2024. július 19., péntek

Deurić „beletalpalt” a ligába

Az egykori munkásvezér, az SZSZP-Ravnopravnost vezetője szerint a VSZL destabilizálja a nagybecskereki Luxolt
Létbizonytalanságban még egy nagybecskereki vállalat (Kecskés István)

A nagybecskereki Luxol kozmetikai cikkeket gyártó vállalat dolgozói az immár fél évet késő bérek miatt tiltakozó sztrájkot tartottak és azzal fenyegetőznek, hogy március negyedikén teljesen leállnak a termeléssel. Azzal vádolták a többségi tulajdonos Jugoremedija gyógyszergyár vezetését, hogy mostohaként bánik velük: mert míg a gyógyszergyárban dolgozók rendszeresen kapják fizetésüket, addig a Luxoltól elveszik azt is, ami az övéké. Név szerint Zdravko Deuri ć ot, a Jugoremedija ügyvezető igazgatóját bírálták, aki korábban kiállt a dolgozók jogai mellett, most viszont másképpen viselkedik. Tegnap sajtótájékoztatót tartott a gyár igazgatója és a többségi tulajdonos, akik szerint a termelés leállítása gyakorlatilag az egykor jó hírű vállalat végét is jelenti majd. Közben a dolgozók hozzáállását kifogásolták, akik szerintük a Vajdasági Szociáldemokrata Liga politikai érdekeit szolgálják.

A Luxol dolgozói a napokban megkapták az augusztusi havi járandóságuk második részét, de Vladimir Zlatanović ügyvezető igazgató szerint többre már nem futja. Azt magyarázta, hogy a gyár jelenlegi válságát a korábbi években felhalmozott problémák okozzák, és szinte már megszokottá vált, hogy a bérek kifizetése 5-6 hónapot késik. Ennek egyik oka a gazdasági válság és a kozmetikaiparban uralkodó kemény harc a piacért. A megoldást pedig elsősorban a termelés, az eladás és a kinnlevőségek megfizettetésének a növelésében kell keresni, mert szerinte a tulajdonos nem fedezheti veszteségeiket a végtelenségig. Kihangsúlyozta, hogy a dolgozók utáni nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékokat, az adót és egyéb törvényes kötelezettségeiket rendszeresen fizették. A napokban még megértést tanúsított a dolgozók elégedetlensége miatt, de tegnap aláhúzta, hogy az általános sztrájk egyben a Luxol végét is jelenti. Mert aki elhagyja a pályát, később már nehezen kerül vissza.

Zdravko Deurić szerint a Luxol már egy ideje kolonc a Jugoremedija nyakában, mivel annak idején Jovica Stefanović Nini niši üzletember a Jugoremedija mellett a Luxolt is megvette. Emlékeztet a gyógyszergyáriak 4,5 évig tartó harcára, amelynek eredményeként megsemmisítették a Jugoremedija magánosítását. Eközben szerinte a Luxolban semmit sem tettek. A Jugoremedijának most az volna talán a legjobb, hogyha megszabadulna a Luxol részvényeitől, a részvények eladása lenne az első jövedelmük tőlük.

Zdravko Deurić, aki egyben a SZDP-Ravnopravnost vezetője is, közleményében azzal vádolta meg a VSZL-t, hogy valójában ők állnak a Luxol dolgozóinak a tiltakozása mögött. Szerinte a ligások támogatják a munkások tiltakozását, azzal a céllal, hogy destabilizálják a Luxolt. Hogy a Luxol a ligában talált támogatót, azt Deurić azzal magyarázza, hogy ez a párt uralja a nagybecskereki közvállalatok többségét és gyakorlatilag a legnagyobb munkáltató a városban.

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a Szerbiai Szociáldemokrata Párt Ravnopravnost is a nagybecskereki hatalmi többség részét alkotja.