2024. július 19., péntek

Visszaszármaztatják a nagybecskereki Katolikus Leányintézet épületét

A nagybecskereki Katolikus Leányintézet épülete (Kecskés István)

A nagybecskereki püspökség területéről 176 ingatlanra és ingóságra vonatkozó vagyon-visszaszármaztatási kérelem lett benyújtva, de ez a folyamat továbbra is lassan halad. A második világháború után egy papírral vették el a vagyont, az ellentétes folyamat már sokkal bonyolultabb, elsősorban azért, mert nincs meg a kellő törvény, az érvényben levő restitúciós jogszabály szerint pedig a volt tulajdonosoknak kell bizonyítaniuk, hogy az övéké (volt) a visszakövetelt vagyon. De úgy tűnik, hogy Pancsova után hamarosan Nagybecskereken is történik áttörés a katolikus egyház vagyonának visszaszármaztatása terén.

A napokban ugyanis a Béga menti városban jártak a belgrádi Vagyon-visszaszármaztatási Igazgatóság képviselői és meggyőződtek arról, hogy a helybeli egészségügyi szakközépiskola kiköltözött az egykori Katolikus Leányintézet épületéből. Ez azt jelenti, hogy a Miasszonyunkról nevezett szegény iskolanővérek rendje, illetve a katolikus egyház visszakaphatja a Katolikus Leányintézet (Zárda) épületét, amely 1880-tól 1944-ig működött a városban, az épületüket pedig 1949-ben konfiskálták. Az igazgatóság már hozott egy döntést az épület visszaszármaztatásáról és most a vagyonjogi ügyész indítványára történt meg a terepszemle. Mint ahogy dr. Német László nagybecskereki megyéspüspök tegnap kijelentette, ezek után – várhatólag már április elejéig – megszületik a végleges döntés ennek az ingatlannak a visszaszármaztatásáról. Az épület régi-új tulajdonosa pedig a Miasszonyunkról nevezett szegény iskolanővérek rendje lesz.

A város központjában levő, több száz négyzetméteres, háromszintű épület 2009. szeptember elseje óta üres. Az elmúlt négy évtized alatt sem tettek sokat az épület karbantartásáért, de az idő vasfoga most még inkább meglátszik rajta.

– Terveink vannak. Álmaink is. A felújításhoz hatalmas pénzösszegre van szükség: kb. 750 ezertől egymillió euróra. A városnak is vannak tervei. A polgármesterrel már tárgyaltunk és különböző ötletek születtek. De igazából csak akkor tudjuk, hogy mi fog történni, ha kezünkbe lesz a tulajdonjogi papiros. Mindannyiunk vágya, hogy az épület továbbra is kötődjön a nevelés, a kultúra feladataihoz, amelyek a város területén történnek. A nővérek szeretnének maguknak egy részt berendezni. Az egész épületet valószínűleg nem tudnák használni – nyilatkozta dr. Német László.

Bánát területén a katolikus egyház kb. 2500 hektárnyi földterület visszaszármaztatását is várja.