2024. július 17., szerda

A negatív megkülönböztetésről

Jasmina Zimonjić : Emlékezzünk és hangsúlyozzuk a jelenkori társadalmi hiányosságokat

Jasmina Zimonjić (Szabó Anikó)

Március 8-a, a nemzetközi nőnap alkalmából a huszadik század elején zajlott, a nemek közötti egyenjogúság eléréséért küzdelmet folytató női kezdeményezésekre, munkásmozgalmakra és ellenállásokra emlékezünk. Az ünnep emellett apropót szolgáltat, hogy kihangsúlyozzuk, melyek azok a társadalmi területek, ahol jelenleg is negatív előjelű megkülönböztetés alá esnek a nők – fejtette ki alkalmi beszélgetésünkben a topolyai Jasmina Zimonjić okleveles közgazdász, politikus. A húszéves munkatapasztalattal rendelkező, jelenleg posztgraduális tanulmányokat folytató, a nemek egyenjogúságának érvényesítésével kapcsolatban számos hazai és külföldi képzésen részt vevő politikus már három éve köztársasági és tartományi szinten is vezető szerepkörökben kapcsolódik be a női fórumok munkájának folyamatába.

A Demokrata Párt községi képviselői csoportjának vezetőjeként, a párt topolyai községi szervezetének alelnökeként is legfőbb feladatai egyikének tekinti az esélyegyenlőség politikájának érvényre juttatását.

– Pártpolitikai szerepvállalásom fő okaként említeném azt, hogy a pártokat eszköznek tekintem a társadalmi változások előidézésének folyamatában. Kulcsfontosságú szerep jut nekik a nők társadalmi helyzetének megerősítésében és politikai szerepvállalásuk elősegítésében is. Koordinátori szerepet vállalok a két éve, Topolya és Kishegyes község női szervezeteinek csoportosulásából létrejött Községközi Női Koalíció megteremtésében és fenntartásában. Sikerként könyvelem el, hogy Topolyán már megalakult, Kishegyesen pedig a közeljövőben jön létre egy, a nemek egyenjogúságának községbeli érvényesítésével foglalkozó bizottság. A hátrányos helyzetbe kényszerülők informálását mindenekelőtt a jog, az egészségügy területére, a családon belüli erőszak kérdéskörére terjesztjük ki. A bántalmazásnak különböző formáit elszenvedőket, köztük a gyerekeket ért erőszak ellen lépünk fel, a megelőzésre is hangsúlyt fektetünk. Női hálózatunk a civil és a politikai szférával való kapcsolatteremtésre törekszik. A koalícióba tömörülők közös pályázati lehetőségeken is dolgoznak. Országunkban minden harmadik asszony, minden második gyerek, továbbá minden tizedik férfi számára a családon belüli bántalmazás jelenléte a mindennapok problematikája. Értesüléseim szerint az elmúlt évben Topolya községben tizenegy esetben érkezett a nőket ért családon belüli erőszak vonatkozásában bejelentés a belügyi hivatalba. A kimutatás azonban az esetek számára vonatkozóan nem felel meg a valóságnak, ugyanis a bántalmazott egyének szégyenérzettel küszködnek, idegállapotuk gyenge, gazdasági vonatkozásban is függnek az elkövetőtől, így sokan hallgatásba burkolóznak.

Említette, hogy nőnapkor lehetőség teremtődik arra, hogy azokra a társadalmi területekre terelődjön a figyelem, ahol a nők a mai napig negatív megkülönböztetés alá esnek. Véleménye szerint hol jut érvényre a diszkrimináció?

– Fentebb említést tettem arról, hogy a nők több szempontból, jelentős mértékben függnek élettársuktól, ingó- és ingatlan vagyonnal nemigen rendelkeznek. A tranzícióban lévő országokban ez a jelenség kifejezett. Az álláspiacon sok esetben a nők nem egyenrangúak férfitársaikkal, attól függetlenül, hogy a törvény tiltja a diszkriminációt. Általános jelenség továbbá, hogy sok munkaadó menekül a fiatal anyukák alkalmazásától, továbbá a döntéshozatallal, mellyel a terhességgondozáson lévő kismamáknak csökkentették a havi járandóságukat, anyagi helyzetüket nehezítették, miközben a fehér pestis jelenlétét hangsúlyozzák.

Vázolja fel, milyen alakulási folyamat jellemzi az esélyegyenlőség politikájának érvényesítését a topolyai községben?

– Bár Topolya községben képviselői szerepkörben a negyvenegyből mindössze tizenkettő nőt tisztelhetünk, az utóbbi néhány évben mégis pozitív irányban történő elmozdulást érzékelek. A községi tanács tanácsosai között két hölgy is ellátja feladatát, a község több intézményében is nő található igazgatói szerepkörben. Úgy látom, egyre inkább igazolást nyer, hogy a döntéshozatali lehetőséggel felruházott nők szakértelme mellett, érzékenységük, empátiájuk is hasznára van közösségüknek, intuícióik pedig pótolhatatlan kincs.