2024. november 25., hétfő

Gondok az előírások alkalmazásával

Vukašinović Éva és Muškinja Heinrich Anikó (fotó: Ótos András)

Növekszik a tartományi ombudsmanhoz érkező beadványok száma. A közigazgatási szervekben tapasztalható a legtöbb jogsértés, mégsem állítható, hogy az emberi jogok veszélyben lennének Vajdaságban – derül ki a vajdasági jogvédő 2010. évi jelentéséből. A kisebbségi jogok területén több a panasz, ez azonban nem a helyzet romlására, hanem az ombudsman szerepének szélesebb körű felismerésére utal.

A tartományi polgári jogvédő elégedett az emberi jogok tiszteletben tartásával, igaz, azonnal hozzáteszi: ez nem jelenti azt, hogy a helyzeten nem lehetne javítani. Tavaly több beadvány érkezett, mint 2009-ben, akkor ugyanis 733, tavaly pedig 866 panasszal találta szembe magát. Igaz, a megfelelő információk hiánya vagy más, az előírásokkal ellentétben álló tényezők miatt nem tudtak foglalkozni a beadványok bizonyos részével.

A legnagyobb gondok a közigazgatási szervek munkájában észlelhetők – jelentette ki a 2010. évi jelentés bemutatása során tegnap Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsman. A községi, illetve a köztársasági közigazgatási szervek munkájával kapcsolatban nagyjából ugyanannyi bejelentés érkezett, mint tavalyelőtt – az előbbiek munkájára 161, az utóbbiakéra 99 bejelentés érkezett. Az alacsony bérek, továbbá a képzetlenség jelentette a legnagyobb gondot. Az ombudsman véleménye szerint ez utóbbira a következő néhány év alatt meg lehet majd találni a megoldást a szakképzett káder megfelelő pótlásával, szakmai továbbképzések szavatolásával, s a meglévő tudás ellenőrzésével. A helyi önkormányzati szinten tevékenykedő közvállalatok és más közművesítési szolgálatok okozta jogsérelmek miatt 105 beadvány érkezett 2010-ben.


JOGOK A RÁCS MÖGÖTT

A fegyházakban átélt jogsérelmek 82 beadványt eredményeztek. Ezekkel kapcsolatban Stevan Arambašić ombudsmanhelyettes elmondta: már 2009-ben megkezdte a fogvatartottak jogai tiszteletben tartásának a vizsgálatát, s általában véve megállapítható, hogy a börtönök túlzsúfoltsága ellehetetleníti az emberi jogok teljes érvényesítését. A vajdasági börtönökben kétszer annyi fegyencet tartanak fogva, mint azt az épületek kapacitása lehetővé tenné. A fogvatartottak tíz százaléka a rossz börtönviszonyokra panaszkodott, ugyanakkor érkeztek beadványok a nem megfelelő egészségügyi ellátás és a közeli hozzátartozók temetésén való részvétel meg nem engedése miatt is. Testi bántalmazásokról kevés beadvány szólt, az ombudsman csupán egy esetben tett feljelentést ilyen jellegű jogsértés miatt tavaly.

A börtönök túlzsúfoltsága ellehetetleníti az emberi jogok teljes érvényesítését (Illusztráció)

Az adatok begyűjtéséről szólva Arambašić elmondta: a börtönökben a rabok egy olyan ládába is bedobhatják panaszaikat, melyhez csupán az ombudsmannak van kulcsa, ezzel szavatolva, hogy panaszaik miatt ne érje őket további hátrányos megkülönböztetés.


KISEBBSÉGVÉDELEM

A Vajdaságban élő nemzeti közösségek jogainak tiszteletben tartásáról beszélve Vukašinović Éva kisebbségügyi ombudsmanhelyettes közölte: az elmúlt év elsősorban a nemzetitanács-választások és ezen testületek megalakulásának a jegyében telt el. Ezek kapcsán felmerültek ugyan hiányosságok, például a közvélemény nem megfelelő tájékoztatása, illetve egyes helyi önkormányzatoknak a külön választói névjegyzék felállításával szembeni ellenállása, összességében mégis a nemzeti tanácsok megalakulásának pozitív kicsengése kerekedett felül. Ezek azonban – az ombudsman szerint – még nem érvényesítik megfelelő mértékben a jogaikat a törvényes keretbe foglalt hatásköreik terén.

A kisebbségi jogokat szavatoló törvények kielégítőek a jogvédő szerint, alkalmazásuk viszont gyakran akadályokba ütközik. Olykor az adott közösség sem tudja megfelelőképpen alkalmazni vagy követelni a törvény adta jogokat, de az azok szavatolásához elengedhetetlenül szükséges káder hiánya is gondot jelent – az önkormányzatok például nem rendelkeznek elég fordítóval a hivatalosan használatban lévő nyelv problémamentes alkalmazásához.

Ami a kisebbségi oktatást illeti, a 2009/2010-es tanévet a tartományi oktatásügyi titkárság és a köztársasági oktatási minisztérium munkájának az összehangolatlansága jellemezte. Az ombudsman megjegyzi: az iskoláskor előtti anyanyelvű oktatásban 7,56, az általános iskolaiban 0,64, a középiskolaiban 0,98 százalékkal csökkent a magyar diákok száma a 2010/2011-es tanévben. Ami az egyetemi képzést illeti, itt 18,43 százalékos a csökkenés, a mesterfokú képzésben ugyanakkor 51,72 százalékos növekedés volt tapasztalható.

A kisebbségi nyelven történő íráshasználat kapcsán is felmerül egyes jogszabályok és előírások összehangolatlansága, ilyen például az anyakönyvi kivonatok ügye, melynek rendezéséhez – az ombudsman értesülései szerint – már megtették a szükséges lépéseket az illetékes minisztériumnál.


NŐELLENES SZABÁLYOK

Rejtett megkülönböztetésen alapuló szabályrendszer uralkodik a foglalkoztatás területén, mely megakadályozza a nők egyenlő jogokkal történő részvételét a munkaerőpiacon. A családon belüli kötelezettségek már eleve versenyképtelenebbé teszik a nőket, a társadalom pedig egyszerűen nem eléggé fogékony arra, hogy problémaként élje meg e körülményeket – közölte Danica Todorov nemi egyenlőségügyi ombudsmanhelyettes. Mint mondta, vannak visszaélések a munkavállalás és a munka végzése során, sőt az anyaságra való jogot veszélyeztető kikötések is léteznek, az utóbbiakkal már a tavalyi jelentés is foglalkozott.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás