2024. július 17., szerda

Egy óceánjáró leendő orvosa

Az esőerdők kertvárosába indult sebészeti gyakorlatra Bacskulin Gábor horgosi fiatalember

Talán lehetett volna kérdőjelet tenni a cím végére, hiszen Bacskulin Gábort még sok-sok tanulás választja el attól, hogy hajóorvos legyen egy óceánjárón, de a Szegeden tanuló horgosi orvostanhallgató olyan elszántsággal beszélt most felvállalt ghánai útjáról és további terveiről, hogy egyáltalán nem tűnik indokoltnak az a kérdőjel.

Amikor az Orvostanhallgató Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (IFMSA) meghirdette legutóbbi szakmai cseregyakorlat-pályázatát, a negyedéves Gábor úgy döntött, hogy nem valamely európai nagyvárost, nem is egy fejlett világvárost választ pályázati és úti célul, hanem egy olyan országba próbál eljutni, ahová egyébként aligha utazhatna el.

– Egyrészt ezért esett a választásom Afrikára, másrészt meg azért, mert rengeteget kellett tanulnom az angol szaknyelvvizsgára, az angol viszont fontos, mert a legtöbb szakirodalom angolul van, és nem jutott elég időm a plusz pontok szerzésére. AZ IFMSA minden évben kigondolja, mely országokba menjenek az orvostanhallgatók cseregyakorlatra. Mehettem volna Peruba, Chilébe, Egyiptomba, Észtországba, de inkább távolabbit és kevésbé preferáltat választottam. A pályázaton sokat számítanak a jó tanulmányi átlag mellett a plusz pontok, amiket iskolákban, óvodákban és másutt végzett preventív tevékenységekkel, a hallgatói önkormányzatban végzett munkával lehet szerezni. Vagy például a mentőknél, ápolóknál végzett tevékenységgel. Ghánába hat helyet hirdettek a magyarországi orvostanhallgatók számára, négy hely volt az országos leosztásban és kettő a budapestiben. A négy országos helyből hármat megkaptuk mi, szegediek – magyarázta Gábor.

Jelentkezhetett volna például Svédországba is, tette hozzá, de ő inkább egy kontrasztot választott, és persze az is fontos szempont volt, hogy ha el is jut majd egyszer „civilként” Afrikába, aligha láthatna bele heteken át egy kórház életébe ilyen módon.

Egy lány megy Szegedről a távoli ország fővárosába, Accrába, Gábor és csoporttársa pedig Kumasiba. Ghána esőerdei zónájában lévő Kumasit Kertvárosként is emlegetik különleges növényei, pompás virágai miatt.

Az orvostanhallgatók Accrába érkeznek meg repülővel, Kairóban lesz majd egy átszállásuk (illetve van, hiszen mire ez a cikk megjelenik, valahol éppen ott tarthatnak).

– Szerencsére lesz időnk egy kicsit körülnézni Kairóban és környékén, mielőtt továbbmegyünk. A piramisokat szeretném látni, szereztem vízumot. Arról fogalmunk sincs, hogyan fogunk Accrából Kumasiba utazni, de majd megoldjuk. Meglepően egyszerű volt megszerezni a vízumot Ghánába szerbiai állampolgár létemre is. Kellett hozzá egy meghívólevél és egy iskolalátogatási bizonylat. Befizettük a vízumdíjat, összesen talán alig másfél órát voltunk Pesten a ghánai konzulátuson, és máris megvolt a vízum.

Gondolom, mindenféle védőoltást fel kellett venni…

– Igen, Hepatitis A és B ellen kötelező, de akkor is visszafordítanak, ha nincs hastífusz és sárgaláz ellen beoltva az ember, valamint agyhártyagyulladás ellen, és folyamatosan szedni kell a malária elleni gyógyszert. A cseregyakorlat aktív részvételt kíván majd a kórházban, az osztály szerves részét fogjuk képezni. Remélem, a műtőbe is bemegyünk. Kumasi Ghána második legnagyobb városa a fővárost követően, ezer ágyas a kórháza, és egyben oktatókórház is. Bízom benne, hogy a trópusi betegségeket is megismerjük majd.

A kommunikáció nyelve?

– Az angol. Ghánában legalább százötven törzsi nyelv van. Érdekes szituáció lehet, ha egy varázsló eltöri a lábát, és nem tud angolul, csak a saját törzsi nyelvén beszél.

Bacskulin Gábor cseregyakorlata voltaképpen négy hétig tart, de az utazást öt hétre tervezi, csoporttársával együtt.

– Mi Accrában is szeretnénk körülnézni. Minden fogadó országban vannak, akik foglalkoznak az érkező diákokkal, az orvostanhallgatók támogatásával. Abban reménykedünk, hogy minket is elkalauzolnak majd. Sok mindent látni akarunk Kumasiban is, például a gyönyörű nemzeti parkot, a legnagyobb mesterséges tavat… Kumasi másfél milliós város, eléggé a zöldövezetben van – magyarázta a nagy utazás előtt az orvostanhallgató.

Azután még Ghánánál is távolabb tekintettünk egy kicsit: a tolmácsolásra és fordításra is képzettséget és tudtást nyújtó szaknyelvvizsgán, a nyolclépcsős államvizsgán is túlra, egészen az óceánjáró hajóig. A fiatalember csillogó szemmel magyarázta: a hajón az orvosnak mindent tudnia kell, főleg az óriási óceánjárón, nem szaladhat ki a partra egy sérülttel – ezért az igazi nagy hajókon műtő is van. Talán egyszer majd egy ilyen nagy hajón tudja kamatoztatni a ghánai esőerdő kórházának sebészeti osztályán gyűjtött tapasztalatait Bacskulin Gábor.

Előbb azonban egy élménybeszámolót fognak tőle kapni az úti és kórházi kalandokról a Magyar Szó olvasói.

Bacskulin Gábor

Gábor az indulás előtt a kis házi kedvenctől is elbúcsúzott

Kumasi központjában ez a kép fogadja majd a Szegedről érkező orvostanhallgatókat