2024. július 16., kedd

Teljes egyetértésben

A VMDP Temerinben tartott IV. kongresszusa megerősítette Ágoston Andrást az elnöki poszton, alelnökök Sepsey Csaba és Guszton András lettek

Temerinben tartotta meg IV. tisztújító közgyűlését a VMDP, amelyen a korábbi szabadkai történések miatt, úgy tűnt nagy vita kerekedik majd. A pártszakadásból, de még a vitából sem lett semmi. Az egyetlen pártelnökjelöltre, Ágoston Andrásra a 149 küldött közül 139-en voksoltak. Az egyik alelnök is maradt tisztségében, ez dr. Sepsey Csaba, a szabadkai körzeti szervezet elnöke, a másik alelnök pedig Guszton András, Temerin jelenlegi polgármestere lett. A szabadkai körzeti szervezet néhány tagja, akik elégedetlenek voltak a párt eddigi tevékenységével és a közelmúltban új elnököt választottak maguknak meg új pártprogramot hoztak nyilvánosságra, nem vettek részt a kongresszuson.

A l80 küldött közül a kongresszus kezdetéig 149-en érkeztek meg, tehát a kongresszus határozatképes volt.

Még mielőtt Ágoston András, a VMDP elnöke elmondta volna beszámolóját, az elnöklő a sajtó előtt zárttá nyilvánította a kongresszus ülését.

Jó négy órai munka után a kongresszus elfogadta határozatait és tudomásul vette a szavazás eredményét. Ágoston Andrást további négy évre megerősítette elnöki tisztségében, a két alelnök pedig Sepsey Csaba (eddigi alelnök) és Guszton András (temerini polgármester) lett. Emellett megválasztották a húsz tagú tanácsot és a három tagú ellenőrző bizottságot.

Az ezt követő sajtótájékoztatón Guszton András, a kongresszus elnöklője közölte, hogy jó hangulatú, jó kongresszust tartottak, amely során értékelték az elmúlt, súlyos négy év eredményeit, amelynek a vége nagyon szépre sikeredett, ugyanis megalakulhatott a Magyar Koalíció, és hosszú évek után a vajdasági magyarságnak ismét van egységes autonómia koncepciója. Ebben minden mellékzönge nélkül benne vannak a VMDP legfontosabb célkitűzései, mégpedig a Magyar Nemzeti Tanács megválasztására szolgáló magyar választói névjegyzék, a garantált parlamenti helyek intézménye és a kettős állampolgárság követelése.

Ágoston András örömmel állapította meg, hogy a VMDP kongresszusának résztvevői a helyzet magaslatán álltak, és hogy teljes volt az egyetértés, ami a szavazásokban is megmutatkozott, ennélfogva a kongresszus teljes sikerrel zárult. A résztvevők számára egy jelentős, új erőt adott ahhoz, hogy tovább vigyék mindazt, amit eddig is tettek és gyakorlatilag a módszereken sem változtatva küzdjenek azokért a célokért, amelyek voltaképpen már a történelmi VMDK megalakulása óta megvannak.

Az elnök fontosnak tartotta, hogy a kongresszus megbízta az új választmányt azzal, hogy kezdeményezze a magyar pártoknál a vajdasági magyar nemzeti minimumnak legalább három pontban történő megnyilvánulását. Ezek pedig a nemzeti tanácsok közvetlen úton történő megválasztása, a hatóságok részéről történő és az általános választási névjegyzéknek részeként magyar választók névjegyzékének elkészítése.

Kérdésre válaszolva elhangzott, hogy a kongresszusnak nem volt központi témája a szabadkai eset. A VMDP továbbra sem hajlandó a sajtó útján vitatkozni a pártütőkkel, „komolyságukat” mutatta, hogy a párt megreformálását szorgalmazók közül nem jelent meg senki sem a kongresszuson, még László Gyula sem, aki mint a választmány eddigi tagja teljes jogú küldött lehetett volna. Így az érvek ütköztetése elmaradt. Egyébként a szabadkai körzeti szervezet 38 küldötte közül 35-en jelentek meg, hárman igazolt okokból maradtak távol.

A kongresszus határozatában a szabadkai esetre vonatkozóan a következő áll: „ A VMDP kongresszusa elítéli, és semmisnek mondja ki azt a szabadkai szervezkedést, amelyben három-négy párttag is részt vett, akik a VMDP versenypárttá való átalakítását szorgalmazták.

A VMDP Alapszabályának tizenharmadik szakasza, hetedik bekezdésében a negyedik fordulat kimondja, hogy a választmány „dönt a VMDP szervezeti egységeinek, a tagozatoknak és a körzeti szervezeteknek a megalakításáról és megszüntetéséről”. E szabállyal összhangban a VMDP-nek Szabadkán van körzeti szervezete. Ennek elnöke dr. Sepsey Csaba.

A kongresszus megbízza a VMDP választmányát, hogy a helyzetnek megfelelő döntéseket mielőbb meghozza.”