Növekedni fog a szociális juttatásban részesülők száma (Illusztráció)
A Szerbiai Képviselőház tegnap, egyebek között, elfogadta az építkezésről és a területrendezésről szóló törvényt, mely, a törvényalkotó szerint, hozzá fog járulni az illegálisan felépített létesítmények olcsóbb és gyorsabb legalizálásához, továbbá az építési engedélyek beszerezhetőségének javításához.
A törvény által hozott egyik legjelentősebb újdonságként sokan az építési engedélyek érvényességének meghosszabbítását emelik ki, az új előírásoknak megfelelően ugyanis az engedélyt akkor nyilvánítják érvénytelennek, ha öt évig nem adják ki az adott objektum használati engedélyét. Ebben az esetben a beruházónak olyan magas adót kell fizetnie, mintha befejezte volna az épületet. Külön kérésre meghosszabbítható további két évre az építési engedély, de csupán akkor, ha a befektető igazolni tudja, hogy az épület 80 százalékban elkészült.
Az új építési és területrendezési törvény csökkenti a szükséges dokumentumok számát, s bevezeti a nehéz szociális helyzetben lévők kategóriáját a legalizálás árának meghatározása esetében. Kétféle kedvezményt is bevezet a jogszabály: a száz négyzetméteren aluli családi lakások esetében 99 százalékos, az ugyancsak száz négyzetméteren aluli, nem családi jellegű lakások esetében pedig 60 százalékos engedmény adható.
Az újonnan felépített objektumok használhatókká válnak az ezt jóváhagyó engedély nélkül is, amennyiben az illetékes hivatal a műszaki ellenőrzést végző bizottság felállítását követő kilencvenedik napon belül sem adja ki a használati engedélyt, de elutasító végzést sem fogalmaz meg ez alatt az idő alatt. A törvény lehetővé teszi azt is, hogy a helyi önkormányzat szerezze be a legalizáláshoz szükséges dokumentumokat, melyek díját az ügyfél 2–4 éves részlettörlesztésre is kifizetheti.
Minden, a közvagyon tárgyát képező, s nem kizárólag a községek tulajdonában lévő létesítménnyel szabadon rendelkezhet majd annak tulajdonosa, ami annyit jelent, hogy ezentúl például az állam is eladhatja, átruházhatja saját épületeit, amire az eddigiekben nem volt lehetősége.
TÖBB SEGÉLYEZETT
További két jelentős törvényjavaslatot fogadtak el a képviselőház tegnapi ülésén. Megszavazták a szociális védelemről szóló törvényt és a sporttörvényt is. Az előbbinek köszönhetően növekedni fog majd a szociális juttatásban részesülők száma, a legszegényebbeknek nagyobb összegű segélyt fizetnek majd ki. A munkaügyi és szociálpolitikai tárca szerint a törvény 40–60 százalékkal, azaz mintegy 80 ezerrel növeli majd a juttatásra jogosult polgárok számát. Ezzel összhangban, az erre a célra fordított költségvetési kiadások is emelkednek majd mintegy 70 százalékkal. A jogszabály bevezetéséhez 2,7 milliárd dinárra van szükség.
SPORTFEJLESZTÉS
A sporttörvény előírja, hogy a nemzeti jelentőséggel bíró magánosított sportlétesítmények rendeltetését, helyét nem lehet megváltoztatni, hacsak egy, a rendeltetésnek éppúgy megfelelő másik sportlétesítményt nem helyeznek használatba a változtatások életbe lépésével egyidejűleg. A magánosítási folyamat az illetékes minisztérium javaslatára, s a kormány jóváhagyásával veheti kezdetét, és nem a vétel iránt érdeklődő potenciális vevők kezdeményezésére. A régóta várt törvény egy széleskörű sportfejlesztési stratégia elkészítését és alkalmazását is lehetővé teszi.
NÉPSZÁMLÁLÁS OKTÓBERBEN
Áprilisban kellett volna megtartani a szerbiai népszámlálást, a parlament döntése alapján azonban őszre halasztották azt el, mivel a költségvetésben nem tudtak elegendő pénzt elkülöníteni erre a célra – a népszavazást október 1-je és 15-e között tartják. Elhalasztották a mezőgazdasági összeírásokat is, amelyekre a tegnapi döntés értelmében 2012. október 1-je és december 15-e között kerül sor.