2024. november 24., vasárnap

Elment a Népművelő

IN MEMORIAM SZÖLLŐSY VÁGÓ LÁSZLÓ

A 76 éves korában pénteken Szabadkán elhunyt dr. Szőllősy Vágó Lászlót nagy munkabírású, széles érdeklődésű, tudásszomjjal teli, a magyar kultúra ápolása iránt elkötelezett emberként ismerték nemcsak a Vajdaságban, hanem Kárpát-medence-szerte.

Amikor augusztus 20-a alkalmából a magyar köztársasági elnök a Magyar Érdemrend lovagkeresztje elismeréssel tüntette ki, azt nyilatkozta lapunknak – amelynek mintegy húsz évig volt az újságírója –, hogy bár sok mindennel foglalkozott, a legpontosabb megfogalmazás esetében, hogy egész életében népművelő volt.

Az volt attól kezdve, hogy tizennyolc éves korában falusi tanítóként oktatta-nevelte diákjait, szervezte a szűkebb közösség művelődési életét. Népművelő volt lapunk művelődési rovatának újságírójaként, az oktatás és a kultúra témakörében írt riportjaival, jegyzeteivel, kommentárjaival kivívta az olvasók megbecsülését, tiszteletét. Könyvei, tanulmányai három tárgykört öleltek fel: a művelődéstörténetet, a pszichológiát és az oktatástörténetet. Tanított középiskolában és főiskolán, egykori tanítványai ma is kiváló pedagógusként emlékeznek rá. Szöllősy Vágó László példaként állítható a fiatalok elé, hisz egész felnőtt életében tanult, főiskolai tanulmányait Zágrábban végezte, egyetemi diplomát és doktori titulust a szegedi egyetemen szerzett, a népzeneoktatói képzést pedig már ötvenedik életévén túl Budapesten fejezte be.

A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség egyik megalapítója volt 1992-ben, és húsz évig töltötte be a szervezetben az operatív vezetői-főtitkári tisztséget. A Durindó és a Gyöngyösbokréta fesztiváltanácsának elnöke volt, és az idén június elején nagybetegen is kiállt a közönség elé, és a magyar néphagyományok őrzésének a fontosságára hívta fel a figyelmet. A nyáron a Szent György Lovagrend szabadkai találkozójának is fáradhatatlan szervezője volt.

Szöllősy Vágó László a Ballangó együttessel tizenöt évig járta a Vajdaságot, a Kárpát-medencét. Ebben is, mint ötven évig mindenben hű társa volt felesége, a közelmúltban elhunyt Veronika. Laci bácsi – hisz mindenki így szólította – az utóbbi években a szabadkai Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület művészeti vezetője volt, s szinte halála pillanatáig a következő hónapok műsorait tervezgette.

Az általa megálmodott műsorok, rendezvények – legyen szó zenés-irodalmi összeállításról vagy épp kiállításról – soha nem voltak szokványosak, ezek rendre széles körű műveltségéről tanúskodtak, arról, hogy gyermekkorától szenvedélyes olvasó volt. Mindig talált régi, a közönség számára teljesen ismeretlen magyar népdalt, száz, kétszáz évvel ezelőtt született zeneszámot, méltatlanul elfeledett költőink verseit hozta vissza a pódiumra. Mindig úgy válogatott műsorszámot, hogy ismereteikben gazdagítsa a közönség soraiban ülőket, de nemzeti azonosságtudatukat is erősítse, azt sugallva, hogy legyünk büszkék magyarságunkra.

Szöllősy Vágó László egy régi vágású polihisztor volt, aki nehezen pótolható űrt hagyott maga után.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás