Tanácskozás keretében ismertették szerdán Szabadkán a tartományi nyelvhasználati programokat, és bemutatták a Magyar Nemzeti Tanács középtávú hivatalos nyelvhasználati stratégiáját azon helyi önkormányzatok képviselőinek, amely önkormányzatokban a magyar nyelv hivatalos használatban van.
– Elsősorban felhívtuk az itt megjelentek figyelmét arra, hogy már évek óta a tartomány pályázatok útján pénzeszközöket biztosít az önkormányzatok számára, hogy fejleszthessék a kisebbségi nyelvek használatát. Többnyelvű táblák kihelyezésére biztosítottunk pénzeszközöket, nyelvi kurzusok pénzelésére, fordítóberendezések beszerzésére. Az idén 6,5 millió dinár állt rendelkezésünkre és 66 szervezet, intézmény kapott támogatást – mondta Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár.
Beretka Katinka, az MNT hivatalos nyelvhasználattal megbízott tanácsosa a tanácskozáson ismertette azokat a lehetőségeket, amelyeket kihasználva az önkormányzatok elősegíthetik, hatékonyabbá tehetik a magyar nyelv használatát.
– Sok esetben mondják azt, hogy a képviselő-testületi üléseken nincs lehetőség a többnyelvűségre, nincs megfelelő tájékoztatás, nem tudnak mit kezdeni azzal, ha az ügyfelek magyarul szólalnak meg… Azokat a programjainkat ismertettük, amelyek változtatni szeretnének ezen. Ilyen a nyelvhasználati határozattervezetünk, amely az önkormányzatok nyelvi kérdéseit próbálja megoldani. Szóltunk a nyelvhasználati díjról is, az iratminta-gyűjteményről, a szerb–magyar/magyar–szerb jogi és közigazgatási szótárról. A tervek szerint magyar nyelvi kurzusokat szervezünk, úgy tűnik, hogy erre nagy igény mutatkozik, a visszajelzésekből kiderül, hogy különösen a közigazgatási eljárások lefolytatására vonatkozó jogi szaknyelv ismeretére lenne szükség – tudtuk meg Beretka Katinkától.
A tanácskozáson részt vett Orosz János, az említett szótár szerzője, aki elmondta, bár a szótár elsősorban jogászoknak készült, a laikusok is hasznát vehetik.