2024. november 25., hétfő

Választások előtti fogás?

Szecsei Mihály: Egyelőre nem érdemes eladni a részvényeket

A múlt héten elkezdték a privatizált cégekből származó ingyenrészvények kiosztását, a bejelentett 1000 euróból azonban soványka 1700 dinár csöppent az állampolgárok zsebébe, no meg öt részvény a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) privatizációjából, aminek nominális értéke egyenként 500 dinárt tesz ki. Szecsei Mihály közgazdászt arról kérdeztük, hogyan történhetett ilyesmi?

– Miután meghozták az ingyenrészvényekről szóló döntést, a hat közvállalat értékét 25 milliárd euróra becsülték. Ekkor ingyenrészvények formájában összesen 4,75 milliárd euróra számítottak. 2007-ig 1 millió hetvenezer polgár kapott részvényeket, akkoriban például az apatini sörgyár, az óbecsei Sojaprotein és a zentai dohánygyár részvényesei nagyon jól jártak. Amikor bejelentették, hogy a hat vállalat 25 milliárd eurót ér (a NIS 400 millió euróért kelt el a 2 milliárd helyett), akkor azt mondták, hogy a választói névjegyzéken szereplő 3 millió 850 ezer emberjogosult az ingyenrészvényre. 70 magánosítási tárgyaláson 15 százalékot tettek félre az ingyenrészvényekre, ami 250 millió eurót tesz ki. Abból most csak 81 millió eurót osztanak ki, 4 millió 500 ezer embernek, 1700 dinár formájában. Osszuk csak el! 4 850 000 szorozva 1700-zal kb. 81 millió euróba jön ki. A 250 millió helyett. Hát hová lett a többi pénz?!

És hová lett?

– Nem tudom. 2009 elején azt mondták, hogy 100 eurós összeget fizetnek be a 70 privatizált vállalat részvényeiből származó összegből. Most 1700 dinárt kaptunk.

Mi a helyzet a részvényekkel?

– Figyelembe kell venni, hogy a NIS 2 milliárd euró helyett 400 millióért kelt el, és amennyiben az újvidéki kőolajfinomítót megszüntetik, akkor csak a pancsovai marad meg. De akkor mit akarnak a NIS-től? Miből fizet be a privatizációs alapba 15 százalékot az ingyenrészvényre? Onnan többé semmi sem jön be.

Ki jogosult az ingyenrészvényekre, és hogy jött létre ez a 4 850 000 személyt tartalmazó lista?

– A törvény azt írja, hogy az jogosult az ingyenrészvényekre, aki szerb állampolgár, és 2007. június 30-án bejelentett tartózkodási helye volt Szerbiában, vagy „ideiglenes koszovói menekült” státusa volt. Így jött ki a 4 850 000 részvényre jogosult száma. Sokuknak semmi közük sincs ezekhez vállalatokhoz, mert soha nem is fizettek adót ebben az országban.

Mit gondol, miért osztogattak akkor most ki ennyi pénzt?

– Lehet, hogy én egy gyanakvó ember vagyok, de nem lehetséges-e, hogy választások előtti fogásról van szó.

Ön mit ajánl, mit csináljunk a részvényekkel?

– A NIS 2011-ig köteles lesz megvenni olyan árat fizetni a részvényeket, amennyiért annak idején megvette őket. Tehát egy részvényt 4,8 euróért, ezt a törvény írja elő. Egyelőre tehát nem érdemes eladni a részvényeket, mert most nem érnek annyit. Amikor a Galenikát és a Telekomot eladják, azok magas értékű részvények lesznek, a Szerbiai Villanygazdaságé pedig még ezeknél is magasabb, csak kérdés, mikor adják el őket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás