2024. november 25., hétfő

A képviselők önmaguk megválasztásáról

A törvény nem tenné kötelezővé, hogy nő helyére ismét nő kerüljön (fotó: Beta)



A választási listákon szereplő képviselőnők körül folyt a legtöbb vita a Szerbiai Képviselőház tegnapi ülésén, melyen a választási törvény módosítása, illetve az arra beérkezett módosítási indítványok voltak napirenden.

A délelőtti ülésrész alkalmával Aleksandra Jerkov és Olena Papuga, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselői egy olyan javaslat elfogadását indítványozták, melynek értelmében a tervezetben szereplőktől eltérően, nem csupán minden negyedik, hanem a választási listákon szereplő minden harmadik képviselőjelöltnek nőnek kellene lennie. Mint azt Jerkov megindokolta, ezzel a megoldással könnyebben el lehetne érni a célt, hogy a parlamenti képviselők 30 százalékát nők képezzék. A javaslatnak pozitív fogadtatása volt az ellenzék táborában is, a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Demokrata Párt és az Új Szerbia képviselői is támogatásukról biztosították a felvetést. A Szerbiai Szocialista Párt, a Szerbiai Egyesült Régiók és a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja hasonlóképp vélekedett a javaslattal kapcsolatban.

A borítékolt, azaz megelőlegezett lemondások intézményét is felszámoló törvénymódosításról folyó vitát Čedomir Jovanovićnak, a Liberális Demokrata Párt elnökének a felháborodása is megpecsételte, aki kikérte magának, hogy az előterjesztő nem véleményezte az összes beérkezett módosítási indítványt, majd elhagyta az üléstermet. Nyilatkozatában annyit közölt, hogy bár korábban úgy vélték, támogatni fogják a törvénymódosítást, a történtek miatt mégsem fognak majd a szavazás napján arra voksolni. A nap folyamán kiderült, az LDP és az SZDP végül magán a szavazáson sem kíván részt venni, melyre várhatóan ma kerül sor.

Az LDP-nél elégedetlenek voltak azzal a megoldással is, mely nem tenné kötelezővé, hogy egy nő helyére ismét nő kerüljön, ha történetesen lejár képviselői mandátuma. A javaslat szövege a listán szereplő következő személyt jelöli ki erre a pozícióra, függetlenül a képviselő nemétől. Jovanović ezt diszkriminatív eljárásnak nevezte, mely továbbra sem kíván hozzájárulni a szerbiai nők emancipációjához.

Momo Čolaković, a SZENYP frakcióvezetője arról számolt be, hogy a kormánykoalíción belül megszületett az előzetes megegyezés e párt módosítási javaslatának az elfogadásával kapcsolatban, melyben meghatározzák, hogy egy koalíciós lista képviselője mandátumának a lejártakor a helyére ugyanannak a pártnak a képviselője, s nem a koalíció valamely más pártjának a tagja kerüljön. Mint mondta, e javaslat nem áll ellentétben a Velencei Bizottság ajánlásaival sem.

Egyes ellenzéki pártok alkotmányellenesnek és a politikai korrupció törvényesítésének minősítették a törvényjavaslatot. Vjerica Radeta, a Szerb Radikális Párt képviselője szerint a borítékolt lemondások megszüntetése nem áll összhangban az alkotmánynak azzal a kitételével, melynek értelmében a képviselő pártja rendelkezésére bocsáthatja mandátumát. Miloš Aligrudić, az SZDP frakcióvezetője véleményének adott hangot, hogy a polgárok a választások során mindenekelőtt programokra szavaznak, s a javasolt megoldások alkotmányellenesnek számítanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás