2024. július 19., péntek

Öt pályázat eredményére várva

Óbecse a horvát–szerb és a magyar–szerb IPA-kiírásra adott át projektumokat

Galgó Ferenci Andrea

Az Európai Uniónak hétéves periódusokra készül el a költségvetése. A 2009-es évben megnyíltak a szerbiai felhasználók előtt is az IPA programok a 2007 és 2013 közötti időszakra, így a különböző IPA-eszközöket fel tudja használni a szerbiai célközönség is. Az óbecsei önkormányzat több pályázatot is átnyújtott.

– Az önkormányzatban számtalan lehetőséget látunk ezeknek az eszközöknek a felhasználására. Mi is aktívan részt vettünk a határon átnyúló együttműködési projektumokban. Létezik többfajta határon átnyúló együttműködés, a szomszédsági programok közül Óbecse területileg jogosult a Horvátország–Szerbia együttműködésre és a Magyarország–Szerbia együttműködésre. Sajnos a Románia–Szerbia együttműködésen nem tudtunk részt venni, ott csak a bánáti helységek pályázhattak – mondta el Galgó Ferenci Andrea, aki a polgármester tanácsadója a határon átívelő kapcsolatok és a regionális fejlesztés témakörben.

A Nyugat-Balkán országai az EU-s csatlakozási folyamatban Horvátországgal és Bosznia-Hercegovinával is pályázhatnak. A határon átívelő együttműködés céljai a szomszédos régiók fejlesztése, a szomszédos régiók azonos fejlettségének biztosítása, valamint a volt jugoszláv tagköztársaságokban élő emberek közötti megbékélés elősegítése. Az IPA programok második komponense az önkormányzatok számára is hozzáférhető, és a Pénzügyminisztérium hét területi irodája nyújt segítséget a pályázatok elkészítésében.

– Kora ősszel, októberben jelent meg a Horvátország–Szerbia együttműködési program. Önkormányzatunk két pályázatot nyújtott be. Egyiket Valpovo önkormányzatával közösen írtuk, amelyben mi voltunk a vezető kedvezményezettek. Gazdasági fejlődésre kértünk eszközöket. Az októberben átadott projektumunkban, amelynek még várjuk az eredményét, a kisipar fejlesztése volt a célunk, közös előadások és vásárokon való közös fellépés útján. A projektum összértéke 71 511 euró, amiből 60 711 euró vissza nem térítendő támogatást igényeltünk. A másik egy nagyon hasonló projektum, amelyet Đakovóval együttműködve nyújtottunk be. Itt nem mi vagyunk a főpályázók, hanem horvátországi partnereink. Szintén gazdasági fejlesztésre pályáztunk – tette hozzá a tanácsadó.

A Magyarország–Szerbia pályázaton az óbecsei önkormányzat direkt módon csak egy pályázatban vesz részt, de a községből három pályázatot adtak át.

– A legnagyobb horderejű pályázatot, amelybe a legtöbb partner kapcsolódott be, a Népkönyvtár adta át. A gazdaság, az oktatás és a kultúra területén pályáztunk, határon átnyúló kulturális útvonalak létrehozása és kulturális örökségvédelem témájában. Itt a megpályázható felső határérték 300 000 euró volt. A Népkönyvtár közösen pályázott a temerini Alkotóházzal, a mórahalmi és a domaszéki önkormányzattal. Amennyiben az eszközöket megítélik, a péterrévei könyvtár felújítására fogják fordítani. A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör a csongrádi Művelődési Házzal, emberek közötti együttműködésre pályázott. A csongrádiak jelentkeztek projekthordozóként, mi csak partnerszervezet vagyunk. Különböző rendezvények finanszírozására kértünk eszközöket. A harmadik pályázatban, amely szintén nagyon fontos, az önkormányzat csak partnerként vesz részt, a főpályázó Magyarkanizsa önkormányzata. Magyarkanizsával nagyon szoros az együttműködésünk, már a horvát pályázatoknál is együttműködtünk, most is elkezdtük a közös munkát. Ebbe Röszke és Hajdújárás önkormányzata kapcsolódott még be. Közös eseménynaptár kidolgozását céloztuk meg, amit ha megnyerünk, akkor közös rendezvényeket tudunk szervezni.

A pályázatok eredményei március végére várhatóak. Az előzetes körön, a formai elemzésen, minden projektum átment.

– Azért vagyunk bizakodók, mert a felsorolt projektumokban teljesül mind a négy feltétel, amit az EU kér, a közös programfejlesztés, a közös megvalósítás, a közös pénzelés és a közös menedzsment is jelen van – fejezte be Galgó Ferenci Andrea.