2024. november 25., hétfő

Átláthatóbb pártfinanszírozás?

A kormány elfogadta a politikai pártok finanszírozásáról szóló új törvényjavaslatot

A szavazóknak jogukban áll tudni arról, ha egy párt hajlandó pénzt elfogadni egy kétes hírű üzletembertől (fotó: Beta)


A köztársasági parlamenti pártok többsége átadta a 2010-re szóló pénzügyi jelentését – mondták el tegnap a Beta hírügynökségnek a Köztársasági Korrupcióellenes Ügynökségnél. A hírügynökségi jelentés szerint mindössze három párt nem adta át mindeddig vagyoni és bevételi beszámolóját, s közéjük sorolták a Vajdasági Magyar Demokrata Pártot is. Ágoston András, a VMDP elnöke azonban lapunknak megcáfolta a hírügynökségi beszámolót, mondván, tévedésről lehet szó, pártja átadta a 2010-es jelentést. A Szociáldemokrata Unió és a Szerbiai Kereszténydemokrata Párt szerepelnek még a bevallást át nem adó parlamenti pártok rövid listáján.

A Szerb Radikális Párt, a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Demokrata Párt, a Liberális Demokrata Párt, a Demokrata Párt, a G17 Plusz, a Szerbiai Szocialista Párt, az Új Szerbia, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja, a Szerb Megújhodási Mozgalom, a Vajdasági Magyar Szövetség, a Sandžaki Demokrata Párt, az Egységes Szerbia, az Együtt Šumadijáért Koalíció, a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége és a Sandžaki Bosnyák Demokrata Párt jelentéseit megkapta az ügynökség.

A parlamenten kívüli pártok közül többek között a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a Vajdasági Párt és a Szerbia Ereje Mozgalom is átadta a zárszámadást.

A KÖZVÉLEMÉNY JOGA

A jelenleg érvényben lévő törvény értelmében minden bejegyzett politikai pártnak kötelessége beszámolni éves bevételeiről, s az éves jelentést a revizornak is hitelesítenie kell. A zárszámadásnak tartalmaznia kell minden 6000 dinár feletti támogatási összeget, továbbá a pártvagyont képző egyéb értékeket is. A törvény nem szabott meg határidőt a jelentések átadására, a politikai pártok korábbi megegyezése szerint azonban annak határideje április 15-én járt le.

Az éves jelentéseket a korrupcióellenes ügynökségnek kötelessége a nyilvánosság elé terjeszteni. Mint azt az ügynökségnél elmondták, hatáskörük a jelentések, a támogatásokról szóló bizonylatok begyűjtéséig, s azok nyilvánosságra hozásáig terjed, s itt, a jelenlegi jogszabály szerint, véget is ér.

ÚJ TÖRVÉNYJAVASLAT

A kormány mindeközben tegnap elfogadta a politikai pártok finanszírozásáról szóló új törvényjavaslatot, melyet sürgősségi eljárással fognak a köztársasági képviselőház elé terjeszteni – számolt be a döntés meghozásáról Slobodan Homen, a kormány médiakapcsolatokkal megbízott koordinátora.

– A törvény szövegét már holnap közzétesszük a kormány honlapján, s sürgősen továbbítjuk azt a parlamenthez. A rendelkezések teljes mértékben az európai uniós jogszabályokhoz igazodnak, s eleget tesznek a Velencei Bizottság ajánlásainak is, úgy vélem, az egyik legjobb és legmodernebb európai jogszabálynak számít a javaslat – jelentette ki Homen a tegnapi kormányülést követően megtartott sajtótájékoztatón.

Mint mondta, a törvény megszegése szabálysértési szankciók kirovását vonja majd maga után, például a költségvetésből kapott anyagi eszközök megvonását.

– A bűnvádi felelősségre vonást is szabályozza az új törvény, melyben a szervezett bűnözéssel foglalkozó különleges ügyészség, illetve a belgrádi Felső Bíróság lesznek illetékesek – ismertette a jogszabály megsértésének részleteit a koordinátor.

SZIGORÍTÁSOK

Slobodan Homen elmondta, a törvény előző változata abban az esetben irányozta elő a törvénytelenül befizetett pártpénzek elkobzását, ha bebizonyosodott a bűnvádi jelegű törvényszegés. A mostani változat azonban ugyanezt lehetővé teszi szabálysértési visszaélések esetén is. A költségvetési támogatást mindkét esetben megvonják a büntetett párttól.

A sajtófelelős szerint a törvény elfogadásánál már jóval keményebb diónak bizonyul majd annak alkalmazása. A kulcs az átláthatóság biztosítása lehet.

– A pártok pénzelése terén e jogszabály valódi mérceként hathat. Ha egy párt hajlandó pénzt elfogadni egy kétes hírű üzletembertől, az a párt döntése, de a szavazóknak jogukban áll tudni az efféle döntésekről – hangsúlyozta Slobodan Homen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás