A Duna mentén élő nemzetek integrációjának perspektívája és együttműködési lehetőségei volt a témája a Vajdasági Képviselőház Nyílt nap rendezvényének, melyet hagyományosan a hónap utolsó szombatján rendeznek meg. Egeresi Sándor, a Képviselőház elnöke – akinek a nevéhez fűződik a rendezvény –, az egyetemi hallgatókat, középiskolásokat, az Újvidéki Egyetem, továbbá több önkormányzat képviselőit köszöntve arra szólított fel, hogy kezdeményezéseikkel és ötleteikkel csatlakozzanak a dunai régió jövőjének közös alakításához.
Meggyőződésének adott hangot, hogy Szerbia jó úton halad, hogy hamarosan elnyerje az EU tagjelölti státusát, és bejelentette, a nyáron hatodik alkalommal megrendezendő topolyai Toleranciatábor vezértémája is a dunai régió lesz.
A rendezvény vendége Ivo Gönner, a németországi Ulm városának főpolgármestere volt, aki jelenleg a Duna menti városok és régiók tanácsának elnöki tisztségét is betölti. Elsősorban a régió közös jövőjének fontosságáról szólt, arról az EU-s elképzelésről, hogy a kontinenst makrorégiók kialakításával kell erősíteni, hogy felvehesse a versenyt a többiekkel, mint amilyen például a Balti-térség régiója. Ez azt jelenti – hangsúlyozta Gönner –, hogy ha nem mozgósítunk akár naponta elegendő energiát a Duna stratégia életre hívására, és 20 éven belül nem lesznek konkrét eredményeink, Európa más irányba fordul. Az ulmi főpolgármester szerint a Duna menti integráció folyamatában a fiataloknak nagy szerep jut, mert a stratégia nagy lehetőségeket kínál az oktatásban, a tudományos és a kulturális életben. Ennek érdekében az érintett országok oktatásügyi minisztériumai máris dolgoznak az oklevelek kölcsönös elismerése folyamatán. Mielőtt az egybegyűlteket végigkalauzolták volna az épületen, Miroslav Vesković, az Újvidéki Egyetem rektora is annak a véleményének adott hangot, hogy a dunai stratégia nagy lehetőségeket rejteget a régió egyetemeinek, karainak, a szakembereknek és a hallgatóknak egyaránt.