A nemzeti ikonok sem mentesülnek a felelősségre vonástól (fotó: Beta)
Nyolc évig kellett várni az ügyészség azon lépésére, hogy vádat emeljen Svetlana Ražnatović ellen, állítólag a megfelelő bizonyítékok összegyűjtése tartott idáig. Számos olyan vélemény látott napvilágot az elmúlt években, melyek szerint bizonyíték lett volna elég az eljárás elindítására, az énekesnő politikai kapcsolatai azonban védőfalat emeltek közte és az igazságszolgáltatás között.
A belgrádi Felső Ügyészség hétfőn este vádat emelt Svetlana Ražnatović (ismertebb nevén Ceca) énekesnő ellen az Obilić labdarúgócsapatának vezetőjeként elkövetett visszaélések, valamint engedély nélküli fegyvertartás miatt. A futballklub további két volt vezetőjét, Dragiša Binićet és Jovan Dimitrijevićet, valamint Ceca nővérét, Lidija Veličković-Ocokoljićot bűnrészességgel vádolják. Tomo Zorić, a Felső Ügyészség sajtófelelőse azt nyilatkozta, a nyolc évig tartó várakozás a valódi bizonyítékok keresésének tudható be. A vád részleteivel kapcsolatban elmondta, tizenegy pisztoly illetéktelen birtoklása is szerepel a Svetlana Ražnatović elleni „bűnlajstromon”, a labdarúgóklub másik két vezetőjét pedig a begyűjtött adatok alapján azzal vádolják, hogy közreműködtek egy játékos törvénytelen eladásánál.
A vád értelmében a labdarúgók eladása révén az énekesnő és nővére 4 millió márkás, továbbá 3,5 millió dolláros nyereségre tettek szert. Az ügyészség információi szerint többek között Miroslav Savićnak a görög Aris labdarúgóklubbal lebonyolított eladásából 720 ezer márkát, Saša Vicikneznek és Zoran Rankovićnak a kínai Shanghaiba történt átigazolásáért 360 ezer dollárt, Vladica Ćurčić és Sead Salahović az orosz Alaniának történt eladásából 220 ezer dollárt vágott zsebre az énekesnő. Nikola Lazetićnek a török Fenerbahcehoz történt átigazolásáért hatmillió márkát kapott a klub, ebbe a cserébe Cecán és nővérén kívül már Stanislava Čočorovska, Željko Ražnatović Arkannak, Svetlana alvilági ügyletekről és háborús tevékenységeiről ismert meggyilkolt férjének komaasszonya is bekapcsolódott.
A történtekre reagálva Snežana Malovićigazságügyi miniszter elmondta, az ügyészség ezen lépése bizonyítéka annak, hogy Szerbiában nincsenek megkülönböztetett személyek, hogy mindenkit egyformán ér el az igazságszolgáltatás, továbbá igazolja mindez azt is, hogy az ügyészség önállóan, politikai befolyásoktól függetlenül végzi a munkáját. A niši Jogi Karon a tárcavezető kijelentette: „a nemzeti ikonok sem mentesülnek a felelősségre vonástól”, ahhoz azonban, hogy teljes sikere legyen a szervezett bűnözés ellen folytatott harcnak, Malović szerint, az emberek gondolkodásmódjának is meg kell változnia, új, a kilencvenes évek terhétől mentes alapokon nyugvó értékrendszer kialakításával. A miniszter szerint a kormány célja megoldani a problémákat, nem pedig hátrahagyni azokat a jövő generációinak.
Sokan az Ivica Dačić belügyminiszterhez fűződő, köztudottan baráti kapcsolatnak tudták be a Svetlana Ražnatovićtyal szembeni eljárás hosszas késését. A miniszter most csupán annyit közölt, hogy nem ismeretesek előtte a vád részletei, s az ügy egyébként is elsősorban a bíróságokra tartozik.