2024. július 17., szerda

Készpénzhitel: gyorsan, egyszerűen

Aranyékszert és műszaki cikkeket visznek a topolyai zaciba

Az első magyar királyi zálogházat Mária Terézia kiváltságlevelével Pozsonyban nyitották meg 1773-ban. A mai magyarországi Bizományi Áruház Vállalat jogelődje létrehozásának fő célja az uzsorakamat letörése volt. A XIX. század közepére egyértelműen bebizonyosodott, hogy a királyi zálogház nyereséges üzletként is megállja a helyét.

Ez a megállapítás magyarországi viszonylatban ma is helytálló. A magyarországi kedvező tapasztalatok ismeretének birtokában2005-ben – Kovács Katona Zoltán kezdeményezésére – hitelnyújtási tevékenység végzésére bejegyzett cégként Topolyán is alakult zálogház. Azóta a cég terjeszkedett, kiépült egy Topolyát, Zentát, Óbecsét és Magyarkanizsát magába foglaló bizományi értékesítéssel foglalkozó üzlethálózat, sőt tervek között szerepel azálogfiók-hálózat korszerűsítése és növelése.
Bár meggyőződésem, hogy szűkebb pátriánkban még ma sem szűntek meg a záloghitelezéssel kapcsolatos fenntartások a lakosság körében, sokan idegennek érezzük a feltételek nélküli hitelnyújtás ezen formáját, alaposan megfontolandó, amit a Fuxgold cég keretein belül működő zálogház igazgatójával, Kovács Katona Zoltánnal folytatott beszélgetésünk kezdetén a riportalany leszögez:

– Az ékszerészekhez hasonlóan mi is folyamatosan követjük az arany világpiaci árfolyamát, és mindenkor szem előtt tartjuk azt, hogy az anyagi nehézségekkel küzdő, aranyékszerét értékesíteni kívánó személy hozzánk betérve ugyanannyi pénzzel a zsebében távozzon egy sikeres szerződéskötést követően, mint az ékszerész szaküzletből, ahol törtarany formájában vásárolják fel becses értékét. Meglátásom szerint a legfontosabb tényező mindenekelőtt az, hogy a zálogba helyezett tárgyat tőlünk bármikor visszaválthatja az ügyfél, nem kell örökre búcsúznia szeretett értéktárgyától.

– Rövid lejáratú hitelt biztosítunk ügyfeleinknek, feltételeket nem támasztunk velük szemben. Nem kérdezzük tőlük, miért szánták rá magukat szolgáltatásunk igénybe vételére, mik a terveik. Törvényes keretek között, toleráns légkörben, teljes diszkréció mellett dolgozunk. Nem érdekel bennünket, hogy az ügyfél munkaviszonyban áll-e, van-e jövedelme, csak a személyazonossági igazolvány felmutatására van szükség, és a zálogba helyezett tárgy fejében azonnal, a helyszínen tudunk hitelt biztosítani. Szerződéskötés előtt megállapítjuk a zálogtárgy értékét, tájékoztatjuk a személyt a tárolási és egyéb díjakat magában foglaló, a tárgy értékéhez igazodó kezelési költség összegéről. A megítélt készpénzhitel nagyságával a zálog értéke egyenesen arányos. A hitelt az ügyfél a helyszínen készpénzben megkapja, ha aláír egy szerződést, melynek értelmében egy hónap múlva visszafizeti a hitel és a kezelési költség együtteséből álló pénzösszeget. Amennyiben a visszatérítés a szerződéskötéstől számított egy hónap után nem áll módjában, újabb harminc napra meghosszabbítható a szerződés, sőt mivel türelmi időt nem szabunk, annyiszor hosszabbíthatja meg a hitel használója szerződését, ahányszor csak igényli.

Milyen értékeket fogadnak?

– Mindenekelőtt aranyékszert lehet zálogba helyezni nálunk, esetleg vadonatúj mobiltelefonokat, számítógépeket, elsősorban laptopokat. Míg az aranyékszer esetében a helyszínen tudjuk ellenőrizni annak hitelességét, értékét, a műszaki cikkek állapotának felméréséhez szakértők általi, hosszadalmasabb vizsgálatra lenne szükség, ami a gyors készpénzhitelnyújtást nehezíti. Korábban gyakorlat volt, hogy a felsoroltakon kívül más műszaki cikkeket is fogadtunk el kézizálog gyanánt. Ma ez már nem működik, hiszen volt rá eset, hogy vesztesként kerültünk ki az ilyen üzletből. Külföldön festményeket is fogadnak zálogtárgyként, mi azonban nem, mivel nem rendelkezünk olyan alkalmazottal, aki hitelességüket biztonsággal meg tudná állapítani, értéküket felbecsülni. Lehetőség van nagyobb összegű hitel igénylésére is zálogházunkban, ilyenkor azonban valamivel hosszabb várakozási idővel kell számolni ügyfeleinknek, továbbá ingatlan vagy személyautó képezi a zálogtárgyat.

Kérdésemre, hogy a hozzánk is begyűrűző gazdasági válság, a községeinket érintő nagyarányú munkanélküliség érezteti-e hatását, fellendült-e emiatt a cég forgalma, Kovács Katona Zoltánnak nemleges a válasza. Meggyőződése szerint az országunkban, tartományunkban nem új keletű a válságállapot, több évtizede fennáll a pénzügyi, gazdasági patthelyzet.

Ügyfeleink nagy része azzal a szándékkal tér be, és szerződéskötéskor is annak a meggyőződésének ad hangot, hogy a hónap leteltével visszaváltja zálogba helyezett tárgyát. A tapasztalat azt mutatja, hogy – bár nagyon derűlátó ilyenkor a hiteligénylők bizonyos része – az ügyfeleink jelentősebb hányada, ha nem is egy, de néhány hónap elteltével valóban vissza is váltja tőlünk az értékét. Természetesen az ellenkezőjére is van példa, de megállapíthatom, kevés értéktárgy került át végérvényesen a mi tulajdonunkba. Sok visszajáró hiteligénylőnk van, sőt olyan ügyfeleink is vannak, akik rövid ideig tartó megszakításokkal folyamatosan szerződnek velünk. Ügyfeleink között például számos mezőgazdasággal foglalkozó személyt is számon tartunk, akik ha tavasszal a földmunkálatok beindítása előtt nem rendelkeznek kellő tőkével, hozzánk fordulnak segítségért annak tudatában, hogy a betakarítás után majd vissza tudják váltani zálogba helyezett értéküket. Vannak olyan hiteligénylőink, akiknek már a nyitás óta őrizzük aranyékszerüket. Bár ezekben az esetekben az évek során felgyülemlett a költségek összege, amelyet visszaváltás esetén a hitel összege mellett az érintetteknek ki kell fizetniük, s ez a zálogba helyezett tárgy értékének már a többszörösét teszi ki, az ékszerekhez fűződő személyes emlékek, lelki kötődések ereje magyarázza ügyfeleink döntését. Egy-egy babakarkötő, ballagási emlék, jegygyűrű érzelmi értéke felbecsülhetetlen.