2024. november 25., hétfő

Értelmetlen huzavona, áldozatokkal

Tomislav Nikolić folytatja éhség- és szomjúságsztrájkját a Tadićtyal való beszélgetés után is

A Szerb Haladó Párt vezette ellenzéki tömörülés szombati belgrádi, előrehozott választások kiírását követelő nagygyűlésén kiderült, mi is az a „meglepetés”, amit a haladók a hatalom számára tartogattak: Tomislav Nikolić pártelnök éhség- és szomjúságsztrájkba kezdett szombat reggel, amit az előrehozott választások időpontjának ismertetéséig, vagy – mint mondta – egészségügyi állapotának teljes megromlásáig nem is fog abbahagyni. Boris Tadić vasárnap d élután meglátogatta ellenlábasát, akivel zárt ajtók mögött beszélgettek.

– Az elmúlt hónapokban akkora engedményeket tettünk a hatalomnak, amekkorát még sehol egyetlen ellenzéki párt sem tett. Június helyett novemberbe, november helyett decemberbe is beleegyeztünk volna. Az elnök minden ajánlatomat visszautasította, így csupán egyetlen megoldás maradt hátra. Reggel óta nem vettem magamhoz vizet és ételt. Ez az utolsó ajánlatom Tadić számára: ha valami történne velem, írja ki a választásokat, nem miattam, vagy miatta, hanem azok miatt a polgárok miatt, akik mindkettőnk nélkül elboldogulnak majd – fogalmazott beszédében Tomislav Nikolić.

Nikolić a legnagyobb szerbiai és balkáni, sőt, a lakosság és szimpatizánsok számarányát figyelembe véve, a legnagyobb európai pártnak nevezte az SZHP-t, s ez a párt növekedésével kapcsolatos ígéretek teljesítéséről tanúskodik, mondta.

– Egyetlen olyan ígéret maradt, amit nem sikerült mind a mai napig teljesítenem, ez pedig a rendkívüli választások kiírására vonatkozik. A mai tettem ezen is változtatni fog. Pravoszláv keresztény módja ez a változások kieszközölésének – definiálta éhség- és szomjúságsztrájkját a pártvezető.

„SAJÁT ÁLDOZATAINKAT KÍNÁLJUK FEL”

Mint mondta, most már világos előtte, hogy Boris Tadić államelnök csak azért hívta őt tárgyalni a nagygyűlést megelőzően, hogy újabb rágalmakat, vádakat közölhessen a haladókról. – Ezúttal a jogállamiság veszélyeztetését kívánta számlánkra írni – tette hozzá.

– Egy minden szerbiai gyermekért folytatott harc a mostani, az olyan rendszer ellen harcolunk, amelyben térden állva kell várni az állam két-háromezer dináros alamizsnáját. Nem erőszakot, nem betört ablakokat, kirakatokat ajánlunk fel, hanem saját áldozatainkat vagyunk készek meghozni Szerbia érdekében, mely minden bizonnyal megérdemli ezeket az áldozatokat – beszélt Gandhi-szerű elhatározásáról Nikolić.

Az SZHP elnöke a nagygyűlést követően, Tadić válaszára várva feleségével, a párt többi vezetőjével és szimpatizánsaik egy részével a képviselőház előtt maradt. A kora esti órákban felszólította a még a képviselőház előtt vele együtt várakozó szimpatizánsokat, hogy térjenek vissza otthonaikba, s maga is bevonult a párt képviselőházi klubjába, ahol az éjszakát is töltötte. Újságírók is vele maradtak, mint mondta azért, hogy ne merülhessen fel a sztrájk megszegésének gondolata.

FÉLESZŰ HATALOM

A haladók által vezetett ellenzéki koalíció nagygyűlésén egyébként voltaképp megismétlődött a február 5-ei tiltakozás retorikája, a felszólalók szinte mindegyike rablóknak, bűnözőknek nevezte a hatalmi pártokat és azok tagjait.

– Elég volt a bűnöző-rabló államvezetésből. A nép ereje napról napra növekszik, olyasmire pedig még nem volt példa a történelem során, hogy a nép erejét valaki felül tudta volna múlni. Bennünket azzal vádolnak, hogy nincs programunk, miközben köztudott, hogy az ő programjuk egyedüli célja a polgárok minél sikeresebb kisemmizésén alapszik – mondta a képviselőház előtti téren összegyűlt szimpatizánsoknak Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt elnökhelyettese.

Az alelnök biztosnak nevezte Nikolić önfeláldozó tettének sikerességét, s hasonlóképp vélekedett Velimir Ilić, az Új Szerbia párt elnöke is, aki úgy fogalmazott, ha a hatalom ezek után sem lesz hajlandó kiírni a választásokat, akkor az egyszerűen annyit jelent, hogy azt nem épeszű emberek alkotják.

– Azok, akik tegnap még hamis híreket gyártottak, hazug közleményeket adtak ki, rágalmaztak, ma, megijedve a tömegek erejétől, egérlyukaikba bújtak vissza. Szerbia munka nélkül él, Szerbia nem kap fizetést, Szerbia nem tudja fizetni még a villanyáramot sem – ezért kellenek a demokratikus választások mielőbb – hangoztatta gúnyos felszólalásában Ilić.

„NEM EZ A MEGOLDÁS”

A Demokrata Párt szombat este közleményben reagált a haladók vezetőjének önfeláldozó lépésére, melyben hangsúlyozzák, a demokraták még a legnagyobb miloševići diktatúra idejében sem folyamodtak efféle eszközökhöz, hanem büszkén, minden elképzelhető politikai módszer bevetése mellett küzdöttek a hatalom leváltásáért, még akkor is, ha tudták, választási csalásokkal kell majd szembenézniük. Nikolić öngyilkossági kísérletében semmilyen keresztény vonás nincs – állapítja meg a pártközlemény.

Čedomir Jovanović,a Liberális Demokrata Párt elnöke az éhség- és szomjúságsztrájk azonnali beszüntetésére szólította fel a haladók első emberét, mivel szerinte ez a lépés nem ad választ a szerbiai polgárok gondjaira, s politikai megoldások helyett újabb politikai agóniát eredményezhet csupán.

A Szerbiai Szocialista Párt elnöke szerint a legfontosabb az, hogy a szombati nagygyűlés rendben, incidensek nélkül zajlott le. Ivica Dačićannak a reményének adott hangot, hogy mielőbb megegyezik a választások időpontját illetően a legnagyobb hatalmi, illetve ellenzéki párt, hiszen, közölte, kár lenne bármilyen áldozatot is hozni egy-két hónap miatt. A szocialista párt vezetője szerint nem kérdéses, hogy a soron következő választások előrehozott választások lesznek majd, s – mint mondta – a nézetkülönbség csupán annyiban áll, hogy decemberben, vagy esetleg januárban tartják-e meg azokat. Dragan Todorović, a Szerb Radikális Párt elnöke politikai reklámfogásnak minősítette Nikolić lépését.

A politikai elemzők többsége szükségtelennek, sőt betegesnek nevezte az éhség- és szomjúságsztrájkot. Zoran Stojiljković, a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karának professzora a helyzet szükségtelen kiélezéséről, s a hazai politikai élet színháziasításáról beszélt, míg Đorđe Vukadinović nem tartja elég hihetőnek sem a haladók szinte 15 nap miatti áldozathozását, sem pedig a hatalmi párt uniós tagjelöltséghez kötött időhúzását. Mint mondta, egy olyan politikai harcról van szó, amely egy értelmetlen téma körül alakult ki, s amelynek semmi köze sincs a társadalom valós problémáihoz, mégis, komoly következményekkel járhat.

Boris Tadić vasárnap délután meglátogatta az éhségsztrájkoló Nikolićot, akivel zárt ajtók mögött beszélgetett. A találkozó után a DP első embere elmondta, a választásokat csak azt követően írja ki, miután döntés születik arról, hogy Szerbia megkapja-e az uniós tagjelölti státust. Tadić arra kérte Nikolićot, hogy az vessen véget tiltakozásának. A haladók a találkozó után közölték, pártelnökük folytatja éhség- és szomjúságsztrájkját.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás