2025. április 20., vasárnap

Rendet kell teremteni a sajtóban

Nadežda Gaće: A Szerbiai Lapkiadó Tanács egy önszabályzó testület
Nadežda Gaće (Ótos András)

A Szerbiai Lapkiadó Tanács megalapítása körüli előkészületek már lassan két évvel ezelőtt megkezdődtek, de csak az idén február 12-én került aláírásra az alapító okirat. Ezután sem történtek úgy a dolgok, ahogyan azt sokan szerették volna, és csak egy hónappal ezelőtt sikerült végleg megalakítani a Szerbiai Lapkiadó Tanácsot. A témáról Nadežda Gaćeval, a Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS) elnökével beszélgettünk.

Miért van szükség egy ilyen intézményre Szerbiában?

– A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete két évvel ezelőtt egy tanulmányt készített azzal kapcsolatban, hogy mi a véleményük a kiadóknak és a lapok tulajdonosainak egy esetleges lapkiadó tanács létrehozataláról. Nagyon jó eredményeket kaptunk, mert az derült ki, hogy az írott média elfogadna egy Szerbiai Lapkiadó Tanácsot. A lapkiadó tanács elengedhetetlen a nyomtatott sajtó számára, mert ez egy önszabályzó testület, amely – ha majd úgy működik, ahogy kellene – nagyban hozzájárulhat a minőségesebb újságíráshoz. A független szervezetek, a médiaipar, a Lokal Pres nevet viselő szerbiai kis lapkiadók szervezete, a Médiumok Szövetsége, amelynek több kiadó és laptulajdonos a tagja, valamint a NUNS megkezdték a lapkiadók tanácsa megalapításának szervezését. Lehet, hogy sokaknak úgy tűnik, hogy nagyon sokáig tartott ez a folyamat, de például Bulgáriának 15 évre volt szüksége ahhoz, hogy megalapítsa a lapkiadó tanácsát. A Szerbiai Újságírók Egyesülete is beléphetett volna ebbe a munkafolyamatba, mert egyéves egyeztetés előzte meg a megalakítását, amit végül az EBESZ támogatásával sikerült elérni. Egy egységes etikai kódexet rögzítettünk, amely minden újságíróra vonatkozik Szerbiában.

Hogy néz ki majd a munkája a Szerbiai Lapkiadó Tanácsnak?

– A legfontosabb orgánuma a Panaszbizottság lesz, amelyben tekintélyes szakemberek dolgoznak majd. Nagyon fontos feladatunk, hogy megismertessük a szerbiai polgárokkal ennek a szervnek a létezését és lehetőségeit. El kell hinniük, hogy fontos tényezői a közvélemény formálásának, és hogy reagálhatnak abban az esetben, ha pontatlannak vagy sértőnek tartanak egyes szövegeket. Nagyon fontos, hogy a médiaipar elfogadta ezt a tanácsot, mert ezután már kötelesek helyesbítéseket eszközölni, ha helytelen adatokat közöltek. Ha megnézzük az európai tapasztalatokat, ott, ahol jól dolgozik egy ilyen bizottság, nagy mértékben csökkennek a perek a polgárok és a médiaházak között, ugyanakkor a médiumok közötti perek száma is elenyésző.

Mi a véleménye arról, hogy a Pál Pátriárka halála miatt elrendelt gyász alatt egyes televíziós csatornákat levettek a műsorról?

– Mivel a NUNS ezt a témát még nem tárgyalta meg, ezért én a személyes véleményemet mondom el. Szerintem a Szerbiai Műsorszórási Ügynökségnek ezt másképpen kellett volna megoldania. Egyes helyeken levették a hálózatról a kijelölt műsorokat, de voltak olyan esetek is, ahol nem. Személyes tapasztalatom, hogy kedd éjszaka egy olyan programon, amelyen szórakoztató jellegű tartalmakat láthatunk, pornófilmet sugároztak. Ezt kimondottan helytelennek tartom.

Magyar ember Magyar Szót érdemel