2024. július 17., szerda

Európai, vajdasági és magyar is

(fotó: Molnár Edvárd)

A VMSZ tegnap este Szabadkán tartott lakossági fórumot a Központ I, II és III helyi közösségben lakók számára, melyen Varga László köztársasági képviselő, Ladóczki Gyula egyéni tartományi jelölt és Maglai Jenő, a VMSZ szabadkai polgármesterjelöltje szólt a közelgő választásokról és programjukról.

Varga László kiemelte, programjuk és kampányuk abban különbözik másokétól, hogy az az alapvető kérdésekről és problémákról szól, a többieké pedig a következményekről, valamint abban, hogy a VMSZ programja az egyetlen, amely egyidejűleg európai, vajdasági és magyar is.
– Szlogenünk is az, hogy Vajdaságért – egy normális Szerbiában, hiszen ez nem egy normálisan működő ország. Gondoljunk csak arra, hogy állandóan változik a külpolitikája, vagy nem tudja meghatározni saját országhatárait. Mi a következő években is azt képviseljük, amit eddig, s ha most a választásokon elég szavazatot kapunk, tárgyalópozícióba kerülünk, s jó esélyünk lesz rá, hogy ismét a mérleg nyelve legyünk, s részt vegyünk az Európai Unióhoz való csatlakozás tárgyalásain.
Ladóczki Gyula viszont arra próbálta felhíni a figyelmet, hogy a Demokrata Párt szabadkai programfüzetében olyan információk is szerepelnek, amelyek megtéveszthetik az embereket, például hogy hány új munkahelyet hoztak létre, miközben arról nem beszélnek, hogy a tényleges munkanélküliség milyen nagy. Rámutatott, hogy a DP megpróbálta a Sétaerdei medence ügyének felelősségét a VMSZ nyakába varrni, majd amikor ez nem sikerült, ötmillió euróból új fedett uszodát építtetnek, miközben az ország más pontjain kevesebb pénzből nagyobb és gazdagabb tartalommal rendelkező medencék épülnek. Példaként hozta fel a palicsi helyi közösség esetét is, ahol négyszer is kérvényezték, hogy nyissanak még egy szavazóhelyet, mert az emberek kénytelenek sorban állni szavazáskor, így sokan vagy megunják a sorban állást és hazamennek, vagy el sem mennek szavazni, de a városi közigazgatás mindannyiszor elutasította kérelmüket, mert Palicson kevés szimpatizánsuk van, és nem állt érdekükben ezt megtenni.
Maglai Jenő viszont arról szólt, hogy a VMSZ támogatottsága az elmúlt években érezhetően visszaesett, de amikor két évvel ezelőtt kivonultak a városi hatalomból és ellenzéki pozícióból politizáltak tovább, ez visszahozta az emberek bizalmát, melyet először a nemzeti tanácsi, majd a helyi közösségi választások mutattak meg.
– A DP megpróbált minket bemorzsolni, majd teljesen kiszorítani a hatalomból, ami a koalíció felbomlásához vezetett. Sokan támadtak minket akkor a döntésünk miatt, de mivel nem volt már semmilyen befolyásunk a döntésekre és érdemlegesen nem tudtuk kivenni részünket az irányításból, asszisztálni pedig nem akartunk, ezért ellenzékbe vonultunk, s ez jó döntésnek bizonyult. Most megvan minden feltétel ahhoz, hogy a VMSZ Szabadkán újra az első számú politikai erő legyen a legtöbb szavazattal és mandátummal. Ha viszont átvesszük az önkormányzat irányítását, fel kell készülnünk a legrosszabbra. Mindent át kell vizsgálnunk, fel kell mérni, mekkora adósság marad ránk, rendezni kell a vállalatokban a kitalált munkahelyek kérdését, a közvállalatok helyzetét, javítani kell a közbiztonságon, az egészségügyi ellátáson, illetve mindenképpen kidolgozzuk az önkormányzat decentralizációjára vonatkozó tervet, városi községeket alakítunk ki, hatáskörökkel és saját költségvetéssel, mert csak ilyen módon menthetjük meg a kültéri településeket – mondta Maglai.