2024. november 24., vasárnap

A robotika rejtelmei

A magyarkanizsai középiskola diákjai jól szerepeltek a First Lego League nemzetközi versenyen
Ő a (majdnem) mindentudó robot

Sports for the Mind! Vagyis: Sport az agynak! – ezzel a jelmondattal hirdette és szervezi meg évről évre First Lego League (FLL) programját a hírneves cég, hogy játékos verseny formájában vezesse be a gyerekeket, a fiatalokat a tudomány és technika világába.

Az FLL alapja egy szórakoztató verseny, amelyen robot segítségével bonyolult feladatokat kell megoldaniuk a résztvevőknek. A feladat megoldásához azonban a csapatoknak kutatást kell végezniük egy előre megadott, évről évre változó témában, és egy teljesen automatikusan működő robotot kell megtervezniük, programozniuk és tesztelniük.

A csapatok a feladatmegoldás közben végigjárják egy valóságos termékfejlesztés minden lépcsőfokát, mégpedig nemcsak a versenytársakkal, hanem az eszköz- és időhiány problémájával is megküzdve – akárcsak a hétköznapi életben.

Egy ilyen megmérettetésen vettek részt nemrégiben a magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont diákjai, akik – főleg ahhoz képest, hogy először próbálkoztak, mindenféle tapasztalat nélkül – szép eredményt értek el.

– Magyarországon Budapesten, Sopronban és Szegeden tartják a döntőket, mindegyik városból kijut a győztes az Európa-bajnokságra, amit Zürichben tartanak, az EB-döntősei pedig a világbajnokságra Japánba, Tokióba. A fő szervező a lipcsei Lego, oda kellett küldenünk a jelentkezést, és a szegedi csoportba lettünk besorolva. A robotfeladatok mellett kutatási feladatokat is kellett végezni, az idei versenyfeladat témája az éghajlati változás volt, Klímastratégia a jövőért címmel. A kutatásban és prezentációban második helyezést értünk el, erre nagyon büszkék vagyunk. Robotversenyben is az elsők között voltunk, és összesítésben a középmezőnybe jutottunk. Nem tudhattuk, mivel lehet pontokat szerezni, de már ismerjük az apró kis trükköket is, s ha most versenyeznénk, még jobb lenne az eredményünk – mesélte Sarnyai Zoltán informatikatanár.

A magyarkanizsai Beszédes csapat erős gimnáziumi mezőnyben versenyzett Szegeden, ahol egyik feladat volt a robotküzdelem. A robot egy pályán hajtotta végre a feladatokat környezetkíméléssel kapcsolatos témákban, volt ebben gátépítés, dagálykapu felállítása, emberek összegyűjtése, szén-dioxid szállítása, állatvilág megfigyelése…

A szervezők korhoz kötik a versenyt, 17 évet be nem töltött diákok vehetnek részt rajta. Kanizsán a versenyzők előválogatása aszerint történt, kinek volt útlevele, vízuma, biztosítása, majd a bekerült 14-15 gyerek eldöntötte, ki szeretne versenyezni. Maradt 9. Ők 5 hétig készültek, végül még három diák kimaradt. A tanár úr elmondta, hogy 4-10 fős csapatok vehetnek részt a versenyen, de nekik a szervezők azt mondták, legjobb a hattagú csapat: két kutató, két programozó és két robotszerelő. Ők ezt választották, és jól döntöttek

Hogy milyen előtudás kellett?

– Elsősorban számítógép-kezelés és objektumorientált programozás. Mi a tangazdaságban rendelkezünk olyan dolgokkal, amikkel a kutatást érdekesebbé tudtuk tenni, pl. van meteorológiai állomás, annak eredményeit felhasználtuk, és a szaktanárok elmondták, hogy az állat- és növényvilágban milyen észrevételeik vannak az éghajlatváltozás hatásairól. Két csapatunk volt, a gyerekek hasonló tudással rendelkeztek, és hasonló eredményt értek el, nagyon büszkék vagyunk rájuk – jelentette ki Sarnyai Zoltán.

A versenyről Tóth Béla tanár úr szerzett tudomást az interneten. Mivel a gépésztechnikus számítógépes szerkesztő szakon van automatizáció és robotika tantárgy a negyedik évben, a diákok kezdték a robotokat programozni számítógépen keresztül, hogy különféle feladatokat végezzen el a robot. Az automatizáció keretében is gazdagították a tantárgyat olyan termékekkel, amelyek segítségével különféle ipari robotizációt tudnak a diákok makettszerűen elvégezni, tehát át tudják élni, hogy mi történik a termelésben, amikor egy robotkar különféle munkákat végez. Ezért gondolták, hogy megpróbálkoznak a megmérettetéssel, mondta el Sarnyai Zoltán.

Mint kiderült, a Lego cég szoftvere objektumorientált: tehát amikor elkezdődik a programozás, nem kell külön programnyelvet ismerni, hanem a mozgást meg lehet határozni, azt is, mekkora távon mozogjon. Ez a robot 3 motorral rendelkezik és 4 szenzorral: tud reagálni hangra, fényre, érintésre és ultrahangra. Ők ezzel a néggyel dolgoztak.

S hogy kik ők?

A felkészítő tanárok: Tóth Béla, Hecskó Róbert és Sarnyai Zoltán. A diákok: Balog András, Erdélyi Adrián, Kormányos Áron, Kosányi István, Magyari József, Medve Viktor.

Amíg a többiek a diáktársaiknak mutatták a pályán ügyködő robotot, addig nekem Kosányi István és Medve Viktor kutatók mondták el, hogy alaposan fel kellett készülni az 5 perces prezentációra. Balog András szerelő szerint minden szinten nagyon komoly munka folyt, de a program a szíve a feladatnak. A robotverseny során 2 és fél percben kellet teljesíteni a feladatot, tömény adrenalin volt ez a két és fél perc, mondták a fiúk.

Problémafelvetés, elméleti és gyakorlati feladat, kutatás, programozás, robotépítés és –irányítás, mindemellett összehangolt, tervszerű csapatmunka, kreativitás – ez jellemzi a versenyt.

Az FLL versenysorozatot immár világszerte megszervezik több mint 40 országban és több mint 10 000 csapat részvételével. Ezeknek a csapatoknak az egyike volt idén a magyarkanizsai Beszédes, amely kezdőként szép eredményt ért el.

Amikor gratuláltam a versenyzőknek, megkérdeztem, tudnának-e nekem olyan robotot készíteni, amelyik süt, főz, takarít, mosogat, cikket ír, sőt gyereket is nevel.

– Maholnap semmi akadálya – nevettek. – Ez a jövő!
Készül a szerkentyű

A magyarkanizsai Beszédes csapat

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás