A belügyminiszterrel folytatott korábbi tárgyalások sikeressége ellenére, az ígéretek teljesítésére várva, mégis a sztrájk mellett döntött az egyik reprezentatív rendőrségi szakszervezet. A belügyi tárca vezetője érthetőnek nevezte az anyagi körülményekkel kapcsolatos elégedetlenséget, ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a megbeszélt intézkedéseknél többre aligha futja a tárca évről évre szűkülő költségvetéséből.
Igaz, a hétvégén sikerült megegyezésre jutnia a belügyminiszternek és a Szerbiai Rendőrszakszervezetnek, a rendőrök anyagi helyzetének javításáról szóló megállapodás ellenére is ma reggel a szóban forgó szakszervezethez tartozó rendőrök megkezdik a korábban beharangozott sztrájkot. Addig tart munkabeszüntetésük, amíg a minisztérium be nem fizeti a napidíjakat és az útiköltségeket. Az erről szóló döntést még Veljko Mijailović szakszervezeti vezető jelentette be szombaton, az Ivica Dačić belügyi tárcavezetővel folytatott többórás eszmecsere után, melyen a már említett megállapodás is megszületett. Mijailović hangsúlyozta, a sztrájk csupán addig marad érvényben, amíg a belügyi dolgozók számára ki nem fizetik az elmaradt járandóságokat. Hozzátette, a munkát a rendőrök reggel hat órakor szüntetik be. Mint elmondta, mindez azt is jelentheti, hogy a sztrájkot már hat óra öt perckor abbahagyják, ha az illetékesek gyorsan reagálnak.
– Itt magasabb célokról van szó. A rendőrség a biztonság fenntartásával foglalkozik, ezért mindenképp reagálni fogunk ezekre a kihívásokra – fogalmazott a Szerbiai Rendőrszakszervezet vezetője.
Mint ismeretes, a belügyi dolgozók hat társult szakszervezete, köztük a reprezentatív Független Rendőrszakszervezet is, még csütörtökön megegyezett a kormánnyal, s így nem került sor a péntekre bejelentette sztrájkra. Követeléseik hasonlóak voltak a Szerbiai Rendőrszakszervezet követeléseihez: kérték a rendőrök anyagi helyzetének javítását célzó összeg mielőbbi kifizetését, a kollektív szerződés alkalmazását, illetve a rendőrségről szóló jogszabály tervezetének gyors befejezését.
ÁGRÓLSZAKADT BELÜGY
– Megértem az anyagiakkal kapcsolatos elégedetlenséget. Már évek óta csökken az állami költségvetésből a belügyminisztériumnak járó részösszeg százalékaránya, ezzel szemben állandóan növekszik a bérekre elköltött pénz aránya. Jelenleg a belügyminisztérium kasszájában lévő pénz 82 százalékát arra fordítjuk, hogy fedezzük a fizetéseket, melyekkel a munkások nincsenek megelégedve – közölte Ivica Dačić a Press napilapnak adott interjújában, s megállapította, a pénz, ami a belügyi tárca büdzséjében marad, a különféle nagygyűlések, rendezvények biztonságának szavatolására, valamint személyek és épületek védelmére megy el.
Dačić úgy fogalmazott, a rendőrség tartozása egyre nagyobb, pénzből és munkaerőből viszont nincsen elegendő, hiszen az elmúlt időszakban a rendőrség átvette a határátkelők biztosításának feladatát, sőt a jégelhárítást is.
Szerbiában mintegy 45 ezer rendőr dolgozik, de a belügyi tárca első embere szerint ez a szám meglehetősen alacsony, hiszen legalább 57 ezer rendőrre lenne szükség. A határátkelőkön, az Európai Unió elvárásai szerint, szintén növelni kellene a dolgozók számát, közölte, s hozzátette, hogy a tűzoltók lakosonkénti száma hazánkban még az albán szintnél is rosszabb.
A bérekről a miniszter közölte, hogy a belügyminisztériumban 42 ezer dinárt tesz ki az átlagkereset, de – mint mondta – a bérek nagysága igencsak különbözik. Ugyanakkor ironikusnak és igazságtalannak nevezte a tényt, hogy a kommunális rendőrök fizetése magasabb az „igazi” rendőrök fizetésénél, annak ellenére, hogy az utóbbiak felelőssége és a vállalt kockázat mértéke sokkal nagyobb.
NYÚLÉKONY MANDÁTUM
A rendőrség igazgatójának, Milorad Veljovićnak, június 15-én jár le a megbízatása, de a belügyminiszter szerint még legalább egy évig megbízott igazgatóként tölti be ezt a posztot. Mint mondta, maga fogja javasolni ezt a megoldást, melynek értelmében csak egy év múlva írnák ki a rendőrség igazgatói állására vonatkozó pályázatot. A tervek szerint Veljovićot megbízatása után megbízott igazgatóvá neveznék ki erre az egy évre, melynek lejártával egyidejűleg a belügyminiszter mandátuma is megszűnne. Dačić kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy a következő kormányban vállalná-e újra a belügyminiszter funkcióját.