2024. november 25., hétfő

Menedék a bajbajutottaknak

Női rehabilitációs központ nyílt Csenejen
A központ öt év alatt épült fel (Ótos András)

Hétfőn az Újvidékhez közeli Csenejen női rehabilitációs központot nyitottak meg, amely függőségi betegségek gyógyítására szolgál majd. A központ megálmodója és működtetője az újvidéki Raskršće szervezet, amely hazánkban az elsők között kezdte meg a függőségben szenvedők és családjaik megsegítését. Az elmúlt 10 év alatt több mint 400 drogfüggő vett részt a leszoktató programon, akik közül sokan a teljes izolációs program vége előtt sikeresen meggyógyultak. Egyesek otthagyják a programot, de lehetetlen elvárni mindenkitől, hogy elég erősek és határozottak legyenek ahhoz, hogy kitartsanak a végéig.

Marijana Vranić: Először érzem magam igazán szabadnak (Ótos András)

Saša Ivanović, a Raskršće alapítója és igazgatója elmondta, hogy 110 ember fejezte be az egész leszoktató programot, és ők diplomát is kaptak ezért. Sajnos 10 fiú és egy lány visszatértek a droghoz. A számadatok azt mutatják, hogy a program a férfiaknál 90 százalékban, a nőknél pedig 99 százalékban sikeres. A Raskršće programja ugyanazon az oktatói és leszoktató alapokon nyugszik, amelyeket külföldön is sikeresen alkalmaznak.

– Ezidáig csak albérletekben voltunk, úgy találtuk fel magunkat, ahogyan tudtuk, ezért a mai nap nagyon fontos számunkra, végre teljes ellátást tudunk biztosítani annak a 16 személynek, akik részt vesznek programunkban, de ezentúl újabb 4 személy is részt vesz a programunkban, akik már hazajárók. A női központ projektumát 2004-ben kezdtük, amikor megvettük a földet Csenejen, és az elmúlt 5 évben lassan épült ez az épület. Nagy örömömre szolgál, hogy mára végre elkészült, és használhatjuk. A leszoktató programunknak köszönhetően a drogfüggők nemcsak a drogokhoz állnak másként hozzá, hanem az élet minden más területéhez is. Megváltoznak a morális kódexeik, szokásaik, véleményük és értékítéleteik. Sokan a sikeres program befejezése után családot alapítanak, munkába állnak és a társadalom hasznos tagjai lesznek – mondta Ivanović.

Marijana Vranić, 22 éves, egykori drogfüggő, aki sikeresen befejezte a Raskršće programját, lapunknak elmesélte, miféle megpróbáltatásokon ment keresztül a drogfüggő évei alatt:

– A heroint 17 évesen kezdtem el használni, azelőtt azonban néhány évig marihuánát szívtam, trodont és különféle tablettákat is szedtem. Az egészbe csak szórakozásból kezdtem bele, nem gondoltam, hogy ebből baj lesz. Az életem ez alatt a két év alatt a sürgősségi osztály és a rendőrség között játszódott le, többször adagoltam túl magamat, loptam... A végén teljesen elvesztettem életem értelmét, tönkrementem. Két évig éltem így heroinon, és akkor léptem be a Raskršće programjába. Nagyon sokat segített, hogy szeretettel fogadtak, türelmesek voltak velem, és megtanítottak arra, hogy önálló legyek és normális életet éljek. A program 20 hónapig tartott, és nagyon nehéz volt, de hihetetlen mekkora örömet szerzett az a tény, hogy sikerült leszoknom a drogról. Először érzem magam igazán szabadnak, és tudom azt, hogy tényleg én irányítom az életemet – mesélte Marijana.

A Női rehabilitációs központot ünnepélyesen Ana Tomanova-Makanova tartományi tájékoztatási titkár nyitotta meg, aki ez alkalommal társadalmi összefogást sürgetett annak érdekében, hogy egy közös stratégiát hozzanak az országban egy humánusabb, emberközpontú értékrend kialakításáért.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás