja, hogy a jövőben is így kívánnak cselekedni. Annál is inkább, mert a nemzeti tanácsok – az ő szavaikat idézve – „most már teljes demokratikus legitimitással képviselhetik az adott nemzeti közösséget”. Tehát, egyfajta biztatást akart átadni a kormányfő, és a maga részéről kötelezettséget vállalt, hogy a jövőben is hasonlóan fog az együttműködés zajlani. Ezenkívül néhány folyamatban levő ügyről is beszámolt a tartományi kormányfő, ami a következő időszakot jellemzi majd. Az egyik az, hogy a Tartományi Nemzetiségi Tanács, amely a nemzeti tanácsok elnökeit és a megfelelő tartományi titkárokat tömöríti, az év végéig megkezdi a működését az új összeállításában. Ezenkívül a nemzeti tanácsok finanszírozását egy új tartományi kormányrendelet fogja szabályozni, amely hasonlóan pontrendszeren fog alapulni, mint a köztársasági minisztériumban most készülő elosztási szabályzat – mondta Korhecz.
Kérdésünkre, hogy mit tudhatunk erről a pontrendszerről, mennyiben változik majd a nemzeti tanácsok pénzelése, az MNT elnöke a következőt válaszolta:
– Annyit lehet tudni, hogy a törvény a 70:30-as arányt állapította meg, a tartományban volt egy hasonló rendelet, amely ezt szabályozta. 30 százalékát részarányosan osztják el a nemzeti tanácsok között, attól függetlenül, hogy mekkora közösségről van szó, 70 százalékát pedig az intézményrendszer fejlettségének függvényében, ami valójában megszabja a nemzeti tanácsok feladatainak a mennyiségét. Lajstromba kell venni az összes intézményt, az összes iskolai tagozatot és az összes hivatalos nyelvet, amelyek egy önkormányzat területén használatban vannak. Ezeket mind lepontozva körvonalazódik az elosztási arány, erre készül ez a pontrendszer. Mivel a vajdasági magyarságnak a legfejlettebb az intézményrendszere, arra számítunk, hogy ez alapján a pontrendszer alapján jelentős összegeket kaphatunk a tartományi és a köztársasági költségvetésből – magyarázta Korhecz.
A találkozón átadták azokat az iratmintákat, amelyeket a tartományi jogalkotási titkárság készített el, és amelyek megkönnyíthetik a hatósági joggyakorlást a nemzeti tanácsok részére, amikor az egyetértési jogaikat, a véleményezést, illetve a javaslattételi jogaikat gyakorolják.
– Két aktuális témát tárgyaltunk még meg a felsoroltakon kívül. Az egyik az, hogy a tartományban befejeződött az a felmérés, amely a hivatalos nyelvhasználat részletes elemzését tartalmazza, pontosabban azt, hogy milyen mértékben valósul meg és milyenek ennek a személyi feltételei. Kíváncsian várom az eredményeket, mert nagy mértékben segíthetik a nemzeti tanácsok működését. A másik aktuális téma az, hogy elkezdődik a nemzetközi viszonyügyi bizottságoknak az elemzése önkormányzati szinten, és ez egy olyan intézmény, amellyel eddig nemigen foglalkoztunk. Deli Andor tartományi nemzeti közösségi titkár megígérte, hogy minden nemzeti tanács elnökével munkajellegű ülést fog kezdeményezni a következő egy hónapban, ahhoz, hogy ne plénumban tárgyaljunk olyan ügyekről, amelyek nem érintenek egyformán mindenkit – mondta az MNT elnöke.