Mlađan Dinkić , a Szerbiai Egyesült Régiók elnöke tegnapi nyilatkozatában annak a véleményének adott hangot, hogy a Szerbiai Telekom privatizálására meghirdetett tendert rosszul vezették, s ezért érvényteleníteni kell. Mint mondta, amatőr módon folytatták le a versenypályázatot, ezért az lenne a legjobb megoldás, ha megsemmisítenék és megismételnék. Szerinte ezeket az állításokat az az egyszerű tény is alátámasztja, hogy a tenderre csupán egyetlen vállalat jelentkezett. A volt gazdasági tárcavezető szerint a távközlési vállalatot nem kell eladni a Telekom Austria által kínált áron, vagyis 1,4 milliárd euró alatt, melyet a szerbiai kormány legalacsonyabb árként meghatározott. Dinki ć közölte, a kormánynak nem lett volna szabad megengednie, hogy olyan kellemetlen helyzetbe kerüljön, hogy csupán egy érdeklődő jelentkezik a Telekom tenderére. Hozzátette, az egykori Mobtel privatizációja messzemenően sikeresebb volt, hiszen ez a cég a Telekomnál kevesebbet ért, mégis sokkal magasabb áron kelt el, mert nagy nevű külföldi távközlési cégek versenyeztek egymással a nyilvános árverésen.
Mint ismeretes, a Szerbiai Telekom eladásának lebonyolításával megbízott munkacsoport további tizenöt napot hagyott jóvá a Telekom Austria számára, hogy az, esetleg, a tender feltételeinek megfelelő minimális árra javítsa fel ajánlatát, s hogy pótolja az átadott dokumentáció hiányosságait. Az osztrák vállalat 950 milliót ajánlott a megszabott 1,4 milliárd euró helyett, igaz, ajánlatában további 450 millió euró fejlesztések útján történő befektetését vállalta fel. A munkacsoport elégtelennek minősítette az ajánlatot, s annak korrigálására szólította fel a VIP Mobile mobiltelefon-szolgáltató osztrák tulajdonosát.
A vállalatnál közben megerősítették, hogy kézhez kapták a kormány munkacsoportjának döntését, s közölték, hogy alaposan fontolóra veszik azt. Kérdéses azonban a VIP Mobile szolgáltató sorsa, s az osztrák fél elvárja, hogy garanciát kapjon a kormánytól arra, hogy az esetleges vételt követően nem lesz gondjuk a monopóliumellenes bizottsággal. A kormány hajlik a kompromisszumra, nem tartják problematikusnak a VIP és a Telekom esetleges egyesítését sem. Ezzel, mellesleg, „felszabadulna” a harmadik mobilszolgáltatói licenc, melyet ismét el lehetne adni. A kormány, mindezek ellenére, a Telekom árából nem kíván engedni.
Az egyike az Európai Bizottság által feltett 629 újabb kérdésnek éppen a Szerbiai Telekom eladására vonatkozik – közölte Milica Delević, az európai integrációval foglalkozó kormányiroda vezetője. Az EB a tender jelenlegi állására kíváncsi, ezzel kapcsolatos jelentést kért az államvezetéstől.