2024. július 17., szerda

Diákotthon épül Topolyán

A négy középiskolába hozzávetőlegesen 900 vidéki diák jár, de a kollégium csak 60 férőhelyes lesz
Az épülő diákotthon a tóparton


Építsünk, és ne romboljunk! – mondta Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke az elmúlt év februárjában Topolyán azon az összejövetelen, ahol a Mezőgazdasági Iskola épületének közvetlen szomszédságában, a Zobnaticai-tó mellett elhelyezte a leendő, hatvan férőhelyesre tervezett diákotthon alapkövét.

A beruházás összértéke 60 millió dinárt tesz ki. A munkálatok a befejező fázisukhoz érkeztek. A szükséges pénzügyi eszközök jelentős részét a Vajdasági Nagyberuházási Alap már biztosította, és folyósítja a jövőben is. Az ünnepélyes alapkőletételkor Bojan Pajtić kiemelte: Topolya az egyik legeurópaibb város, megérdemli a támogatást.

– Tartományi támogatással épül a diákotthon, első ízben, 2007-ben 30 millió dinárt hagytak jóvá a létesítmény építésére, 2008-ban 25 milliót hagytak jóvá, ennek a pénzösszegnek is a nagy részét már rendelkezésre bocsátották. Ígérték: a fennmaradt ötmilliót is biztosítják majd. A munkálatok a végükhöz közelednek, de pontos információval nem tudok szolgálni arra vonatkozóan, mikor adhatjuk át rendeltetésének a diákotthont, sor kerülhet-e erre a 2009/2010-es tanév kezdetén? A munkálatok folytatása, befejezése az építkezésre jóváhagyott pénzösszeg folyósításának ütemétől függ. A belső, többek között a konyhai felszerelésre vonatkozó eszközök értéke eléri a tízmillió dinárt. Az önkormányzat is hozzájárul a diákotthon létrehozásához: az építkezési tervek elkészítésének költségeit fedezte, a telket, a későbbiekben pedig majd a kommunális csatlakozás költségeit viseli. Az otthon létesítésével új, tíznél több munkahely is teremtődik majd – fejtette ki Bábi Attila, Topolya polgármestere.

Nem beszélhetünk gazdag Vajdaságról gazdag és sikeres mezőgazdaság nélkül. Feltételeket kell teremtenünk a mezőgazdaság fejlődéséhez, gyerekeink sikeres tanulásához. A fentebb jegyzett gondolatsor szintén Pajtić úrtól származik, akinek gondolatmenetéhez csatlakozva Bábi Attila a következőket fűzte hozzá:

– Formálódnunk kell, nyitnunk új tartalmak felé, alkalmazkodnunk a középiskolás tanulók számának csökkenése miatt is bekövetkező megújuló oktatási rendszer szabta követelményekhez. A hatvan férőhelyesre tervezett – kétágyas szobákkal, és négy személy részére egy fürdővel kialakított belső elrendezésű – , patkó alakban épülő diákotthonban a későbbiekben akár százhúsz diák elhelyezésére is sor kerülhet majd, ugyanis tükörterv alapján bővíthető lesz az építmény. Topolya földrajzi fekvése kedvező, a diákotthon átadásával pedig abban bízunk, hogy még több fiatal fogja Topolyát választani a továbbtanulásnál. Mivel községünkben a mezőgazdaság erős ágazatot képvisel, a Mezőgazdasági Iskolánk pedig az ország egyik legjobb szakiskolájaként működik, azon munkálkodtunk, hogy mezőgazdasági egyetemi képzés is megvalósulhasson a községünkben.Már jelenleg is lehet magyar és szerb tannyelven egyetemi, négyéves mezőgazdasági szakirányú felsőfokú tanulmányokat folytatni Topolyán, a belgrádi Megatrend Egyetem Biogazdálkodási Karán. A magánegyetemen szerzett oklevelet nem kell honosítani, hiszen államilag elismert képzést biztosít a Topolyán is működő felsőfokú tanintézmény. Telket vásároltak a mezőgazdasági középiskola szomszédságában, amfiteátrum építését és farm kialakítását tervezik a jövőben.

Topolyának jelenleg 1284 középiskolás tanulója van. A tizenöt helyi közösséggel rendelkező Topolya Községből, valamint a környező településekről, községekből, mintegy ötven helységből utaznak a diákok a város három középiskolájába: a Dositelj Obradović Gimnáziumba és Közgazdasági Középiskolába, a Sinkovics József Műszaki Középiskolába, valamint a Mezőgazdasági Iskolába. Közülük legtöbben, ebben az iskolaévben mintegy ötszázöten, a Mezőgazdasági Iskola tanulói. 467 diákot jegyeznek jelenleg a gimnáziumban és a Közgazdasági Középiskolában, 312 tanulót pedig a Műszaki Középiskolában. A középiskolások hatvanöt-hetven százaléka utazó diák, a Mezőgazdasági Iskolában még ennél is többen vannak, akik nem helybéliek, tehát nyolcvan százalékuk vidéki.

A diákotthon fontosságáról szólva Kókai Mernyák Melinda, az iskola igazgatónője elmondta: a jelenlegi körülbelül ötszáz tanulójuk közül évente mintegy hatvanan laknak Topolyán. Erre most csak magánházaknál van lehetőségük. Az említett körülmény egyrészt anyagilag megterheli a családot, másrészt pedig ebben az esetben nincs szülői felügyelet, ami negatívan hat e diákok tanulmányi előmenetelére.

A városban három középiskola van, természetesen mindhárom iskolának a tanulói igénybe vehetik majd az otthon szolgáltatásait. A diákotthonba való bejutásra vonatkozó követelményrendszer állami rendeletek által szabályozott lesz. Mivel a Mezőgazdasági Iskola tangazdasággal is rendelkezik, 111 hektáron gazdálkodnak, továbbá nagy állatállománya van. A jövőben azt tervezik, hogy élelmiszerrel is ellátják majd a diákotthont.

Bábi Attila kiemelte: az otthon amellett, hogy elsősorban oktatási célokat szolgál, a szünidők idején, tekintettel a tó közelségére, idegenforgalmi szempontból is meghatározó szerepet tölt majd be. Mint megtudtuk, a távlati célok között szerepel egy aquapark létesítése is a tóparton, mely tovább növeli a hely előnyeit.