2024. július 17., szerda

Kegyeletadás Topolyán

A ’44-es ártatlan áldozatokra emlékeztek a Nyugati temetőben
Egeresi Sándor fejet hajt az ártatlan áldozatok emléke előtt

A Magyar Koalíció topolyai szervezete szombaton az 1944-ben kivégzett ártatlan áldozatok emlékére alkalmi műsorral, koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezést szervezett a Nyugati temetőben.

– Az ártatlanok ártatlanságának elismerésére, a megbélyegzettek mentesítésére, a kollektív jó és a kollektív rossz alpári elméletének felszámolására lenne szükség. Ennek a lépésnek a megtétele vezethet el bennünket végérvényesen a valós megbékéléshez, minden fél ártatlan áldozatainak megbecsüléséhez, a sérelmek kölcsönös elismeréséhez, a fájdalom és a gyász közössé tételéhez. Ha egyszer képesek leszünk a bűnökkel való licitálás helyett az ártatlan áldozatokra és mindannyiunk lelki nyugalmának biztosítására összpontosítani, ha képesek leszünk együtt siratni és gyászolni, akkor elmondhatjuk: célba értünk – hangzott el Egeresi Sándornak, Vajdaság AT Képviselőháza elnökének beszédében a topolyai kegyeletadó ünnepségen, miután a katolikus egyház képviselői gyászszertartás keretében mondtak imát az ártatlan áldozatok emlékére és tiszteletére állított, Zsáki István alkotta emlékműnél és a kivégzettek neveit megjelenítő emléktáblánál.

A megemlékezés folytatásában Nagy Tibor történész a megtorlások eseményeiről, a kivégzések különböző helyszínein történt eseménysorozatok közös jellemzőiről és hátteréről tartott rövid ismertetőt. A nemrégiben Oromhegyesen, a Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság szervezésében zajlott, az 1944/45-ös hideg napok témakörének szentelt tanácskozáson szerzett tapasztalatairól is beszámolt. Kiemelte: minden kivégzés helyszínén jelen voltak az ország nemzetbiztonsági erői és a közösség számára ismeretlen, távolról jött kivégzők, végrehajtók, akiknek az adott közösség tagjai közül akadtak segítőik. Az áldozatok kivégzésére nem egy esetben irigység, személyes bosszú, vélt vagy valós sérelem miatt került sor. A fenti megállapítások Topolya vonatkozásában sajnos hatványozottan igazak, hangsúlyozta a történész, ahogy az is megállapítható: közösségünkben a magyarirtásban, nem elhanyagolgató számban vettek részt magyarok is.

Mielőtt a Tartományi Képviselőház nevében Egeresi Sándor, a VMSZ, a VMDP és a VMDK politikai pártok, továbbá a Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság képviselői az emlékhelyen elhelyezték a kegyelet virágait, és Kurfis Daniella, a Kodály Zoltán MMK Aurora Stúdiója tagjának tolmácsolásában elhangzottak Ratkó József költő gondolatai, az egybegyűltekhez a VMDP-t képviselő Kovács László, valamint Sörfőző Károly, a VMDK képviselője is szólt.