2024. július 19., péntek

Csaba lábra állt!

A nagybecskereki fiúnak komoly esélye van arra, hogy megszabaduljon a kerekesszéktől
Csaba első lépései (Kecskés István)

A többszörösen sérült Dohar Csaba 11 éves nagybecskereki kisfiú a napokban nagymamájával visszatért Németországból, ahol az Ashau Egészségügyi Központ ortopédiai gyermekklinikáján volt kivizsgáláson.

A német orvosok megállapították, hogy a születése óta kerekesszékhez kötött kisfiú – akinek látászavarai is vannak – négy műtét (két csípő és két bokaműtét) után lábra állhat. Különleges járókát is kapott, amellyel már megtette az első lépéseket.

Mondani sem kell, hogy ez mekkora örömet okozott neki, s persze édesapjának, Józsefnek és nagymamájának, Máriának, akik több mint egy évtizede küzdenek Csaba egészségéért. A fiú, akinek a sors nem sok esély adott, ma egy életvidám, kommunikatív (szerbül és magyarul egyaránt beszélő) gyerek, akinek komoly esélye van arra, hogy megszabaduljon a kerekesszéktől. Ehhez azonban gyarapítani kell testsúlyát (legalább hat kilogrammot kellene felszednie), és persze elő kell teremteni a műtétekhez szükséges mintegy harmincötezer eurót. Addig pedig sokat kell gyakorolnia, hogy a műtétet az izmai minél felkészültebben várják.

Az eddig rendelkezésre álló adományokból utaztak Németországba, Csaba egészségi állapotának a feltérképezése, a különleges, testre szabott járókának köszönhetően pedig elkezdődött rehabilitációja is. Erre sajnos a kicsiny nagybecskereki lakásukban nincs túl nagy lehetőség. Ezért azt remélik, hogy hamarosan megkapják a beutalót a magyarkanizsai gyógyfürdőbe, ahol várhatóan 2–2,5 hónapig folyik majd a rehabilitáció.

Mint ahogy édesapjától hallottuk, Csabának volt ugyan egy kis honvágya németországi tartózkodása alatt, de gyorsan alkalmazkodott az új környezethez. Itthon pedig rendszeres látogatója a Nagybecskereken nemrég megnyílt Alternatíva napközi otthonnak, amit a fogyatékkal élő gyerekek számára hoztak létre. Közben édesapja megpróbálja összegyűjteni a műtétekre hiányzó pénzt, amely első pillantásra soknak tűnik. Pedig – ha egy gyerek egészségéről van szó – valójában csekélység.