2024. november 23., szombat

A privatizáció áldozatai

A szikicsi vasútállomáson és a környező háztartásokban fél éve nincs vezetékes víz
Ljubica néni mosogatáshoz készülődik

A privatizáció nem sok jót hozott erre a vidékre. A gazdasági birtokokat és a szövetkezeteket aprópénzért eladták, az új tulajdonosok pedig rendre tönkretették az egykor virágzó gazdaságokat. Az egykori kishegyesi nagyállomás, ma szikicsi vasútállomás környékén 12-13 család él. Főként idősebb emberek és többen közülük betegek is. Ők is és a vasútállomás is a privatizáció „áldásai” miatt maradtak víz nélkül. Korábban a közeli gazdasági birtokról kapták a vizet, pontosabban ennek a területén helyezkedik el a pumpa, amely a vizet biztosította számukra. Ez október óta nem működik, azóta nincs az itt élőknek vizük.

Bálint Lajos egyedül él az állomás melletti tanyáján és súlyos gerincbántalmaktól szenved. Számára külön problémát jelent a vízhiány, mivel csak bottal vagy tolókocsival tud közlekedni. Lajos szívesen fogadott bennünket és örült, hogy valaki meghallgatja a gondjaikat, viszont nem akarta, hogy képe az újságban szerepeljen.

– Október óta nincs vizünk, az ok, hogy a farmon kikapcsolták az áramot. Ahogy én tudom, nem fizették a számlákat, ezért vágták őket le a vezetékről. A kútház bent van a farmon, és mivel nincs áram, a pumpa nem dolgozik. Míg működött a csirkefarm, volt áram, egy cservenkai ember bérelte, jelenleg csak a gondnok van kint.

Nem a cica vitte el a vizet- Hogyan jutnak mégis vízhez?

– A tűzoltók hordják ki a vizet, de az nem iható. Nem is mérgező, de maguk a tűzoltók mondták, hogy nem tanácsos belőle inni. Körülbelül 10 naponta jön ki a tűzoltókocsi, amikor a szomszédok szólnak nekik, hogy elfogyott a víztartalék. Ez a víz jó mosogatásra meg tisztálkodásra, de az ivóvíz így sincs megoldva.

- Ön nagyon nehezen tud közlekedni, hogyan jut ivóvízhez?

– Nekem a lányom és az ismerősök, rokonok szoktak hozni ivóvizet a faluból. Ott van öko-kút és onnan hordják műanyag kannákban. Az emberek már tudják, hogy nincs vizünk, és ha jönnek ki látogatóba, akkor rögtön vizet is hoznak.

Vezetékes víz nélkül kávét főzni és mosogatni sem könnyű

- Hány embert érint a vízhiány?

– 12-13 háztartás van az állomás környékén, de több helyen is egyedül élnek. Két éve még voltak itt gyerekek is, de az a család elköltözött. Most főként idősebb emberek élnek itt, akiknek komoly gondot okoz a vízhiány.

- Kitől kértek segítséget?

– Voltunk a helyi közösségben (szikicsi) és a községben is és elmondtuk, hogy mi a problémánk. Bíztunk benne, hogy majd segíteni fognak, de eddig semmi sem történt.

A vízellátási probléma kapcsán megkerestük Csóré Róbertet, Kishegyes község polgármesterét, aki elmondta, hogy tudnak a problémáról és valószínűleg záros határidőn belül megoldást fognak rá találni.

– Az ott lakók már újév előtt megkerestek bennünket ezzel a problémával, és azóta dolgozunk a helyzet rendezésén. A vasút képviselőivel is tárgyaltunk a dologról, mivel törvény írja elő, hogy a vasútállomásokon legyen víz. Erre biztonsági szempontból van szükség. Anyagilag a vasúttársaság és a község számára is az a megoldás elfogadható, hogy az állomást és a környező háztartásokat rákapcsoljuk valamely falu (Kishegyes, Szikics, Bácsfeketehegy) vízhálózatára. Legközelebb Szikics van, itt kb. 2 kilométer vezetékre lenne szükség, hogy kihúzzuk a vizet az állomásig. Sajnos az is gondot jelent, hogy vasútállomáshoz legközelebb eső falurészben nagyon gyenge a víznyomás. Párhuzamosan azon is dolgoznunk kell, hogy Szikicsenelkészüljön az új kút, ami normalizálja az egész falu vízellátását.

- Mikor számíthatnak az érintettek a vezetékes vizre?

– Remélem, hogy 30-40 napon belül ki fog épülni a vezeték, és megoldódik a vasútállomás és az ott élők vízellátása. Azt sajnos nem tudjuk majd garantálni, hogy elég mennyiségű és megfelelő nyomású víz legyen, ehhez már arra is szükség lesz, hogy Szikicsen rendeződjenek a vízhálózattal kapcsolatos problémák. De azt hiszem, hogy jelen helyzetben az ott élőknek az is lényeges, hogy folyamatosan legyen csapvíz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás