2024. november 25., hétfő

A szemléletváltás értéke

Nem könnyű munkát találni, de nagyon sok múlik a keresés folyamatának a megismerésén, s legfőképp a hozzáállás megváltoztatásán

Ma már nem ugyanazt értik munkakeresés alatt, mint tíz-húsz évvel ezelőtt – bele kell ebbe is tanulni (fotó: Dávid Csilla)


A legnehezebb helyzetben a tíz-húsz ledolgozott munkaévet követően elbocsátott, ismeretlen terepre zuhant személyek vannak. Helyzetük felismerésében, a pozitív megközelítés kialakításában s a munkakeresés módszereinek az elsajátításában talán segíthet valamelyest a munkaközvetítő újvidéki fiókintézetében működő Karrierépítési Tanácsadó.

Közel 730 ezer személy szerepel a munkanélküliek nyilvántartásában, a Köztársasági Statisztikai Hivatal legutóbbi, tavaly októberi felmérése szerint pedig a munkaképes lakosság majdnem húsz százalékának nincs munkahelye, így biztos megélhetése sem… A munkaközvetítő adatai szerint a munkanélküliek 35 százalékát képezik a 40 és 54 év közöttiek, többségükben olyanok, akik korábban akár évtizedeken át dolgoztak valamelyik, később csődbe jutott vállalatnál. Talán nekik a legnehezebb új munkát találni, s nem csupán azért, mert egyébként sincs óriási választék szabad munkahelyekből, hanem ezért is, mert ők a fiataloknál is nehezebben tudnak alkalmazkodni a munkakeresés újabb keletű, modern szabályaihoz. Nehezebben tudnak megfelelni a munkaadók elvárásainak is, s nem mellesleg, tíz-húsz ledolgozott munkaév után s a biztos munkahely egy csapásra történő elvesztése után, bizonyára nem is a legegyszerűbb feladat óriási lelkesedéssel és erőbedobással belevetnie magát az embernek a megfelelő munkahelyek felkutatásába, voltaképpen az ismeretlenbe, ahova néhány hónappal ezelőtt még úgy gondolta, sohasem kerülhet.

A Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat újvidéki kirendeltségében évtizedek óta dolgozik két pszichológus, akik igyekeznek hasznos tanácsokkal ellátni az arra igényt tartó személyeket. A Karrierépítési Tanácsadó pszichológusát, mgr. Olivera Vukovićot kérdeztük munkájáról.

– A tanácsadó klienseinek többségét a munkanélküliek, a munkaközvetítő nyilvántartásában lévő személyek képezik, akik mielőbbi megoldást szeretnének találni gondjaikra. Olyan esetek is előfordulnak azonban, amikor rendes munkaviszonyban állók fordulnak hozzánk segítségért.

Többféleképpen is csatlakozhat valaki a tanácsadó által folyatott tevékenységek valamelyikéhez. A leggyakoribb mód az, hogy a munkanélküli számára kijelölt felelős személy, a munkakeresés megkönnyítésének egyik lehetőségeként, az illető figyelmébe ajánlja a karrierépítési irodát is.

– A tanácsadás lényege, hogy elősegíti az egyén saját képességeinek, lehetőségeinek a felfedezését, amire feltétlenül szükség van a munkakeresés és a tanulás alkalmával is. A tanácsadás tehát egy individuális jellegű tevékenység, mely az adott személynek megkönnyítheti a szakmai döntések meghozatalát. Egy meglehetősen gyors iramban változó, tranzíciós időszakban élünk. Sokan feleslegessé válnak munkahelyükön, ami a meglévő gondok mellé még egy lelki nyomást is odahelyez – magyarázta Vuković.

A pszichológus szerint annak ellenére, hogy valóban nehéz ma munkát találni, könnyíteni lehet a folyamaton, vagy legalábbis annak átvészelésén. Az individuális mellett csoportfoglalkozásokat is szerveznek a Karrierépítési Tanácsadóban, valamennyinek közös jellemzője a pozitív hozzáállás és a személyes elkötelezettség: a munkát – folyamatos, életre szóló tanulás, képességfejlesztés mellett –, keresni kell, nem pedig várni rá.

– Az elmúlt két évben havi rendszerességgel megszerveztük a kétnapos, úgynevezett hatékonyságfejlesztési csoporttréningeket. Azok vehetnek részt a foglalkozásokon, akik több mint két éve maradtak munka nélkül, vagy éppen megszűnőben van jelenlegi munkahelyük. A tréning olyan témákkal foglalkozik, mint például hogy hogyan ismerhetők fel a különféle egyéni képességek, hogyan hidalhatók át a munkakeresés közben észlelt akadályok, hogyan lehet leghatékonyabban hozzájutni a felkínált munkahelyekről szóló adatokhoz, hogyan kell a megfelelőképpen felkészülni a várva várt állásinterjúra. Célunk mindenekelőtt növelni az egyén önbizalmát, meglévő képességeit, megerősíteni biztonságérzetét.

A tréningek során még valamit meg lehet tanulni, ami talán az előzőeknél is fontosabb. A munka elvesztése miatti negatív töltet pozitív hozzáállásra cserélhető azáltal, hogy valaki megismeri a kínálkozó lehetőségek egész sorát, azt, hogyan viszonyuljon az újszerű követelményekhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás