Az újságok a napokban beszámoltak arról, hogy Újvidéknél a Dunán legkésőbb 2031-ig egy nagy jachtkikötő épül, és a Horgász-szigeten, a Sodros mentén, a Telep városrész Duna-partján egy hatalmas idegenforgalmi és sportlétesítményekből álló egységet létesítenek.
Kezdő újságíró koromban, a nyolcvanas években már beszámoltam egy ilyen elképzelésről, tervről. Harminc év elmúltával ugyanezt teszem. Az akkori terv megvalósítását néhány tény hátráltatta, legalábbis a városvezetés szerint. Az egyik a folyami tengerészet, a másik pedig a hajógyár jelenléte a térségben. Meg aztán a Duna ezen szakaszán akkor még gyárnegyed volt, igaz, csak egy-két betongyár és a hídépítők hatalmas üzeme, ám az ezt szolgáló épületek még a mai napig is állnak. Ma már talán más rendeltetéssel, kivéve a Mostogradnja vállalat épületeit, de az egyre terjedő város ezen közkedvelt Duna-parti sétányát igencsak csúfítják. És teszi ezt a laktanya is, és a hajógyár, amelyik már évek óta közönséges ladikot sem gyárt, nemhogy hajót, de a nagy gyárcsarnok a megszámlálhatatlan emelődaruval, a gyárudvarban felhalmozott vashulladékkal nem nyújt szép látványt.
Itt lesz majd egyszer a vízi sportok nagy versenypályája. Addig az iszap tölti fel és a horgászok látogatják
Időközben a Sodros, a Kis-Duna eliszaposodott, környékét szeméttelepek vették körül, újabban pedig a Köves nevű üdülőtelep terjed ebbe az irányba. Természetesen törvénytelenül, engedély nélkül. El tudom képzelni, hogy 2031-ig micsoda palotákat építenek majd a Duna-part ezen szakaszán az újabb és újabb újgazdagok.
A hajógyár, amely már nem termel, csak csúfítja a környéket
De térjünk vissza a tervhez.
Nézzük először a Horgász-szigetet. A jelenlegi hétvégi negyedet, amely a félsziget végén van, nem bántják, de bővítését a város nem engedélyezi. Az üdülőteleptől a félsziget belseje, a Hajógyár felé haladva egy hatalmas parkot irányoztak elő a tervezők, majd sorban következik egy sátortábor medencével, különböző sportpályákkal, vendéglőkkel, majd ezt követi ismét egy idegenforgalmi és sportközpont, ahol szintén medencék, teniszpályák, kosárlabda- és kézilabdapályák lesznek. Kisebb vendéglők, kávézók és egy hatalmas központi parkoló. A tervekből látszik, hogy Újvidék újabb hídja is itt, körülbelül a Hajógyár helyén, felett íveli majd át a Dunát. És itt, a Sodros bejáratától – egész hosszában – a Kis-Dunáig épül majd meg a jachtkikötő.
A Sodros és környéke a jövőben. De nem jövőre. A fenti részen van a Duna, a hosszú csatornaszerű rész a vízi versenypálya, és mindaz, ami körülötte van, idegenforgalmi, vendéglátóipari és sportlétesítmény a tervek szerint
A tervrajzokat böngészgetve megtudtam, hogy a Horgász-szigettel szemben, az egyetemista otthonok alatt szintén lesz egy jacht-, illetve csónakkikötő. Gyakorlatilag ez már létezik is. De felette egy gyaloghidat is építenek, amely a partot összeköti a félszigettel, az egyetemista otthonok hajógyár felőli részére sportpályákat terveztek e projektum szerzői, a másik felére pedig lakónegyedet. Ott, ahol most a már említett hídépítők tanyáznak, park lesz. És még egy egyházi objektum. Így írja a tervben. Azt nem sikerült megtudnom, hogy milyen templom épül majd a Szabadság híd lábánál. Találgatni lehet, és ezt az olvasóink dús fantáziájára bízom.
Újvidék ezen hatalmas, sok-sok éven át elhanyagolt területén sétálva eljutunk a Kis-Dunáig, amelynek medrét mára jócskán feltöltötte az iszap. Az iszapot kikotorják, a Duna ezen holtágát pedig egy 150 méter széles és 2168 méter hosszú, vízi sportokra alkalmas tóvá alakítják. E köré pedig a Telep felől és a Duna felől is különböző idegenforgalmi, vendéglátóipari és sport létesítmények épülnek. Többek között sátortábor, medencék, szállodák, vidámpark, tájjellegű szállás, városi strand, sőt, még egy autós mozi is.
Mindez azon a Duna-pari részen, ahol az utóbbi egy-két évben egyre több bekerített terület van, utánfutókkal, itt-ott már kisebb házikókkal is.
Ugyanakkor a terepszemlénk során azt is láttuk, hogy a Kis-Duna mentén nagyobb földmunkák folynak, ami arra engedett következtetni, hogy itt mégis készül valami. De azt is láttuk, hogy az új üdülőtelep környékén és máshol is rengeteg a szemét. A környék lakói ide hordják ki hulladékukat, kidobni való fekhelyüket, rossz hűtőszekrényüket, mosógépüket. Mindennek, és itt nem csak a szemétdombra gondolok, nem örülnek a város és a környék nudistái, ugyanis a Duna ezen a szakaszán találtak éveken át olyan békés helyet, ahol nem zavarták őket kíváncsi tekintetek, kedvükre napozhattak, fürödhettek.
Az új honfoglalók kiszorították őket innen.
Nemrég a Nikola Tesla helyi közösségben hallgattam beszámolót a Sodros, a Horgász-sziget és a Duna-part ezen részének fejlesztéséről. A Városfejlesztési Intézettől a tervekről nem kaptunk részletesebb tájékoztatót, így Pető Károlyt, a telepi Nikola Tesla helyi közösség titkárát kerestük fel, akinek részletes betekintése van ezekbe a tervekbe.
– Újvidéknek és a Duna-partnak talán még az egyetlen úgymond érintetlen területe a tervekben felölelt terület – véli Pető Károly –, csak mindezzel az a baj, hogy ezek a tervek, amelyekkel nemrég a Városfejlesztési Intézet kirukkolt, még nem jelentik azt, hogy ez a terület meg is lesz mentve az eljövendő generációk számára. Miért mondom ezt? Azért, mert a városnak arra nincsen pénze, hogy akár 2031-ig ezeket a terveket saját erejéből megvalósítsa. Ez egy álomlista. Nem látom a városvezetésben azt az erőt, azt a tudást, hogy ezeket a terveket valóban meg is valósítsa. Újvidék polgármesterei valamikor képzettek voltak arra, hogy egy várost irányítsanak. A mostani polgármester ügyvédbojtár volt, mielőtt a polgármesteri székbe ült volna. Mit várhatunk vajon tőle? De visszatérve a tervekhez, el kell mondanom, hogy ezek a tervek még csak általánosak. Nem rosszak, sőt jók, de ahhoz, hogy e város megvalósítsa azokat, befektetőkre van szüksége. A befektetők pedig mindaddig nem jönnek ide, amíg a részletes tervek el nem készülnek, ezek viszont nagyon sok pénzbe kerülnek. Ki kell építeni a teljes infrastruktúrát, el kell készíteni egy-egy térség részletes tervét, ehhez biztosítani az engedélyeket, és csak ezután lehet kiállni a piacra, ezután kezdődhet a versengés. Úgy látom, hogy sajnos ezt már sokan nem érjük meg.